„Diena, kuomet prisimename tuos, kurie kovojo už Lietuvos vertybes bei laisvę, buvo priversti palikti savo namus ir mylimiausius žmones, patyrė badą, prievartą ir smurtą“, – prie feisbuke prie paviešintų nuotraukų rašė Kauno miesto savivaldybės atstovai.
Kaip jau buvo rašyta, birželio 14 d. sukanka 80 metų, kai 1941 m. prasidėjo pirmasis masinis gyventojų trėmimas iš Lietuvos į tolimuosius SSRS regionus. Iš tūkstančių tremtinių į Lietuvą sugrįžo vos trečdalis.
Šios metinės paminėtos daugelyje Lietuvos vietovių. Pirmadienį vidurdienį Vilniaus Lukiškių aikštėje tylos minute pagerbtos sovietų okupacijos aukos.
Po renginio Lukiškių aikštėje prie Tremtinių aukuro, Aukų gatvėje, pradėta atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“. Čia tradiciškai skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai ir likimai.
Kiek vėliau okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimas vyko prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo.
1940–1941 metais iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin buvo vežami pirmieji lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonės.
Birželio 14 dieną, 1941 metais, 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per pirmąją okupaciją sovietai ištrėmė, nužudė, įkalino apie 23 tūkst. šalies gyventojų. Iš viso iki 1953 metų iš Lietuvos ištremta apie 130 tūkst. žmonių, dar apie 156 tūkst. lietuvių buvo įkalinta.
Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metų birželio 15 dieną.
Šokio teatro „Aura“ ir Kauno simfoninio orkestro pasirodymą galite pamatyti čia:
Naujausi komentarai