Kauno musulmonai pradėjo ramadaną Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno musulmonai pradėjo ramadaną

2014-07-02 16:00

Kauno musulmonai maldomis ir pasninkavimu prisijungė prie pasaulio islamo išpažinėjų bendruomenės. Prasidėjo šventas mėnuo ramadanas, per kurį musulmonai apvalo ir dvasią, ir kūną.

Kauno musulmonai pradėjo ramadaną
Kauno musulmonai pradėjo ramadaną / Artūro Morozovo nuotr.

Kauno musulmonai maldomis ir pasninkavimu prisijungė prie pasaulio islamo išpažinėjų bendruomenės. Praėjusį savaitgalį prasidėjo šventas mėnuo ramadanas, per kurį musulmonai apvalo ir dvasią, ir kūną.

Visame musulmoniškajame pasaulyje tikintieji per ramadaną pasninkauja nuo aušros iki sutemų. Nusileidus saulei, pirmiausia draugai ir artimieji susirenka pavalgyti, paskui kartu meldžiasi specialiose pamaldose mečetėje.

Anot Lietuvos musulmonų sunitų dvasinio centro Muftiato vadovo, muftijaus ir Kauno mečetės imamo Romo Jakubausko, visame pasaulyje musulmonai beveik nesiskiria, išskyrus kraštus, kur gyvena šiitai.

"Kauno mečetėje lankosi musulmonai iš įvairiausių kraštų. Šiuo metu yra nemažai studentų iš Rytų, net Afrikos, bet jie  visi kartu atlieka tas pačias religines praktikas", - R.Jakubauskas pamaldas Kauno mečetėje veda penktadieniais, kitomis dienomis šias pareigas atlieka imamas iš Turkijos, gyvenantis netoli maldos namų.

Nors tikslios statistikos nėra, Lietuvoje yra apie trys tūkstančiai musulmonų, prie kurių kartais prisijungia atvykėliai iš kitų kraštų, daugiausia studentai. Per visus miestus jų galima suskaičiuoti iki penkių šimtų.

"Dažniausiai jie studijuoja Lietuvos sveikatos mokslų universite ir Kauno technologijos universitete, tad Kauno mečetė jiems yra labai patogioje vietoje", - teigė Kauno mečetės imamas, pridurdamas, kad šalia esančiame Pabėgėlių paramos centre lankosi vos vienas kitas musulmonas.

Pasak muftijaus R.Jakubausko, pasninkauti Lietuvoje gal šiek tiek sunkiau, nes diena trunka gana ilgai, kita vertus, čia nevargina dideli karščiai kaip Rytuose, nes per pasninką negalima ne tik valgyti, bet ir gerti vandens.

"Iš tikrųjų tai laisvas žmogaus pasirinkimas, tad kas nori pasninkauti, tas nesusiduria su jokiomis problemomis. Niekas neverčia pietauti darbe per pietų pertrauką", - sakė, pridurdamas, kad sunkiausios būna pirmos dienos, o paskui organizmas prisitaiko prie kitokio režimo, viskas pasidaro įmanoma.

Musulmoniškose šalyse ramadanas prasidėjo aršiais protestais prieš futbolo čempionatą transliuojančius barus, prekiaujančius alkoholiu. Anot R.Jakubausko, pas mus rungtynės dažniausiai rodomos jau vakare, kai baigiasi pasninko laikas, tad futbolas ir ramadanas vienas kitam netrukdo.


Šventas mėnuo

Per ramadaną musulmonai 30 dienų nuo aušros iki saulėlydžio turi susilaikyti nuo valgymo, gėrimo (net vandens), rūkymo, lytinių santykių.

Musulmonai tiki, kad per ramadaną pranašui Muhammadui buvo apreikštas Koranas.

Ramadaną kiekvieną dieną nusileidus saulei kauniečiams primins šviečiantys mečetės langai.

Liepos pabaigoje aplink mečetėje rinksis dar gausesnė minia žmonių - musulmonai švęs džiaugsmingą šventę, žyminčią pasninko pabaigą. Po šventinių pamaldų namuose skambės dainos, ant stalų bus įvairių valgių, bus dalijamos dovanos, lankomi draugai ir kaimynai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra