Vyriausioji tarnybinės etikos komisija Kauno politikams ir valstybės tarnautojams šiemet pirštu negrūmojo, o ir vietos etikos sargams niekas neužkliuvo. Ar išties jie tapo tokie nepriekaištingi?
Tyrė, bet nebaudė
"Buvo pora skundų dėl savivaldybės administracijos darbo, bet tai ne mūsų kompetencijos klausimai. Dėl Kauno miesto tarybos narių skundų negavome", – tikino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atstovė žiniasklaidai Eglė Ivanauskaitė.
Anot jos, dėl Kaune valstybės tarnyboje dirbančių asmenų šiemet komisija nagrinėjo aštuoniolika atvejų. Iš jų du tyrimai jau atlikti ir priimti sprendimai, o dar du – atliekami, tačiau etikos sargai niekam priekaištų neturėjo.
E.Ivanauskaitės pateiktais duomenimis, penki skundai dėl galimų pažeidimų valstybės tarnyboje Kaune buvo perduoti tirti kitoms institucijoms, o dėl devynių skundų tyrimai nepradėti. "Kiekvienu konkrečiu atveju priežastys nepradėti tyrimo skirtingos, bet dažniausiai – dėl kokių nors konkrečių teisinių aplinkybių. Kartais tai būna ne mūsų komisijos kompetencijos klausimai", – aiškino VTEK atstovė.
Pasak jos, 2014 m. VTEK nagrinėjo 6 atvejus, susijusius su Kauno miestu. "Atlikti du tyrimai ir priimti sprendimai. Vienas kreipimasis perduotas tirti kitoms institucijoms, o trys tyrimai nepradėti", – išvardijo E.Ivanauskaitė.
Patys inicijuoti neskuba
Tai, kad VTEK šiemet Kaunu turėjo domėtis daugiau nei pernai, E.Ivanauskaitė sieja su pavasarį vykusiais savivaldybių tarybų rinkimais.
Nors VTEK duomenimis, statistiškai dažniausiai skundžiami savivaldybių tarybų nariai, Kauno politikai šiemet į etikos sargų akiratį nepateko.
"Kauno dienos" žurnalistai yra ne kartą skambinę VTEK nariams ir domėjęsi, ar konkretus vieno arba kito miesto tarybos nario veiksmas ar elgesys gali būti traktuojamas kaip pažeidimas. Tačiau sulaukdavome paaiškinimų, kad konkretus sprendimas gali būti priimtas tik atlikus tyrimą, o jis dažniausiai pradedamas gavus skundą.
Vadinasi, jeigu niekas nesiskundžia raštu, etikos sargams galvos neskauda? "Įstatyme yra numatyta, kad komisija stebi visuomenės informavimo priemonėse skelbiamą informaciją ir jeigu yra pagrįstų duomenų, gali pradėti tyrimą arba nurodyti jį atlikti vietos etikos komisijoms", – aiškino VTEK atstovė E.Ivanauskaitė.
Jos teigimu, per šiuos metus komisija iš viso priėmė 72 sprendimus dėl valstybės tarnyboje dirbančių asmenų elgesio visoje Lietuvoje.
Privačius interesus pamiršo?
Tiesa, nuo balandžio vidurio pradėję darbą naujos kadencijos miesto tarybos nariai įspėjimų iš VTEK jau buvo sulaukę – kauniečių į valdžią išrinkti politikai neskubėjo deklaruoti savo privačių interesų, nors to reikalauja įstatymai.
Pasak VTEK atstovės E.Ivanauskaitės, pagal galiojančius teisės aktus, kovo 1-ąją įvykus vietos savivaldybių tarybų rinkimams, naujai išrinkti tarybos nariai privalėjo per mėnesį deklaruoti privačiuosius interesus. "Kauno miesto politikai 100 proc. deklaravimą pasiekė rugpjūtį", – priminė E.Ivanauskaitė. Deklaracijas vėlavo pateikti daugumos savivaldybių politikai.
VTEK buvo nusprendusi nebausti vietos tarybų narių, jeigu jie įstatymo reikalavimui paklus iki 2015 m. rugpjūčio 25 d. "Iki tos dienos politikų, kurie nepateikė privačių interesų deklaracijų, elgesį pavedėme ištirti vietos savivaldybių etikos komisijoms. Tarp 40-ies nedeklaravusiųjų, Kauno miesto savivaldybės tarybos narių nebuvo", – pridūrė VTEK atstovė.
