„Pažiūrėkite, kokią dieną mums Aukščiausiasis padovanojo“, – pavasarišku oru džiaugėsi Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Žakas Gercas, šiandien kalbėdamas VII forto teritorijoje nužudytų Lietuvos žydų palaidojimo ceremonijoje.
Atvyko iš Londono
Į nedidelę kapo duobę buvo palaidoti palaikai, prieš trejus metus rasti tvarkant forto teritoriją. Iki tol buvo numanoma, kad VII fortas po žeme slepia masines kapavietes, tačiau tik 2001-aisiais, aptikus minėtus palaikus, paaiškėjo, kad toje forto vietoje gali būti užkasta net 5 tūkstančiai 1941 metais nužudytų žydų.
Visus tuos metus kaulai išgulėjo sudėti į maišus, nes niekaip nepavyko priimti bendro sprendimo, kaip su jais tinkamai pasielgti. Spalio mėnesį savivaldybei leidus palaikus palaidoti, į Kauną atvyko rabinai iš Europos žydų kapinių išsaugojimo komiteto Londone, kurie ėmėsi organizuoti ceremoniją.
Atvežė žemių
Kadangi kapavietėje palaikai yra labai arti paviršiaus, pirmiausia į teritoriją buvo atvežta žemių, kurios buvo užpiltos ant viršaus. Per ceremoniją, kurią vedė rabinas iš Londono Elikimas Šlezingeris, buvo iškasta metro gylio duobė.
Kaulai iš maišų buvo suvynioti į specialią medžiagą ir sudėti į tris nedideles dėžutes, kurios buvo palaidotos į žemę. Kartu į kapą buvo sudėti ir su kaulais rasti bateliai, tarp jų – ir vaikiški.
Prie kapo sukalbėti maldai buvo sukviesti žydų bendruomenės vyrai. Į žemę įsmeigta laikina lentelė su užrašu: „Čia 2014 m. spalio 28 d. palaidoti masinėje kapavietėje rasti Kauno VII forte nužudytų žydų palaikai“.
Daugybė aukų
„Kiek galėjome, sutvarkėme teritoriją, bet čia dar daug reikia padaryti. Pirmiausia reikės pastatyti lentelę, kad čia yra žydų kapai", – per ceremoniją sakė Ž.Gercas.
Paklaustas, kiek palaikų galėjo būti palaidota, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas nedrįso spėlioti: "Kaulai galėjo ir susimaišyti, juk čia po žeme guli penkių tūkstančių žmonių palaikai".
Vykstant Antrajam pasauliniam karui naciai Lietuvoje, dažnai padedami vietos kolaborantų, išžudė 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų.
Naujausi komentarai