Šeštadienį Kauno kultūros ir švietimo istorijos fakultetas pakvietė kauniečius į vienos dienos unikalią knygų parodą „Reformacija – lietuvių raštijos pradžia“, vykusią Lietuvos švietimo istorijos muziejuje.
Čia buvo galima pamatyti unikalius ir vertingus istorinius eksponatus – net XVI a. siekiančias originalias knygas. Paroda išskirtinė, nes šios antikvarinės knygos Kaune praktiškai nebuvo eksponuotos ir dienos šviesą mato bene pirmą kartą. Tiesa, šį kartą prisiliesti prie knygų nebuvo galima, mat bet koks neatsargus judesys gali sugadinti autentiškus leidinius.
Senąsias, tačiau gerai išlaikytas knygas iš savo kolekcijos ir antikvariato ištraukė knygų entuziastas kaunietis Vidmantas Staniulis. Jis antikvarines knygas kolekcionuoja daugiau nei 50 metų
„Kauno diena“ pakalbino vienintelio Kaune antikvarinio knygyno savininką V.Staniulį.
– Kodėl pasirinkote būtent šią temą?
– Reformaciją galima rodyti nuo seniausių laikų, nors mums, lietuviams, aktualiausias Prūsijos kraštas. Tai susiję su mūsų istorija ir kultūra, todėl ir dabar jį vadiname Mažąja Lietuva. Ten yra mūsų raštijos lopšys.
XV a. pabaigoje lenkų kalba išleistame inkunabule (knygos, išleistos iki 1500 m. – red. past.) buvo lietuvių kalba įrašyti poteriai „Tėve mūsų“. Įrašas tikrai padarytas prieš M.Mažvydo „Katekizmą“. Tai pirmasis žinomas tekstas lietuviškai.
Iš tiesų mūsų istorija nelabai pajuto reformacijos pradžią, tačiau kai judėjimas įsibėgėjo, pasirodė pirmoji lietuviška knyga,o kai perėjo į kontrreformaciją, jėzuitai puolė pas mus skleisti kultūrą, o kartu ir spausdinti daugiau lietuviškų knygų, tad mums tai tikrai išėjo į naudą. Vien ką reiškia universiteto įkūrimas Vilniuje. Šiandieniame pasaulyje yra svarbu mokėti istoriją ir ja dalytis.
– Kokios svarbiausios knygos, kurias demonstruojate parodoje?
– Pagrindiniu akcentu laikyčiau Radvilos Našlaitėlio „Kelionę į Jaruzalę“ ir Kristupo Hartknocho „Senoji ir Naujoji Prūsija“. Yra ir Biblijų, kurios Liudviko Rėzos išverstos į lietuvių kalbą ir išleistos Tilžėje. Stengėmės parodyti Šventąjį Raštą ne tik vokiečių, bet ir kitomis kalbomis. Tačiau į parodą atnešiau gal tik kokį dešimtadalį knygų, kurios susijusios su Lietuvoje vykusia reformacija ir kontrreformacija. Lietuvos švietimo istorijos muziejuje yra mažai vietos, tad realiai paroda galėtų dar gerokai prasiplėsti. Be to, muziejuje nėra tinkamos knygų apsaugos, todėl negali čia labai daug leidinių eksponuoti.
– Parodos pristatymo metu išsakėte mintį, kad Kaunas yra nuskriaustas. Kodėl taip manote?
– Kai kurių čia eksponuojamų knygų Kaunas nėra matęs. Į jas galima pažiūrėti Vilniuje, tačiau Kauno bibliotekose ar muziejuose jų nėra. Galima nebent pas mane antikvariate pamatyti.
Čia nekreipiama per daug dėmesio į muziejų ir bibliotekų komplektavimą. Sovietų laikais knygoms buvo skiriamas dėmesys ir pakankamai lėšų, o dabar to nėra. Ką muziejai užsidirba, to nepakanka. Turi pats rašyti projektus, prašyti verslininkų, tačiau Kaune tai nejuda. Pas mane yra puikiausių knygų ir kitų eksponatų, tačiau jų mūsų miestui lyg ir nereikia.
Mes juk turime ir savitą kultūrą, ir Europos kultūros sostine tapome, tačiau praeitimi menkai domimasi. O juk Radvila Našlaitėlis ir istorikas K.Hartknochas buvo kauniečiai. Ir neturėti nė vienos knygos Kauno muziejuose yra gėda.
– Nuo ko prasidėjo jūsų aistra senovinėms knygoms?
– Mano mamos „kupare“ buvo kelios neblogai išsilaikiusios maldaknygės. Taip prasidėjo mano bibliofilo kelias.
– Kaip surandate unikalias knygas?
– Aukcione perku, žmonės senų knygų atneša labai retai. Perku anapilin išėjusių kolekcininkų bibliotekas. Retų ir brangų knygų dažniausiai galima įsigyti užsienyje.
– Ar prieš kelis amžius leistos knygos tikrai būna gerai išsilaikiusios?
– Kartais reikia imtis specialių priemonių: kad jas nurūgštintų ir toliau neplistų grybas, nes jis sunaikina knygą. Be to, gali užkrėsti ir kitas. Jei knyga būna labai pažeista, jos neperku, nes jos pradeda trupėti. Restauracija gali kainuoti brangiau nei leidinys vertas.
– Kokio dydžio jūsų antikvarinių knygų kolekcija?
– Katalogų tikrai nesu sudaręs, bet labai didžiulė. Turėtų būti 30 – 40 tūkst. Ne viskas telpa į knygyną. Dalį laikau ir sandėliuose, namuose. Turiu apie 40 inkunabulų, dar yra apie 100 įvairių elzevyrų (spaustuvininkų Elzevyrų išleistos mažo formato knygutės – red. past.) ir taip toliau, visko tikrai neišvardysi.
– Kokių knygų jūsų antikvariate dažniausiai ieško lietuviai?
– Priklauso nuo to, kas ką renka, tačiau yra ir daug gudručių, kurie nori labai pigiai įsigyti. Kai pasakai kainą, jų noras pirkti praeina. Kiekvienas gali atrasti tai, ko nori, tačiau turi pareikšti pageidavimą. Yra šaltiniai, nuorodos, bibliografija, pagal kuriuos kolekcininkai susiranda knygas ir tada jų ieško. Lietuvoje kolekcininkus, kurie negaili pinigų brangesnei knygai, galima suskaičiuoti ant pirštų. Tokia jau mūsų kultūra.
– Tai kiek gali kainuoti XV–XVI a. knyga?
– Nei daug, nei mažai. Ši Radvilos Našlaitėlio iliustruota knyga kainuoja iki 10 tūkst. eurų. Ją gali nebent verslininkas įsigyti. Deja, mūsų verslininkams iki knygų dar labai toli. Jiems maloniau sukaupti penktą ar septintą milijoną, nei nusipirkti knygą.
Naujausi komentarai