Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno daugiabutyje – nerimas ir neviltis

2014-10-07 13:00

"Panašu į situaciją, kai nuvarytus arklius nušauna", – valstybės požiūrį į kariškius ir jų šeimas apibūdino vienas gyventojų. Ne itin geros nuotaikos ir kituose tarnybiniuose butuose Kaune gyvenantys pareigūnai ir jų artimieji.

Tarnybiniai butai

Ašmenos 2-osios g. daugiabutyje Kaune – nerimas ir neviltis. "Panašu į situaciją, kai nuvarytus arklius nušauna", – valstybės požiūrį į kariškius ir jų šeimas apibūdino vienas gyventojų. Ne itin geros nuotaikos ir kituose tarnybiniuose butuose Kaune gyvenantys pareigūnai ir jų artimieji.

Įsipareigojimai dingo

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) nusprendus atsisakyti daugybės tarnybinių butų visoje šalyje, valstybės pažadais patikėjusieji kariškiai neteko žado. Daugiausia tokių butų – Kaune ir Vilniuje.

Dalis jų jau perduoti valstybės turto valdymu užsiimančiam Turto bankui. Kai kuriuos jis suspėjo taip greitai parduoti, kad gyventojai nė nespėjo mirktelėti.

Šie tikėjosi bent turintys galimybę tarnybinius butus, kuriuose praleido dvi dešimtis metų, išsipirkti. Tačiau Ašmenos 2-osios g. daugiabutyje gyvenančių šeimų realybė – naujo būsto paieškoms jos turi mėnesį.

Prieš dvidešimt metų skyrusi tarnybinius butus KAM garantavo, kad pabaigę tarnybą kariškiai juose galės gyventi toliau. Tai numatė iki 2001 m. galiojęs Civilinis kodeksas, Vyriausybė 1993 m. taip pat įsipareigojo, kad "atleidžiant tikrosios krašto apsaugos tarnybos karininkus į atsargą, neiškeldinama iš Krašto apsaugos ministerijos tarnybinių gyvenamųjų patalpų nesuteikus kitų, jeigu jie ištarnavo krašto apsaugos sistemoje ne mažiau kaip 10 metų".

Bijo atvirai skųstis

Iškeldinamieji baiminasi atvirai kalbėti, nes ne vienas jų tebedirba krašto apsaugos sistemoje. "Esu pareigūnas. Nenorėčiau labai komentuoti, nes galiu nukentėti", –  tariantis dėl pokalbio suabejojo vienas parduoto tarnybinio buto gyventojų.

Vyras teigė, kad buvo pasirengęs iš savo santaupų butą išpirkti. Anot jo, kiti kaimynai irgi šiaip ne taip susirinko ar rado, kur pasiskolinti reikiamą sumą. Tačiau paaiškėjo, kad aukcione bus parduodamas visas namas iš karto.

"Nė vienas iš gyventojų tiek pinigų neturi, negalėjome ir kainos kelti. Kaimynėms, kurios ketino išsipirkti du kambariukus su bendra virtuve, buvo didžiulė problema surinkti pradinę sumą – 30 tūkst. litų. Ką už tiek jos nusipirks kur kitur?" – retoriškai klausė pareigūnas ir pridūrė: tarp kaimynų – nemažai neįgalių žmonių, pensininkų, kurių pajamos mažos. Kaip jiems greitai susirasti ir finansiškai pajėgti nuomotis kitą būstą?

"Kauno dienos" kalbinto iškeldinamo gyventojo žiniomis, visas aštuonių butų namas parduotas už 300 tūkst. litų. Kalbama, kad pirkėjas – nekilnojamojo turto perpardavinėtojas. "Mums tas namas reikalingas gyventi, o pirkėjas jį tikriausiai nugriaus", – mano pareigūnas.

Tokią nuomonę į sudėtingą situaciją pakliuvę kauniečiai susidarė, nes nematė, kad kas būtų ėjęs ir žiūrėjęs, kaip namas įrengtas, kokia butų būklė.

Pareigūnas teigė kol kas kraustytis neketinąs, neturįs ir kur. Laukia, ką nuspręs teismas, kuriam apskųstas aukcionas. Taip tikisi laimėti bent metus.

Nežinia kamuoja ir kitus

Perlojos g. esančiame daugiabutyje taip pat tvyro nerimo nuotaikos. Bus parduodami septyni jame esantys tarnybiniai KAM butai.

"Anksčiau gyvenome pažadais, kad čia galėsime glaustis tiek, kiek tik mums reikės. Vėliau jau buvome net paruošę prašymą butą išsipirkti, tačiau tokios galimybės tuomet taip ir neatsirado. Dabar neaišku, ar irgi turėsime", – kalbėjo beveik du dešimtmečius krašto apsaugos sistemoje tarnaujantis kariškis.

Jo sutuoktinė Rima neslėpė bijanti, kad ir jos šeimai bei kaimynams gali baigtis taip, kaip Ašmenos 2-osios g. daugiabučio gyventojams. "Būsime raminami kaip ir jie, kad viskas bus gerai, o po to, kas čia žino – gal ir mūsų butai bus nupirkti mums iš panosės", – galimą scenarijų piešė moteris.

Ši šeima pasakojo kol kas nesiieškanti atsarginio būsto: kur čia greitai rasi priimtiną variantą, juo labiau kad viskas tarsi plaukioja nežinioje. Jie dar net negavę pranešimo, kad butas perduotas "Turto bankui".

Kaunietė jaudinosi dėl kaimynų: viename tarnybiniame bute gyvena pensininkai, dėl sveikatos problemų anksčiau laiko baigę tarnybą KAM, kitame – jauna šeima su mažais vaikais. Kur dėsis jie?

Kaune naikinami KAM tarnybiniai butai, esantys ir Baltijos g. bei Baltų pr.

Glumina valstybės požiūris

"Glumina valstybės elgesys ir požiūris į karius, karininkus, kurie kūrė Lietuvos kariuomenę, iškentė visas tuo metu buvusias problemas: negaudavo algų, kai kurie yra pasakoję, kad su jais atsiskaitydavo maistu, o ne pinigais. Dabar, kai jie yra pažeidžiamiausi – neįgalūs, pensijoje arba beveik to amžiaus, su jais visai nesiskaitoma. To, kas kariams žadėta prieš 20 metų, nebeliko, nes buvo patogiai sutvarkyti įstatymai. Naujiems karininkams tarnybiniai būstai nėra žadami, jų jie ir nereikalauja. O ką daryti tiems, kurie patikėjo pažadais ir kurie dabar yra grūdami į gatvę?" – kalbėjo Karių teisių gynimo centro generalinis direktorius Laimonas Jakas.

Jis pastebėjo, kad valstybė džiaugiasi puikiais ekonominiais rodikliais, rodo, kaip stengiasi kovoti su šešėliu, korupcija. "Deja, kovojame ir su karininkais, kurie kūrė kariuomenę, kurie buvo pasiryžę ginti Tėvynę. Jie po 20 metų ir daugiau atidavė tarnybai, o su jais pradėta elgtis kaip su valstybės priešais. Tai jau yra ne teisinis, o nacionalinio saugumo klausimas", – mano L.Jakas.

Karių teisių gynimo centro vadovas atkreipė dėmesį, kad grėsmė ta, jog dabar tarnaujantys kariai mato, kaip elgiamasi su jau atitarnavusiaisiais. "Manau, kad KAM turėtų įvertinti ir peržiūrėti savo požiūrį ir tesėti pažadus", – sakė L.Jakas.

Pašnekovas priminė, kad tada, kai buvo kuriama Lietuvos kariuomenė, kariams buvo pažadėta: imkite tarnybinius butus, viskas bus gerai. "Jie atsisakė savo butų, atvyko tarnauti į Vilnių, Kauną ir pan. Ramybė ir gyvenimas tarnybiniuose butuose jiems raštais dar buvo garantuojama 2003, 2004 m. Bet vėliau politinė valia pasikeitė, ir šis klausimas niekam neberūpi", – teigė L.Jakas.

Jis įsitikinęs, kad KAM, perduodama pastatą, kol jame tebegyvena gyventojai, ir "Turto bankas", kuris pardavė pastatą, veikė neteisėtai.

"Karių nuomojamos tarnybinės patalpos parduotos neišsprendus problemos, kur jie bus perkelti", – argumentavo L.Jakas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų