Bendra jėga
Bendruomenių veikla apima ryšius, santykius, kurie daro įtaką žmonių bendravimui ir susitelkimui. Tai ir vadinamoji viešoji gėrybė, todėl bendruomenių veikla prieinama nepriklausomai nuo socialinio statuso, pajamų, išsilavinimo, o grįsta noru veikti.
Vos metus skaičiuojanti Kauno rajono bendruomeninių organizacijų asociacija (KRBOS) jau vienija 25 bendruomenes.
„Iš pradžių mūsų buvo 20, o iki rudens prisijungė dar penkios. Kam reikėjo kažkokios organizacijos, vienijančios kone visas Kauno rajono bendruomenes? Tiesiog, kad nereikėtų po vieną kovoti dėl kokių nors bendruomenėms reikalingų sprendimų. Turėjo kažkas vienas atstovauti, todėl ir susibūrėme“, – įsikūrimo pradžią mena KRBOS pirmininkė Eglė Juozapavičienė.
Moteris šyptelėjo, kad viešu šios organizacijos pasirodymu tapo piketas prie Kauno miesto savivaldybės, kai teko pasakyti nuomonę dėl Kauno rajono prijungimo prie miesto. Kauno rajono geografija ypatinga, o tai lemia ir gana skirtingus kiekvienos seniūnijos ir joje esančios bendruomenės poreikius, tačiau yra ir jungiančių dalykų.
Pasak E.Juozapavičienės, džiugu tai, kad bendruomenės ėmė vienos iš kitų semtis patirties, gerus kitų bendruomenių pavyzdžius taikyti savo bendruomenėje. „Ypač tai pastebima įvairiose edukacijose, mokymuose. Daug kas sako, kad kaimui nieko nereikia. Nieko panašaus. Kai pradedi judinti, pasirodo, ir reikia, ir nori žmonės, nors tame kaime vos 600 gyventojų“, – įsitikinusi E.Juozapavičienė.
Dalijasi patirtimi
Prie savivaldybės yra bendruomeninių organizacijų taryba. KRBOS pirmininkė E.Juozapavičienė skaičiuoja, kad toje taryboje iš dvylikos asmenų aštuoni yra Kauno rajono bendruomenių lyderiai. „Tai dar viena priemonė mums. Juk nuo mūsų priklauso, ko norėsime, kaip bendrausime, kokius pasiūlymus teiksime, problemas kelsime. Sakau, kad aukštu lygiu galime pasisakyti ir analizuoti visus reikalus“, – juokiasi E.Juozapavičienė.
Kauno rajono seniūnijose yra septyni kultūros centrai su salėmis. KRBOS iniciatyva iki karantino paskelbimo vyko susitikimai su rajono švietimo, kultūros ir sporto skyrių atstovais, kultūros centrų vadovais ir vietos gyventojais, kad patys žmonės išsakytų, kokie jų lūkesčiai.
„Tos savanoriškos bendruomenių iniciatyvos jau pakeitė labai daug. Seniūnijose žmonės gatvėje ėmė pažinti vienas kitą, parduotuvėje sveikintis. Tapo ramiau gyventi, nes saugios kaimynystės iniciatyvos vykdomos kartu su vietos pareigūnais. Padrąsino žmones nebūti abejingus, galų gale pažįstame vieni kitų vaikus – nebaisu išleisti iš namų, nes žinai, kad kaimynas sužiūrės“, – kasdienį bendruomenių veiklos indėlį pabrėžė E.Juozapavičienė.
Ji sugrįžo ir prie plačios Kauno rajono geografijos. Jos pastebėjimu, nepaisant realių atstumų, bendravimo distancijos ėmė mažėti, bendruomenės ėmė kviesti vienos kitas į svečius, dalytis gerąja patirtimis, bendrauti, padėti vienos kitoms.
Sujungti kartas
Domeikavos seniūnijoje esanti bendruomenė gyvuoja jau senokai. Vienas pirmųjų bendruomenės rūpesčiu įgyvendintų projektų buvo vaikų žaidimų aikštelė. Atrodo, kad bendruomenė įgyvendins dar ne vieną panašų projektą. Neseniai Domeikavos bendruomenė laimėjo „Maximos“ konkursą „Mes – bendruomenė“.
Tradicija: Valstybės dieną giedoti „Tautišką giesmę“ Domeikavos bendruomenė renkasi ant Lentainių piliakalnio.
Domeikavos kaimo bendruomenės centras gaus finansavimą projektui „Domeikavos širdis – skveras, jungiantis kartas“. Domeikava yra didžiausias kaimas Lietuvoje, šiuo metu neturintis žaliosios zonos, kur domeikaviečiai galėtų aktyviai leisti savo laisvalaikį.
„Norisi sujungti Domeikavos kartas į vieną skverą, kuris įgytų antrą kvėpavimą ir sujungtų senąją Domeikavos kartą su naująja. Per kelis etapus tikimės sutvarkyti bendruomenės reikmėms atiduotą skverą. Tai priklausys nuo to, koks bus finansavimas. Dabar pradėsime įgyvendinti pirmą projekto etapą – įrengsime vaikų žaidimų aikštelę“, – džiaugsmo dėl laimėto konkurso neslėpė centro pirmininkė Rūta Butkuvienė.
Skveras matyti nuo Vandžiogalos plento, kuris prasideda Sargėnuose, tęsiasi per visą Domeikavą ir yra ties Aukščio gatve. Toje vietoje ir iki šiol buvo žalioji zona, seniūnija jau kurį laiką stengėsi tą vietą prižiūrėti, tačiau joje nieko nebuvo.
„Domeikavos seniūnijoje nėra didelis žaliųjų zonų pasirinkimas. Kaimas – augantis, plečiasi, intensyviai vyksta naujų namų statybos. Vis daugiau šeimų su mažamečiais vaikais apsigyvena, tai viena pagrindinių problemų ir buvo, kad nėra kur su vaikais pažaisti. Mes labai džiaugiamės, kad „Maxima“ finansuos mūsų idėją“, – pirmojo žingsnio reikalingumą minėjo bendruomenės centro pirmininkė.
Galutinė vizija gerokai platesnė nei tik vaikų žaidimų aikštelė. Bendruomenė svajoja, kad ten dar atsirastų ir sporto zona suaugusiesiems, ir ramesnė erdvė, kurioje rinktųsi domeikaviečiai, svečiai, gal dar nedidelė prekybos ar mainų vieta, erdvė piknikams, pašnekesiams, šachmatų turnyrams.
„Visoms idėjoms esame atviri. Kadangi žaliojo skvero virsmas bendruomenės reikmių vieta įgyvendinamas etapais, pasiūlymai gali būti labai įvairūs ir yra laukiami“, – domeikaviečius įsitraukti ragino R.Butkuvienė.
Įaugusios tradicijos
Dar tik metus Domeikavos bendruomenės pirmininkės pareigas einanti R.Butkuvienė įsitikinusi, kad dalimis viską lengviau įgyvendinti, kai matyti, kad gautos lėšos tikslingai panaudojamos, –
lengviau jų ir rasti. Pirmininkė stengiasi ieškoti kiek įmanoma daugiau programų ir konkursų, kuriuose galėtų dalyvauti ir gauti finansavimą bendruomenės idėjoms įgyvendinti.
Domeikava nuo Kauno miesto nutolusi vos kelis kilometrus, todėl bendruomenė nesiorientuoja į kažkokių renginių organizavimą. Bendruomenė savo veiklą labiau orientuoja į žaliųjų zonų pritaikymą laisvalaikiui ir rūpinimusi jomis.
Pasak bendruomenės pirmininkės, domeikaviečiai noriai jungėsi į akciją „Darom“, nepaisant to, kad šiais metais dėl pandemijos teko atidėti tvarkymosi darbus.
Gražia domeikaviečių tradicija tapo liepos 6 d. vykstantis „Tautiškos giesmės“ giedojimas. Ta proga didelė dalis gyventojų kopia ant Lentainių piliakalnio. Nors jis jau ne Domeikavos kaime, tačiau laikomas viena gražiausių apylinkių vietų, yra mėgstama vietos gyventojų.
Domeikavos seniūniją sudaro trylika kaimų. Pasak bendruomenės pirmininkės, griežtų ribų nebrėžiama, bendraujama, ypač tokių svarbių švenčių metu.
Pasiskirstyti veiklomis
Didelio renginių poreikio nėra ir kitoje visai Kauno pašonėje esančioje Užliedžių seniūnijoje. „Renginių stokos nejuntame. Juokingiausia, kad feisbuko grupėse visi triukšmauja, jog niekas nevyksta, niekas nieko nedaro, o kai organizuojame renginį, žmonių susirenka nedaug“, –
pastebėjimais per dešimtmetį aktyvios veiklos dalijosi buvusi Užliedžių bendruomenės pirmininkė Laima Pilipavičienė.
Skveras: pasak L.Pilipavičienės, valstybinės žemės perdavimas bendruomenei ir žaliųjų erdvių pritaikymas – vienas geriausių darbų.
Ji išskyrė vos kelis vietos bendruomenės organizuojamus renginius, į kuriuos susirenka daugiau Užliedžių kaimo žmonių. Tai vasaros pabaigoje vykstanti sporto šventė ir Kalėdų eglutės įžiebimo šventė.
„Mano manymu, renginių organizavimu bendruomenė ir neturėtų užsiimti. Tai Kultūros centrų veikla“, – sakė buvusi bendruomenės pirmininkė.
Viešos erdvės
Užliedžių problema – viešos erdvės. Visur privačios žemės, privatūs takeliai, vyksta intensyvios nekilnojamojo turto investicijos, o kaimo bendruomenė, pasak L.Pilipavičienės, visiškai neturi galimybių kažką kurti ar veikti viešose erdvėse.
Gausa: vienas masiškiausių renginių Užliedžiuose – sporto varžybos.
„Per bendruomenės gyvavimo laikotarpį pastebėjau, kad labiausiai pasiteisino viešų erdvių atradimai. Vaikai neturėjo jokio kampo, kur galėtų susirinkti. Kai įrengėme aikštelę, pasirodė, kad jos nepaprastai reikia. Valstybei priklausiusių lopinėlių paėmimas bendruomenės reikmėms buvo geriausias ir labiausiai pasiteisinęs žingsnis, kurį galėjome padaryti“, – patirtimi dalijosi L.Pilipavičienė.
2018–2019 m., bendradarbiaujant su seniūnija, Užliedžiuose buvo įkurtas „Šviesos skveras“. Teritorija taip pat buvo valstybinė.
„Įsivaizduokite sankryžos žiedą. Tai Užliedžiuose buvo sankryžos trikampis. Iš visų pusių – gatvės. Tame trikampyje ir įkurtas „Šviesos skveras“. Seniūnija gavo lėšų iš Kauno rajono savivaldybės, už kurias buvo įrengtas takelis, pastatyti suoleliai, o bendruomenės lėšomis buvo ant medžio šakų pakabintos sūpynės“, – darbo rezultatus mini L.Pilipavičienė.
Prie jau paminėtų darbų – lauko žaidimų aikštelė petankei. Specialiai išgrindė, surašė taisykles ir visi norintys gali žaisti. „Tai tokios tos viešos erdvės. Vaikų žaidimų aikštelėje vasarą būna kiek triukšminga, tad vyresnio amžiaus žmonėms labiau prie širdies ramesnis skveras“, – pastebėjimu pasidalijo L.Pilipavičienė.
Kad būtų stipresni
Iš pirmo žvilgsnio kylančias abejones, kad daugelį kaimiškosios bendruomenės poreikių galėtų tenkinti ir taip veikiančios institucijos kaip seniūnija, Kauno rajono savivaldybės bendruomenių atstovai linkę neigti. Gyvendami viename ar kitame kaime, gyvenvietėje, jie pastebi esant tam tikros vietos ypatumų ir tik tai vietai būdingų problemų.
2013 m. įkurto ir 2018 m. atnaujinusio veiklą Ramučių bendruomenės centro „Mūsų teisė“ pirmininkė Greta Varnaitė-Venskienė priminė – LEZ plečiasi, pastatyta atliekų deginimo gamykla.
„Mūsų veiklos pradžia ir buvo susijusi su tuo, kad supratome, jog mūsų niekas negina, niekam mes nerūpime, o žinojome, kas mūsų laukia dėl atliekų deginimo gamyklos. Pralaimėtos kovos, kad gamyklos šalia nebūtų, todėl pasilikome prižiūrėtojų, stebėtojų, kontroliuotojų veiklą ir kartu stengiamės, kad mūsų aplinkoje būtų gražu – keliai, parkeliai, žaidimų aikštelės“, – sako G.Varnaitė-Venskienė.
Nauda: G.Varnaitė-Venskienė pagal skambučius sprendžia, kad bendruomenės centras reikalingas.
Pirmininkė įsitikinusi, kad bendruomenė reikalinga dėl to, kad čia gyvendami žmonės geriau nei kas kitas mato, ko reikia, kaip galėtų būti geriau.
„Žinau, kad esame reikalingi. Mes veikiame tam, kad Ramučiuose būtų gera gyventi. Mūsų bendruomenė ir buvo įkurta tam, kad gintume žmonių interesus, siekiant užtikrinti švarią ir sveiką aplinką“, – sako pirmininkė.
G.Varnaitė-Venskienė pastebi, kad vietos gyventojai skambina į centrą net ir norėdami sužinoti seniūnės telefono numerį, pasiklausti, kaip elgtis esant atitinkamoms situacijoms, nes žino, kad čia sulauks konkretaus patarimo. Pasak G.Varnaitės-Venskienės, bendruomenės centras ir atsinaujino veiklą tam, kad bendruomenė būtų stipresnė.
Iniciatyvos pastebimos
Bendruomenių atstovai neslepia, kad apmaudžiausia, jog žmonės neskiria, kas yra bendruomenė ir kas seniūnija ar kitos biudžetinės įstaigos. Bendruomenės centras – savanoriška organizacija, visuomeninė veikla vyksta be jokio atlygio. Bendruomenių centrai veikia vietos gyventojų labui.
Talka: Neveronių tvenkinio pakrantę neveroniškiai tvarko ir žiemą.
Neveronių bendruomenės centro pirmininkė Oksana Šukaitienė sako nuolat raginanti jungtis, veikti ir pradėti nuo savęs. Šio centro įkūrimas nevyko formaliai – pirma įsikūrė, o tik vėliau ėmė galvoti, ką veikti. Priešingai – pirma pradėjo veikti ir tik paskui savo veiklą įprasmino suburta savanoriška organizacija.
„Bendruomenės centras rūpinasi ne tik savimi, bet ir kitais. Mus suvienijo noras padaryti Neveronis gražesnius. Neveronys buvo apleisti. Yra gražus tvenkinys, tačiau ir jis buvo apleistas. Susibūrėme keli žmonės, pasikalbėjome, kad reikia pokyčių ir reikia nuo kažko pradėti“, – šyptelėjo O.Šukaitienė.
„Pirmieji darbai buvo sutvarkyti tvenkinio pakrantę. Apsiginklavę nešiojamosiomis žoliapjovėmis, grėbliukais pradėjome tvarkyti, rinkome šiukšles. Viskas –
mažais žingsneliais. Pasodinome gėlių, patys pastatėme skelbimų lentą, ten taip pat prisodinome gėlių, laistėme, kurėme jaukumą, ir, žinokite, žmonės pastebėjo, po truputį pradėjo jungtis prie mūsų veiklos“, – kilusį susibūrimo poreikį mini O.Šukaitienė.
Pakrantė buvo ne Neveronių bendruomenės, ji buvo nuomojama. Neveronių bendruomenės centras kartu su Kauno rajono savivaldybe kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą ir padėjo bendruomenei atgauti tvenkinio pakrantę Neveronių bendruomenės reikmėms.
Iš bendruomenės centro pinigų pastatė lieptelį, dabar jau ir savivaldybės rūpesčiu valoma pakrantė, o šiemet sulaukta ir seniūnijos dėmesio. Pažadėta sutvarkyti. „Šie visi pastebėjimai ir mūsų iniciatyvų tąsa rodo, kad esame reikalingi. Daugelis priekaištauja, kad nieko nėra, valdžia nieko nedaro. Aš sakau, kad viskas prasideda nuo žmonių. Kai patys pradėsime nešti po mažą kruopelę, daryti po gerą darbelį, tai ir mus pamatys, o prašydami lengviau sulauksime pagalbos“, – vietos gyventojus būti aktyvius ragino Neveronių bendruomenės pirmininkė.
Arčiau žmogaus
Seniavos bendruomenės pirmininkas Ovidijus Jurkša yra ir Kauno rajono seniūnaičių asociacijos pirmininkas. Vyras pasakojo, kad neseniai Raudondvaryje vyko iškilmingas asociacijos pristatymas ir kalbėta ne tik apie bendruomenės svarbą, bet ir apie seniūnaičio vaidmenį kaimiškosiose apylinkėse.
O.Jurkša išskiria, kad seniūnaičio aktyvumas yra pagrindinė tokias pareigas einančio žmogaus savybė. „Padėti vietos bendruomenei, pastebėti ir perduoti seniūnui tai, ko jis negali pastebėti, išgirsti bendruomenės lūkesčius, suprasti, teikti sprendimo būdus, išpildyti tuos lūkesčius“, – seniūnaičio funkcijas mini O.Jurkša.
Jis atskiria, kad bendruomenių pirmininkas yra tam tikros grupės atstovas, o seniūnaitis – tam tikros konkrečios teritorijos atstovas, kurioje gali būti net kelios bendruomenės. Seniūnaitis gali būti netgi tarpininku tarp tų bendruomenių.
„Būdamas seniūnaičiu turi statusą, gali veikti, drąsiai eiti kalbėtis su Kauno rajono savivaldybės atstovais“, – O.Jurkša įsitikinęs, kad seniūnaitis – labai reikalingas. Taip, kaip konkrečiai bendruomenei – aktyvus jos pirmininkas.
„Visada sakau, kad turi ateiti pas žmogų, o ne laukti, kad pas tave ateitų. Kitą kartą reikia net stotelėje autobuso laukiančius pakalbinti, kad žmonės žinotų, jog jie tau rūpi“, – svarbius bendruomenių atstovų ir seniūnaičių bruožus pabrėžia O.Jurkša.
Vyras šyptelėjo dėl pastebimo rajono ir miesto bendruomenių skirtumo – kaimo bendruomenių bendravimas artimesnis, mieste tai esą sunku įsivaizduoti. Tačiau apsiriboti vietos rūpesčiais O.Jurkša neketina. Bendraujant su kitų miestų bendruomenių atstovais, seniūnaičiais jau kirba mintis sukurti Lietuvos seniūnaičius vienijančią organizaciją, kuri atstovautų jiems ir vietos gyventojams.
Naujausi komentarai