Po straipsnio „Kauno dienoje“ apie pavojingus augalus - Sosnovskio barščius - į redakciją kreipėsi kaunietis Juozas Brazinis, siūlydamas gyventojams nelaukti, kol valdžia pasirūpins tais barščiais ir patiems pradėti juos naikinti.
„Šįvakar išpjoviau su pjūkleliu didėjančią plantaciją Sosnovsio barščių Šiaurės prospekto šlaito viduryje. Stebina tai, kad komunalininkai ten neseniai šienavo ir tuos barščius paliko kaip ant piktumo arba per neišmanymą. Komunalininkai turi būti informuoti kad šienaujant šių piktžolių negalima palikti. Lėšų dabar nėra, o jei kada jų bus, tai paaiškės, kad kovoti su barščiais jau nėra prasmės. Matosi, kad iš valdžios iniciatyvos nesulauksim“, - tikina kaunietis.
Jis pridūrė, kad barščius nupjauti nėra sudėtinga. „Pakanka lazda palenkti stiebą, vienas brūkštelėjimas pjūklelio viršūne - ir stiebas guli ant šono. Apsaugos priemonės - guminiai batai, darbinis švarkas ilgom rankovėm, pirštinės, akiniai ir šalikėlis kaklui ir veidui apsaugoti. Svarbiausia dabar sunaikinti žiedus kol nepasisėjo nauja karta“, - perspėja ponas Juozas.
Kaip rašoma wikipedia.org, Sosnovskio barštis - viena iš Lietuvoje augančių barščių rūšių. Lietuvoje šis augalas užauga iki 5 metrų aukščio. Sosnovskio barštis yra kilęs iš Kaukazo. Į Lietuvą jis atvežtas apie 1970 m. arba anksčiau bei pastebimas vis didesnėse teritorijose, išstumia vietines augalų rūšis. Dažnai plinta paupiais, kadangi potvyniai perneša sėklas.
Visos augalo dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno - furanokumarino. Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios gali sukelti odos nudegimus - iššoka vandeningos pūslės arba gali atsirasti rudos pigmentinės dėmės, kurios gali ilgai išsilaikyti. Panašų poveikį turi ir kiti Lietuvoje augantys augalai - jonažolė, rūta.
Pjaunantiems žolę, einantiems per barščių sąžalynus reikia saugotis, kad ant odos nepatektų augalo sulčių, joms patekus - tuoj nuplauti vandeniu. Sultys paprastai sukelia uždegimą apšvietus tiesioginei saulės šviesai, todėl reikia būti atsargiems saulėtomis dienomis.
Naujausi komentarai