Neūkiškumo pavyzdys
Kauniečiai nesupranta, kodėl naujai sutvarkius kiemą, po metų, dar net nepasibaigus garantiniam terminui, leidžiama vėl kasinėti ir gadinti asfalto dangą. Jonavos g. 182 kiemo gyventojai pirštu beda į bendrovę ESO, nes ši dabar pradėjo tvarkyti dujų įvadą.
Pasak kauniečių, visi požeminiai darbai turėtų būti derinami iš anksto, o tik po to tvarkoma kiemo danga. Tačiau šiuo atveju buvo pirmiau pagražintas kiemas, o vėliau leista kasinėti, tad naujo ir vientiso asfalto neliko nė kvapo.
Naujutėlaite kiemo danga gyventojai pasidžiaugė neilgai.
„Kažkaip įdomiai, neūkiškai ir atmestinai savivaldybėje ir ESO (Energijos skirstymo operatorius – red. past.) yra planuojami darbai. Konkretus pavyzdys – Jonavos g. 182 bendrabučio kiemas, kuriame taip pat yra ir keletas privačių namų valdų“, – „Kauno dienai“ skundėsi vietos gyventojas.
Vyras čia gyvena apie 35-erius metus ir per tą laiką kiemas kapitališkai nebuvo tvarkomas. Važiuojamoji dalis, pasak kauniečio, buvo tiesiog tragiška, pilna duobių. Darbininkai buvo vos kelis kartus patvarkę atsivėrusią įgriuvą, kad koks automobilio ratas nepakliūtų. Tačiau pernai į kiemą atėjo tikra šventė, nes kelininkai atsivežė techniką ir įvažą į kiemą bei aikštelę sutvarkė kapitaliai. Net ties šuliniu, kur sunkėsi vanduo, darbininkai ieškojo sprendimų, kad tikrai viskas būtų patikimai sutvarkyta ir nereikėtų greitai sugrįžti.
Deja, naujutėlaite kiemo danga gyventojai pasidžiaugė neilgai. Prieš keletą dienų kieme darbus pradėjo ESO ir ties namu buvo iškastos duobės, lygi asfalto danga sudarkyta.
„Danga buvo paklota už mokesčių mokėtojų pinigus, t.y. iš miesto biudžeto. Vienoje vietoje ties šuliniu darbai net buvo trumpam užstrigę, bet meistrai rado priežastį, iškasė duobę prie šulinio ir sutvarkė, nes toje vietoje vanduo sunkėsi, kaip sakant, kad greitai nereikėtų sugrįžti. Ir štai prieš keletą dienų vėl sulaukėme darbininkų su specialia technika, kurie per visą kiemą išilgai išdarkė naują asfalto dangą, ekskavatoriumi iškasė per visą kiemo ilgį duobes“, – apie tai, kaip dabar atrodo neseniai sutvarkytas kiemas, pasakojo Jonavos g. 182-ojo namo gyventojas.
Jonavos g. 182-ojo namo gyventojai pyksta, kad ties namais atvertos duobės. (Laimučio Brundzos nuotr.)
Suabejojo reikalingumu
Gyventojai negailėjo kritikos ne tik dėl to, kad institucijos nederina darbų, bet ir svarstė, ar tikrai tokie darbai yra reikalingi. Kauniečiai domėjosi, kam reikia tvarkyti dujų įvadą, keisti sklendes, jei vartotojai jokio skirtumo nepajaus.
„Pasirodo, čia ESO keičia dujų vamzdį ir prie kiekvienos valdos įrengia dujų sklendes, kurių anksčiau niekas neturėjo. Paklausus darbininkų, kas pasikeis dujų vartotojams, šie atsakė, kad padidės dujų slėgis nuo vidutinio iki aukšto. Prieš tai jokių problemų su dujomis niekas neturėjome“, – ar iš viso darbų reikia, jei gyventojai nesiskundė dujų tiekimu, suabejojo kaunietis.
Jis taip pat svarstė, kodėl tokie darbai negalėjo būti atlikti prieš klojant naują asfaltą. Pasak vietinio, juk visos institucijos turėtų derinti darbus tarpusavyje ir stengtis viską atlikti kaip įmanoma sklandžiau, netrukdant vieni kitiems, bet ir negadinant jau atliktų darbų.
Ar čia sudėtinga praskleisti popierius ir pažiūrėti, kokios komunikacijos yra po ruošiamu asfaltuoti kiemu?
„Ar čia sudėtinga praskleisti popierius ir pažiūrėti, kokios komunikacijos yra po ruošiamu asfaltuoti kiemu? Ir, jeigu kažkoks tarnavimo laikas baigiasi po metų, tada arba iš karto pakeisti komunikacijas, arba asfaltuoti po metų. Tos dujos čia pravestos jau gal prieš 40 m. Šiuo atveju naujos asfalto dangos net garantinis laikas nepraėjo. Kodėl savivaldybė leido atlikti kasinėjimo darbus tokioje vietoje?“, – klausimus žėrė gyventojas.
Kokie darbai atliekami?
ESO atstovai „Kauno dienai“ aiškino, kad rekonstruoti dujotiekį yra būtina, nes senieji įvadai buvo nesaugūs. Pasak ESO specialistų, jų tikslas – užtikrinti nepertraukiamą ir kokybišką energijos skirstymą saugiu aplinkai elektros ir dujų tinklu.
„Vienas iš pagrindinių programos uždavinių – elektros tinklų oro linijų keitimas požeminėmis, pirmiausia, keičiant atsijungiančias ir avaringas linijas, gerinant miškingas teritorijas ir pačios įtampos kokybę. Taip pat rekonstruojant senus gamtinių dujų vamzdynus ir tvarkant bei keičiant nepatikimus kitų elektros ir gamtinių dujų tinklo elementus“, – atliekamus darbus nurodė ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas.
Pasak jo, šiemet atėjo metas tinklus keisti Jonavos gatvėje. Būtent ties 182-uoju namu šiuo metu ir atliekami skirstomojo dujotiekio rekonstrukcijos darbai.
„ESO kiekvienais metais rekonstruoja ir atnaujina savo dujų tinklų sistemą. Šiemet planuojamas vykdyti dujų tinklų rekonstravimas įvėrimo būdu Jonavos gatvėje, Kaune. Šie tinklai pertvarkomi dėl nepatikimo gamtinių dujų skirstymo ir nesaugaus tinklo eksploatavimo. Jų amžius siekia beveik pusę šimto metų, tinklo statyba vyko dar 1976 m. Dujotiekis senas ir jį būtina atnaujinti, nes, nutikus avarijai, tektų ardyti dar daugiau dangos, nes tada dujų nuotekio ieškoma pagal dujų kvapą per visa trasą“, – aiškino P.Kalmantas.
Sutvarkys pažeistas vietas
„Kauno diena“ pasidomėjo, ar baigę darbus ESO rangovai sutvarkys visą kiemą, ar tik tas vietas, kurios buvo iškastos, taip neatkuriant vientisos asfalto dangos, bet tik užlopant atvertas duobes.
„Suprantame gyventojus ir visada stengiamės neardyti naujos dangos, todėl didžioji kasimo darbų dalis numatoma vykdyti uždaru būdu, tačiau vietomis reikalingos duobės prastūmimui atlikti, prisijungimo ir atsišakojimo vietose būtina atsikasti. Kitaip nebūtų galima vykdyti projekto. Šie darbai buvo suderinti su savivaldybės Miesto tvarkymo skyriumi“, – pažymėjo P.Kalmantas.
Baigę darbus darbininkai užlygins duobes, bet kieme jau nebebus vientisos asfalto dangos. (Laimučio Brunzdos nuotr.)
Jis nurodė, kad po dujotiekio rekonstrukcijos darbų yra numatytas visas atstatymas pažeistose vietose.
„Visi kasimo darbai reglamentuojami savivaldybės tarybos patvirtinta tvarka, kurioje numatomos dangos atkūrimo, kokybės užtikrinimo ir kompensacijų sąlygos“, – teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis ir nedetalizavo, kaip tokiais atvejais traktuojama garantija bei kas turi atsakyti, jei atsivers duobės – savivaldybės rangovai, sutvarkę visą kiemą, ar ESO rangovai, iškasę duobes ir vėliau jas išlyginę.
A.Pakalniškis „Kauno dienai“ komentavo, kad miesto tvarkymo darbai, ar tai būtų kiemų įvažos, ar didesnio mastelio remontas, visada derinami su paslaugų tiekėjais, t.y. inžinerinių tinklų savininkais, bet nuo tam tikrų situacijų ar netikėtumų, esą, tiesiog neįmanoma apsisaugoti.
„Čia yra labai daug kintamųjų, dėl kurių neįmanoma numatyti visų darbų vienu metu. Dažniausi atvejai, kai tenka griebtis tokių priemonių, yra požeminių tinklų avarijos. Jas būtina likviduoti nedelsiant. Taip pat neretai pasitaiko atvejų, kai sutvarkius gatvę ar įvažą, atsiranda gyventojų, kurie nori įsirengti naujas komunikacijas – dujas, nuotekų ar vandentiekio tinklus. Miestas visada ieško galimybių, kaip neiškasti naujai sutvarkytos gatvės ar įvažos ir išsaugoti jos vientisumą, tačiau jei tokių sąlygų nėra – tenka ardyti naują dangą“, – apie darbų derinimo subtilybes dėstė Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas.
Belieka tikėtis, kad pažeistose kiemo dangos vietose neatsiras duobių ir, nors danga jau bus sulopyta, ji gyventojams dar ilgai tarnaus.
Naujausi komentarai