„Psichopatas prieš normalius“: ką mums sako Seimo narių autoportretai feisbuke Pereiti į pagrindinį turinį

„Psichopatas prieš normalius“: ką mums sako Seimo narių autoportretai feisbuke

2025-05-26 05:00

Feisbuke dalis parlamentarų nesveria žodžių kritikuodami oponentus. Dažnas dalijasi savo, kiti – ir augintinių nuotraukomis, o kai kas tiražuoja įvairios prabos juokelius.

„Psichopatas prieš normalius“: ką mums sako Seimo narių autoportretai feisbuke
„Psichopatas prieš normalius“: ką mums sako Seimo narių autoportretai feisbuke / P. Adamovič / BNS, Ekrano nuotr.

Kas yra psichopatas

„PSICHOPATAS PRIEŠ NORMALIUS“ – savo feisbuko paskyroje skelbia „Nemuno aušros“ frakcijos narys Petras Dargis. Psichopatu jis įvardija Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Seimo Etikos ir procedūrų komisija šią savaitę pripažino, kad tokiais teiginiais viešojoje erdvėje ir feisbuke parlamentaras nusižengė etikai, tačiau siūlymui kreiptis į prokuratūrą dėl šmeižto nepritarė. Komisijos narys konservatorius Jurgis Razma rankų nenuleidžia: parengė kreipimąsi ir tikisi, kad Seime atsiras pasirašančiųjų.

„Turiu su liūdesiu konstatuoti: tiems, kurie pasižymi neetiškais išsišokimais, Komisijos žodžiai, kad jis pažeidė Valstybės politikų etikos kodeksą, turbūt nedaro jokio įspūdžio. Jei nėra apčiuopiamų bausmių, moralinio pobūdžio vertinimai kai kurių Seimo narių absoliučiai neveikia. Apmaudu, kad tokių žmonių elgesys nesikeičia, išsireiškimai ir toliau kartojami, todėl esu linkęs siūlyti griežtesnių priemonių“, – sako J. Razma. Politikų etikos kodekse numatyta, kad Komisija gali kreiptis į prokuratūrą, kai yra šmeižto, reputacijos menkinimo požymiai, tačiau Seimo senbuvis nepamena, kad kada būtų to imtasi.

Geruoju: pasak L. Vaitiekūnienės, Etikos komisija stengiasi kalbėtis su svarstomais Seimo nariais, draugiškai patarti vengti pasisakymų. P. Peleckio / bns nuotr.

Komisijos vicepirmininkė socialdemokratė Lilija Vaitiekūnienė aiškina, kad Komisija stengiasi daugiau kalbėtis su svarstomais Seimo nariais, draugiškai patarti vengti pasisakymų, galinčių sukelti neigiamą visuomenės reakciją. J. Razma primena: P. Dargio nederami įrašai feisbuke ir kiti pasisakymai Seimo etikos sargų svarstyti ne kartą, tačiau geranoriški Komisijos prašymai jo neveikia. Posėdyje prisiminta, kad gegužės pradžioje jis pasidalijo įrašu, kur krašto apsaugos ministrė kalba apie Aspergerio sindromą, o prierašas buvo toks: „Serganti autistė psichopatė“.

P. Dargis feisbuko paskyroje pasidalijo ir įrašu „Vakcinos nuo Covid-19 NE vakcinos“ su nuoroda į JAV Aukščiausiąjį Teismą. Bet ant įrašo šiuo metu yra užrašas: „Klaidinga informacija. Peržiūrėjo trečiųjų šalių faktų tikrintojai.“

O vos jam tapus Seimo nariu buvo nusistebėta, kad jo feisbuko paskyroje apstu vulgarokų juokelių ir piešinėlių, anekdotų.

„Nieko ypatingo aš nepadariau. Padariau tik vieną klaidą: nepagalvojau, kad jei aš žinau, kas yra psichopatija, tai žino visi kiti. Žmonės įsivaizduoja, kad psichopatas – nuo žodžio „psichozė“, kad tai – psichinis ligonis. Nieko panašaus – tai ne liga. Viešoje erdvėje nesunkiai galima patikrinti šio žodžio reikšmę ir tai išdėsčiau Etikos komisijai. Tai žmonės, kurių trys pagrindiniai asmenybės bruožai yra šie: jie neturi empatijos ar jiems jos trūksta, yra konfliktiški ir drąsūs. Nepagalvojau, kad dėl tokio mano pasakymo žmonės pamanys, kad jį laikau psichiniu ligoniu, kvailiu. Jokiu būdu taip negalvoju“, – aiškina P. Dargis.

