Pasirengimas užtruko
Paruošiamiesiems modernizavimo darbams prireikė ne vienų metų, kol pernai gegužę Kauno IX forto muziejus ir UAB „Infes“ pasirašė statybos darbų rangos sutartį. Suplanuota atnaujinti nusidėvėjusią muziejaus išorę, vidaus infrastruktūrą ir pasenusią įrangą. Taip pat pasikeis pagrindinio įėjimo į pastatą vieta, bus atnaujinta kultūros renginių erdvė, įrengtos naujos edukacinės klasės, muziejaus rinkinių saugyklos, lankytojų informacijos centras, kavinės, knygyno patalpos.
Projektavimo darbus atlikusi bendrovė „Maspro“ suplanavo, kad pagrindinis įėjimas į muziejų būtų perkeltas iš rytinės pastato pusės į vakarinę.
Eiga: pirmasis darbų etapas bus baigtas iki metų pabaigos. Vėliau laukia dar du. (Regimanto Zakšensko nuotr.)
Muziejuje po renovacijos atsiras nauja edukacijų erdvė, joje baldus ir akustinę pertvarą bus galima perstatyti pagal poreikius. Bus atnaujinta ir kino salė, joje taip pat numatyta įrengti vietą garso ir vaizdo medžiagos sistemų valdymui.
Pasak architektės Luknės Barčaitės, siekta išsaugoti pastato vertingąsias savybes, tačiau muziejaus vidus taps pastebimai šiuolaikiškesnis.
„Visur, kur nėra saugomų pastato vertingųjų savybių, numatomos šiuolaikiškos naujos apdailos lubos, grindys, sienos. Pastatas bus maksimaliai pritaikytas šiuolaikiniams poreikiams“, – teigė specialistė.
Kito tokio nėra
Iki remonto muziejaus administracijai teko tik apgailestauti dėl daugybės nepatogumų: Okupacijų ekspozicijos pastatas buvo taip nusidėvėjęs, kad neatitiko tokiai įstaigai taikomų normų. Maža to, pastatą supanti aplinka (takai, apšvietimo sistema, aikštelių danga) – nepritaikyta žmonėms su negalia.
Šiek tik istorijos. Šis pastatas priskiriamas IX forto memorialiniam kompleksui. Jį projektavo iki tol daug bažnyčių suprojektavę konstruktoriai Ciprijonas Strimaitis ir Andrius Gavelis, architektai – Gediminas Baravykas ir Vytautas Vielius.
„Pastatytas 1984 m., jis priskiriamas vadinamajam brutalizmo stiliui. Statinys išsiskiria nuožulniais paviršiais ir skirtingo lygio plokštumomis. Unikalus visomis prasmėmis – tais laikais niekas tokių nestatė, o statybininkai tikrai turėjo vargo. Matome, kaip medžiagos klijuotos suklijuotos, viskas po kelis kartus daryta perdaryta. Matyti, žmonės tikrai vargo, kad įgyvendintų tokį unikalų architektų sumanymą“, – pastebi „Infes“ projektų direktorius Marius Danisevičius.
Marius Danisevičius/Asmeninio arch. nuotr.
Kalbėdamas apie šį pastatą, pašnekovas neslėpė nuostabos: „Keista, kad iki šiol pastatas neturėjo šildymo sistemos. Kaip jie šildėsi? Kaip pateikė eksponatus lankytojams?“ – klausia pašnekovas.
„Laimei, visi nepatogumai bus išspręsti. Darbų konkursą laimėjusi įmonė sumontuos šiuolaikiškus siurblius „oras-oras“, įrengs priešgaisrinę, apsauginę ir šiuolaikišką vėdinimo sistemą. Pastatas pagaliau turės vadinamąjį inžinerinį identitetą“, – pasakoja M. Danisevičius.
Darbus pradėjusių inžinierių ir statybininkų laukė ir nemažai iššūkių, mat statybvietė labiau priminė didelį rūsį, aplink kurį nebuvo tinkamos drenažo sistemos. „Susidūrėme su vienu didžiausių statybininkų priešų – vandeniu. Teko projektuoti papildomą drenažo sistemą, kad nereikėtų braidžioti vandenyje. Laimei, problemą išsprendėme“, – prisimena pašnekovas.
Regimanto Zakšensko nuotr.
Jis pridūrė, kad viso pastato rekonstrukcija suskirstyta į tris etapus: „Infes“ atsakinga už pirmąjį, kurio metu bus atlikti beveik visi inžinerinių sistemų darbai.
Pirmojo etapo rekonstrukcijos vertė – 2,84 mln. Darbus ketinama užbaigti iki šių metų pabaigos. Tai pat planuojamas antrasis darbų etapas, per kurį išryškės architektų sumanytos eksterjero ir interjero detalės.
Daugiau kaip 100 metų
Kauno IX fortui – daugiau kaip 100 metų, jo statyba prasidėjo 1903 m. 1915 m. jis perėjo Vokietijos kariuomenės žinion. Tarpukariu čia veikė kalėjimas. Vėliau jis atiteko sovietams. Nacistinės okupacijos metais čia vyko masinės žydų žudynės. Negalutiniais duomenimis, per Antrąjį pasaulinį karą IX forte nužudyta apie 50 tūkst. žmonių. Septintajame dešimtmetyje prasidėjo forto memorialinio komplekso kūrimas. Atgavus nepriklausomybę, muziejuje įrengta ekspozicija ir apie sovietų vykdytus žiaurumus, primenanti 1940–1941 m. forte veikusį kalėjimą.
Skaičiai ūgtelės
Naujos muziejuje įrengtos edukacijų, renginių, eksponatų saugojimo, ekspozicijų ir parodų erdvės turėtų papildomai pritraukti daugiau kaip 17 tūkst. lankytojų per metus. Taip bendras apsilankymų skaičius per metus pasiektų daugiau kaip
67 tūkst. Skaičiuojama, kad bendra lankytojų apsilankymo trukmė per metus sudarys daugiau kaip 162 tūkst. valandų.
Naujausi komentarai