Anot jos, komisija yra suskaičiavusi, kad vienas politikas per kadenciją gali vidutiniškai 27 kartus patekti į interesų konfliktą, dėl to labai svarbūs tie duomenys, kuriuos jie pateikia deklaracijose.
Kaltais nepripažinti
Šiemet tirti du Kauno atvejai sostinėje dirbantiems etikos sargams nepasirodė verti neigiamų sprendimų.
Komisija konstatavo, kad Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Remigijus Stukas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų nepažeidė.
Tuo buvo suabejoję Kauno policijos pareigūnai, kurie prašė VTEK ištirti, ar viršininkas galbūt nesprendė sau artimų asmenų, šiuo atveju žmonos, tarnybos eigos klausimų. Etikos sargai konstatavo, kad R.Stukas nedalyvavo, kai buvo jo žmonos metiniai vertinimai, nesprendė jos kasmečių atostogų, komandiruočių klausimų, neteikė prašymų dėl savo sutuoktinės apdovanojimų ar paskatinimų, o tarnybinio pranešimo vizavimas šiuo atveju nelaikytinas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimu, kadangi dokumentas buvo rengtas vykdant Lietuvos policijos generalinio komisaro bei Policijos departamento nurodymus.
Į VTEK taip pat kreipėsi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prof. Aleksandras Kriščiūnas, pranešime nurodęs, kad universiteto Senato pirmininkas prof. Vilius Jonas Grabauskas dalyvavo priimant Senato nutarimą, kuriuo patvirtino universiteto Tarybos sudėtį, į kurią buvo įtrauktas ir pats Senato pirmininkas. Į Komisijos tyrimą taip pat buvo įtrauktos išmokų LSMU Tarybos nariams skyrimo aplinkybės. Komisija nusprendė nutraukti tyrimą, nes paaiškėjo, kad LSMU Senato pirmininkas negali būti priskiriamas valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims. "Dėl šios priežasties prof. V.J.Grabauskas nepatenka į Komisijos kontrolės subjektų ratą", – konstatavo VTEK.
Ištirs tik kitąmet
"Šiuo metu atliekami du tyrimai dėl Kauno Šilainių poliklinikos direktoriaus Vidmanto Obelieniaus ir jo pavaduotojos slaugai ir socialiniam darbui Erikos Tamkūnienės elgesio ", – patvirtino VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė.
Komisija aiškinasi, ar jie nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų. Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos Ikiteisminio tyrimo skyrius (STT) pranešė, kad poliklinikos direktorius galbūt nedeklaravo arba netiksliai deklaravo paskolos sandorius su savo pavaduotoja Erika Tamkūniene. Taip pat STT pranešime nurodo, jog pavaduotoja galbūt nedeklaravo arba netiksliai deklaravo sandorius, kurių metu jos tiesioginis vadovas jai skolino pinigus.
Kada tyrimai bus baigti ir paaiškės jų rezultatai, E.Ivanauskaitė nesiryžo prognozuoti. Jos teigimu, oficialiai tyrimas gali užtrukti tris mėnesius.
Ieškojo kugelio ir šaltienos
Dar pavasarį VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius viešai paskelbė, kad 2014 m. daugiau nei dviejų trečdalių savivaldybių tarybų etikos komisijos nesurengė nė vieno posėdžio.
Pasak R.Valentukevičiaus, tokia stulbinama statistika anaiptol nerodo, kad savivaldybių politikai dirbo skaidriai ir nepainiojo interesų. Praėjusios kadencijos Kauno miesto savivaldybės Etikos komisija tarp pačių aktyviausių savivaldybių taip pat nepateko.
Viešai skelbiama, kad naujos kadencijos tarybos Etikos komisija, kuriai dabar vadovauja tarybos mažumos atstovė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Edita Gudišauskienė, posėdžiavo dukart: liepos 29 d. ir rugsėjo 29 d. Pirmajame posėdyje buvo renkamas komisijos pirmininko pavaduotojas ir aptarta spaudoje pasirodžiusi informacija.
Antrajame posėdyje savivaldybės etikos sargai svarstė gautą reikalavimą viešai paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją ir atlikti patikrinimą dėl savivaldybės tarybos nario Dainiaus Matijošaičio. Tai garsioji "Kugelio" ir "Šaltienos" istorija, kai Kauno verslininkas Ugnius Kiguolis ir interneto bei vakarėlių žvaigžde laikoma Monika Šalčiūtė įsižeidė dėl to, kad D.Matijošaitis socialiniame tinkle esą juos pavadino kugeliu ir šaltiena.
"Visas kitas žiniasklaidoje pateiktas šis socialinio tinklo paskyroje esantis tekstas yra analizuojamas žurnalistų ir būtent žurnalistai iš pateikto teksto daro išvadą, kad greičiausiai pasisakoma apie pareiškėjus. Jokių D.Matijošaičio patvirtinimų ar paneigimų šiuo klausimu žiniasklaidoje nėra pateikta", – nusprendė Etikos komisijos nariai ir pareiškėjams patarė aiškintis su žiniasklaidos atstovais dėl žodžių interpretavimo.
VTEK nurodė ištirti
Antrajame Kauno etikos komisijos posėdyje imtasi ir rimtesnio reikalo. VTEK prašė ištirti, ar miesto tarybos narys Liudas Mikalauskas nepažeidė viešųjų ir privačiųjų interesų, priimdamas sprendimus miesto taryboje.
Politikas užkliuvo dėl to, kad svarstant miesto taryboje klausimą dėl kino teatro "Romuva", nepareiškė apie nusišalinimą, nors jo sutuoktinė vadovauja šiai įstaigai.
Etikos sargai, atlikę tyrimą, nustatė, kad L.Mikalauskas šiame tarybos posėdyje nedalyvavo, o jo sutuoktinė "šiuo metu kino teatro "Romuva" direktorės pareigų neina, kadangi nuo 2014 m. birželio yra vaiko priežiūros atostogose, taigi nedalyvauja nurodytos įstaigos veikloje". Paaiškėjo ir tai, kad tarybos narys Vyriausiajai rinkimų komisijai yra deklaravęs, kad jo sutuoktinė dirba kino teatro "Romuva" direktore. Savivaldybės etikos komisija nusprendė, kad L.Mikalauskas viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų nepažeidė.
Būta ir absurdiškų situacijų
Praėjusią kadenciją balsuojant dėl nekilnojamojo turto mokesčio, apie nusišalinimą nuo klausimo svarstymo pareiškė kone visi miesto tarybos nariai, nes sprendimas susijęs ir su jų pačių turimu nekilnojamuoju turtu. Galiausiai tarybos sekretoriatui priėmus nusišalinimus, politikams teko grįžti balsuoti ir priimti sprendimą.
Gerokai linksmesnė situacija susiklostė ir kitame praėjusios kadencijos tarybos posėdyje sprendžiant rinkliavos už naminius gyvūnėlius klausimą, nes politikai vienas po kito ėmė skelbti nusišalinantys nuo svarstymo ir balsavimo dėl to, kad namie turi šunį ar katę.
Dėmesys prevencijai
"Mūsų tarybos nariai šiemet elgėsi gana etiškai", – įsitikinusi Etikos komisijos pirmininkė Edita Gudišauskienė.
Anot jos, komisija skundų antplūdžio dėl politikų elgesio nesulaukė, todėl šiemet ėmėsi prevencinio darbo. "Kai jau kas nors nutinka, būna per vėlu, todėl reikia aiškinti tarybos nariams, kaip jie turi elgtis, ką deklaruoti ir ką žinoti, juolab kad pusė Kauno tarybos narių – naujokai", – pastebėjo E.Gudišauskienė.
Ji taip pat priminė, kad tarybos nariai ir valstybės tarnautojai bet kada gali pasitikrinti, ar elgiasi tinkamai VTEK sukurtoje interneto programėlėje "Tarnybinės etikos patarėjas". Užpildžius tam tikrą anketą, valstybės tarnyboje dirbančiam žmogui pateikiamas atsakymas, ar jis nepatekęs į interesų konfliktą priimdamas vienokį ar kitokį sprendimą, atstovaudamas kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims. Prieš Kalėdas aktualu pasitikrinti, kokias dovanas galima priimti, o kokių derėtų atsisakyti – "Tarnybinės etikos patarėjas" padeda tai padaryti.
Kauno miesto savivaldybės tarybos Etikos komisija
Edita Gudišauskienė, Kauno miesto savivaldybės tarybos narė, komisijos pirmininkė
Dalia Draugelienė, Kauno dailininkų paramos fondo direktorė
Simonas Kairys, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys, vicemeras
Jūratė Elena Norvaišienė, Kauno miesto savivaldybės tarybos narė
Aušra Papirtienė, Kauno miesto savivaldybės tarybos narė
Kristina Parachomikienė, asociacijos "Eigulių Aukuras" narė
Grantas Pažėra, asociacijos "Vičiūnų bendruomenė" pirmininkas
Vasilijus Popovas, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys, vicemeras
Naujausi komentarai