Jis tikina, kad ir krašto apsaugos ministrės nevadino užgauliai, neva tik pasidalijo kito asmens platintu vaizdo įrašu, kur ministrė pasakoja apie save. „Aš tik pasidalijau, bet mano ten – nė žodžio. Kai supratau, kad įrašą tapatina su manimi, jį ištryniau. Ji – ne psichopatė, bet filmukas įdomus“, – sako „aušrietis“.

Anekdotus pasakoja rinkęs nuo sovietinių laikų. „Vulgarių, grubių nemėgstu ir į feisbuką nededu“, – tvirtina jis. Bet vulgarūs jie ar ne, matyt, priklauso jau nuo kiekvieno žmogaus supratimo.

O į klausimą, ar jis save laiko psichopatu, nes jam irgi būdingos kai kurios jo vardytos tokiems asmenims priskiriamos savybės, P. Dargis kategoriškai sako, kad ne: „Pagrindinis psichopato bruožas – empatijos stygius, o aš ją turiu, net per stiprią. Kai rodo žudynes, kraują, man šiurpu, negalėčiau nė veršio papjauti.“

Planai: „Inventorizuojame, ką R. Žemaitaitis yra prišnekėjęs. Jei šiandien nesikreipiame į prokuratūrą, tai nereiškia, kad nesikreipsime ryt“, – sako L. Kasčiūnas. P. Peleckio / BNS nuotr.

Net baudžiamoji byla

Kitas nuolatinis Seimo etikos ir procedūrų komisijos „klientas“ – „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. Dėl įrašų feisbuke ir kitų viešų pasisakymų žydų ir Izraelio tema jam iškelta baudžiamoji byla. Šis leitmotyvas lig šiol vyrauja jo feisbuko paskyroje.

Bet yra ir Lietuvos, pasaulio politinio gyvenimo komentarų, kitų aktualijų – kvietimų į susitikimus su „aušriečiais“, informuojant, kada „šturmuos“ Kauną, ar „Žemaitaičio KUCHNIA“.

R. Žemaitaitis žodžių per daug nesveria. „Dygliakiaulės nerimsta? Pasaulis nori Ukrainoje taikos, o Europos kvailiojantis politinis elitas nori toliau kariauti! Panašu, kad Ursula von der Leyen tikrai išprotėti baigia“; „Buvau prieš ir toliau #nemunoausra bus prieš iškreiptą šeimos sąvokos taikymą. Politizuotas ir niekieno nerinktas Konstitucinis Teismas toliau tenkina savo asmeninius poreikius“; „Lietuvos konservatorių paleistas melas apie #nemunoausra labiau panašus į ASILO balsą tyruose. Panašu konservatorius Ž. Pavilionis arba prastos kokybės miltų gavo iš draugo Kubos mafijos, arba toliau garuoja jam Sakartvelo opozicijos vynas“; „Nacistai-murzininkai Tėvynės sąjunga Lietuvos krikščionys demokratai nestabdo! Pasirodo, kad dabar partijos Lietuvoje FORTIFIKACIJAS braižys?! Gal mažiesiems hitlerininkams, tikrai laikas užsukti pas specialistą L. Slušnį, kuris vaistų duos be recepto! O gal nacistai, planuoja sukurti savo karinius būrius ir taip valstybei vadovauti? O gal čia valstybės paslapties viešinimas?“

Gali kilti klausimas, kodėl konservatoriai tyli, kai juos apšaukinėja hitlerininkais. „Tai ne pirmas, ne antras ir net ne trečias išpuolis prieš konservatorius ir mane asmeniškai. Vis pasvarstome kreiptis į prokuratūrą. Teismų praktika įvairi. Dėl pastarojo įrašo galima būtų svarstyti, nes, manau, būtų perspektyvus reikalas. Kita vertus, tokia procedūra atima laiko, be to, taip tam asmeniui gali būti suteikta platforma, neva konservatoriai vėl puola R. Žemaitaitį, ir taip dar jam suteikti populiarumo. Nepaisant, kad vartoja bjaurius, įžeidžiančius, orumą žeminančius epitetus, politinėje erdvėje ir konkurencijoje gali atrodyti kitaip. Inventorizuojame, ką R. Žemaitaitis yra prišnekėjęs. Jei šiandien nesikreipiame į prokuratūrą, tai nereiškia, kad nesikreipsime ryt“, – sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų lyderis parlamentaras Laurynas Kasčiūnas.

Epitetai: R. Žemaitaitis šįsyk konservatorius išvadino hitlerininkais. Ekrano nuotr.

Zimagoras ir bufetava

Kandžiausia tarp parlamentarų konservatorių – ekspremjerė Ingrida Šimonytė. „Ne vieno dabartinės valdžios pono ar ponios stilius yra tiesiog įžūliai meluoti. Ir kuo daugiau, nes tada aplinka tiesiog nespėja nuolat taisyti ir neigti tų nuošnekų. Tuo pasižymi Kremliaus zimagoras, bet neatsilieka ir ponia ministrė su grąžos neatiduodančios sovietų bufetavos įžūlumu ne tik neigdama tai, kas buvo padaryta anoj kadencijoj, bet ir aiškindama, kad dabartinė daro tai, ko nė neketina daryti. Abejoju, kad jiems sarmata. Tiesiog nesureikšminimo jūra iki kelių“, – dabartinius valdančiuosius vertina ji.

Nekelia abejonių, ką I. Šimonytė vadina zimagoru, bet, jei kas nežino, išvertus iš rusų kalbos taip menkinamai vadinamas juodadarbis, prastas žmogus, nenaudėlis, o liaudiškai – prastas, nekultūringas, netašytas.

Replikuodama į vis kartotus kaltinimus konservatoriams dėl arogancijos, finansų ministro pareiškimus ir premjero savaitgalį kontroversiškai vertinamoje kompanijoje, ji rašo: „Pagaliau jokios arogancijos. Ir ne, čia ne apie pasaulio pabaigą. [...] Čia labiau apie tai, kai žadėjęs būti labai kitoks nei buvusieji, toks ir esi. Tik veikiausiai ne gerąja prasme. Galų gale, yra juk verslininkų, kurie ir nesiskundžia niekuo. Gerai kimba. Žuvys ir premjerai. Turbūt kibs ir po reformos.“

„Metų žodis 2025, atrodo, bus „nesureikšminkim“, – premjero „firminę“ filosofiją pašiepia I. Šimonytė ir ne tik ji.

J. Razma feisbuke rašo: „Ir vėl „nesureikšminkim“. Fakto, kad Lietuvos Respublikos premjeras nusprendžia savaitgalį praleisti ir pažvejoti su Druskininkų meru Ričardu Malinausku ir verslininku Tautvydu Barščiu. Pasak premjero, nieko tokio, jei jis pažvejoja su verslininku jam priklausančiuose tvenkiniuose ir susitinka su socialdemokratams artimu meru. Beje, teisiamu verslininku ir nuteistu už darytą poveikį meru. Tikriausiai taip premjeras rūpinasi paprastais žmonėmis ir siekia būti visiems lygus, kaip teigia socialdemokratai. Anksčiau socdemų pamėgtas žanras buvo medžioklė. Dabar, matyt, bus žvejyba, kuriose bus aptariamos naujos „zadanijos“. Bet ką čia, „nesureikšminkim.“

Socialdemokratų „nesureikšminkim“ filosofiją vis primena ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narė Agnė Širinskienė. Kai Seimas nepanaikino į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato Arūno Dudėno neliečiamybės, feisbuke ji sureagavo: „Ką ta koalicijos sutartis. #Nesureikšminkim kai uodega dega saviems“; „Akivaizdu, kad kadenciją pabaigsim ne tik su „blinkevičiūtinti“, bet ir su „dudėninti“. Pastarasis veiksmažodis reiškia „išgelbėk draugą, kad ir kiek tai reputacijos kainuotų.“

R. Žemaitaičio pasipiktinimą negavus leidimo dirbti su slapta informacija ji komentavo taip: „Žemaitaitis yra NATO parlamentinės asamblėjos delegacijos narys. O šiems, pagal nuo seno esančią tvarką, privalomas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Tai gal reikėjo eit į šinšilų mylėtojų klubą, ne į NATO delegaciją, ir nereikėtų jokių čia leidimų ir nebūtų riksmų apie Š. Korėją.“

O į premjero pasidalijimą, kad problemos koalicijoje sprendžiamos ir bandelėmis, parlamentarė pašmaikštavo: „Gal kas žinot, kur kepa tas Palucko bandeles?“

Paralelės: I. Šimonytė politinius oponentus vadina zimagorais, lygina su bufetavomis. Ekrano nuotr.

Vidurinysis pirštas

Aktyvūs feisbuke Seimo nariai skirtingai komentuoja parlamento sprendimus ir įstatymų projektus ar kolegų pareiškimus. Vieni bando pasitelkti argumentų kalbą, kiti ir kandumą, dažnas dalijasi aktyvesnių kolegų įrašais.

„Valstietis“ Valius Ąžuolas – lakoniškiausias: jo komentarai – vos keli žodžiai, dažnai be lietuviškų raidžių, kai kur ir su klaidelėmis. Netaisant kalbos jo komentarai apie mokesčių reformą atrodo taip: „Nieko neturesit ir busit laimingi. dividentai- neliečiamieji…“, „Paluckas - pasimkit paskola… susimokesit mokesčiu“, „Geriausia reforma - netrugdyti verslui dirbti… nieko nekeičiant“, „ Bolševiku mokesčiai… ateina…“, „Veidmainiai politikai, gražino 2023 m. Reformą, kurią kritikavo…“ ir t. t.

Jei nėra apčiuopiamų bausmių, moralinio pobūdžio vertinimai kai kurių Seimo narių absoliučiai neveikia.

O vienas iš Seimo Etikos komisijos narių demokratas Domas Griškevičius feisbuke pasakoja, kaip atrodo parlamentas iš vidaus. „V. Ąžuolas Seime kalbant buvusiai Sakartvelo prezidentei Salomei Zourabichvili demonstratyviai atsuko nugarą. Baigus kalbą ir visam Seimui atsistojus ir plojant, jis toliau liko sėdėti atsukęs nugarą. Prisimenant jo balsavimus prieš energetinės nepriklausomybės projektus, prieš sankcijų pratęsimą, nori nenori turi pripažinti, kad toks elgesys nestebina. Svetima gėda“; „Gėdinga diena Seime, daliai parlamentarų (beje, tiek iš daugumos, tiek mažumos) sąmoningai boikotavus balsavimą dėl prokuratūros prašymo naikinti Seimo nario A. Dudėno teisinę neliečiamybę. Artėjant klausimo svarstymui salę pradėjo palikinėti „Nemuno aušros“ nariai (iš 19 balsavime dalyvavo tik 3), „valstiečiai“ (iš 11 nedalyvavo nė vienas), dalis socdemų (iš 52 tik 20). Salės gale demonstratyviai stovėjo ir nebalsavo D. Gaižauskas, I. Vėgėlė, R. Jankūnas, liberalas A. Bagdonas. Norėdamas įamžinti didžiavyrių žygdarbį išsitraukiau telefoną, už ką buvau minimo liberalo apdovanotas išdidžiu viduriniojo piršto parodymo gestu.“

Liberalas Eugenijus Gentvilas feisbuke dirba melų valymo darbą: „TĘSIANT TEMĄ APIE MELĄ: Žemaitaitis savo interviu sakė, kad Krašto apsaugos biudžete išlaidos ginkluotei yra tik ketvirtoje ar penktoje vietoje ir sudaro tik 0,6 proc. Tad pridedu KAM oficialius duomenis – pernai išlaidos ginklams ir karinei įrangai buvo antroje vietoje pagal išlaidų eilutes ir sudarė 23,8 proc. Taigi melo lygis sudarė 39,666 karto.“

Šunys, antukės, vėžlys

Parlamentarai feisbuke skelbia daugybę savo nuotraukų, kur jie ir šen, ir ten, su žmonomis, vaikučiais, bendrapartiečiais, rinkėjais, katinais ir šunimis. Atrodytų, dauguma daugiau užsiima dalyvimu visokiausiuose renginiuose ir šventėse, nei dirba savo pagrindinį darbą – rengia įstatymus.

O štai socialdemokratas Antanas Nedzinskas dalijasi vaizdo naujienomis: „Gegutė užkukavo, antukė jau su mažyliais!“, „Vakarinis špokų turgus…“

Premjeras vasario 8-ąją rašė: „Švenčiam sinchronizaciją – kad energijos nepritrūktų!“ ir įsidėjo vaizdo įrašą, kur su trumpikėmis brenda iš jūros. Na, viskas gerai, raumeningas premjeras.

Iš dalies Seimo narių feisbukų galima sužinoti, kaip jie leidžia laisvalaikį, kas turi katę, kas šunį, o štai liberalas Simonas Kairys – vėžlį Petrą.

Ką Seimo nariai turėtų skelbti savo feisbuko paskyrose? Seimo Etikos komisijos vicepirmininkė Lilija Vaitiekūnienė sako, kad jos feisbuko paskyra – tik darbui: „Dalijuosi tik tikra informacija, patikrinta, iš neaiškių šaltinių nesidaliju. Kiti kritikuoja kolegas. Kai kas dalijasi kitų fizinių asmenų įrašais, nors, manau, jei esi Seimo narys, turėtum daugiau remtis Lietuvos ar ES institucijų oficialia informacija. Bet kiekvienas renkasi pagal save.“

J. Razma laikosi tokios nuomonės: „Seimo nariai – tokie pat žmonės kaip ir visi kiti. Ką įprasta dėti į feisbuką – kad ir apie pomėgius ar kates – gali būti, nebent Seimo narys akcentuoja, kad tai labai oficialus puslapis, skirtas atspindėti tik Seimo nario veiklą. Bet, žinoma, tokio puslapio lankomumas bus kuklus.“

Patarimas: pasak A. Širinskienės, R. Žemaitaičiui reikėjo eiti į šinšilų mylėtojų klubą, o ne į NATO delegaciją. Ekrano nuotr.

Kur riba

Bet daugiau dėmesio susilaukia aštrialiežuvių feisbuko paskyros. Pasak J. Razmos, yra tokių, kurie mėgaujasi emocingomis nekorektiškomis iškrovomis, turbūt taip pajunta idinį pasitenkinimą ar kuriasi politinę reklamą, nes kai kurie sekantieji socialinius tinklus užkimba už tokio pobūdžio žinučių. Šiuo aspektu dabartinėje kadencijoje jis neįžvelgia kažko išskirtinio. Nors, kaip Seime juokaujama, kiekviena kadencija turi po savo Petrą.

Vis dėlto kur riba tarp šmaikštumo, aštrumo ir jau nederamos retorikos? „Seimo nariai privalo laikytis Valstybės politikų elgesio kodekso, jiems keliami aukštesni standartai, nes jie yra vieši asmenys ir turi apgalvoti, kur eina, su kuo susitinka, ką šneka ar rašo socialiniuose tinkluose“, – pabrėžia viena iš Seimo etikos sargų L. Vaitiekūnienė.

Kito Etikos komisijos nario J. Razmos nuomone, riba aiški: „Jei paskleidžiama akivaizdžiai tikrovės neatitinkanti informacija, neigiamai apibūdinanti politiką ar kitą žmogų, pavyzdžiui, jis apkaltinamas vagyste, korupciniu nusikaltimu tam neturint jokių įrodymų, riba peržengta. Dėl įvairių epitetų naudojimo – klausimas sudėtingesnis, todėl Seimo Etikos komisija kartais kreipiasi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją išaiškinimo, kaip vertinti vieną ar kitą išsireiškimą. Bet kai tarpusavyje apsižodžiuoja Seimo nariai, tokių atvejų nelabai būčiau linkęs vertinti Etikos komisijoje.“

Priemonių drausminti peržengusiuosius ribą yra, net baudžiamoji atsakomybė. J. Razmos nuomone, tam tikrais atvejais būtų paprasčiau, jei egzistuotų ne tik baudžiamoji atsakomybė, bet ir administracinė, o jei tai turėtų konkrečią finansinę išraišką, gal veiktų kaip drausminimas.

Beje, teismai politikų apsižodžiavimus vertina skirtingai. Pirmosios instancijos teismas Algirdą Paleckį buvo pripažinęs kaltu dėl L. Kasčiūno šmeižto, kai jis šio politiko vadovautą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą pavadino nacistiniu. Tačiau apeliacinės instancijos teismas A. Paleckį išteisino, nusprendęs, kad aktyviai politiniame gyvenime dalyvaujantis asmuo turi tolerantiškai priimti aštresnę, kartais ne visai pagrįstą kritiką, o manydamas, kad žeminama jo garbė ir orumas – gintis Civilinio kodekso tvarka.

L. Vaitiekūnienės nuomone, priemonių gausu, kreiptis į prokuratūrą – kraštutinė, o šios kadencijos Seime kol kas nėra didelės tragedijos, kad kažką reiktų smarkiai bausti.

Tragedijos gal nėra, bet ir garbės Seimui kai kurių jo narių retorika nedaro, o karavanas eina toliau. Seimo Etikos komisijos narys D. Griškevičius po R. Žemaitaičio eilinio pasvarstymo feisbuke apgailestavo, kad jam Komisijos nutarimai absoliučiai beprasmiai: „Daliai politikų etikos sargų sprendimai tokie ir liks tol, kol bus žmonių, kurie šiuos politikus dėl tokių ar panašių pasisakymų, sąmoningos dezinformacijos skleidimo, klaidinimo palaikys. Tiesa turbūt tokia, kad taip šnekantys politikai puikiai suvokia, kadjog iš esmės toks neatsakingas kalbėjimas jiems neturės jokių padarinių. Jie puikiai supranta, kad tai generuoja papildomą dėmesį, o tokiu kalbėjimu palaikomas antisisteminio politiko įvaizdis, kaip „sistema“ neva bando su juo susidoroti.“

Dažnas toks dar piktinasi, kad varžoma jo žodžio laisvė. Bet žodžio laisvė negina teisės skleisti melagingą informaciją ar žeminti kitą asmenį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų