Pereiti į pagrindinį turinį

Kaunui – efektyviausias modernizavimo modelis

2015-05-07 09:24
DMN inf.
Bendrovės nuotr.

Bendrovės „Kauno gatvių apšvietimas“ vadovai kartu su Kauno miesto savivaldybės administracijos atsakingais specialistais nuolat domisi gatvių apšvietimo modernizavimo modeliais Lietuvoje ir ES šalyse, galimybėmis panaudoti ES struktūrinių fondų, savo ir skolintas lėšas.

Šių metų kovo 5 d. Vilniuje jie dalyvavo VIPA, Energetikos ir Aplinkos apsaugos ministerijų specialistų organizuotame informaciniame renginyje-diskusijoje „ES investicijos į energijos vartojimo efektyvumą. Naujos galimybės 2014–2020 m“. Renginyje buvo pristatytas Energijos efektyvumo fondas.

2015 m. vasario 18 d. trišale sutartimi tarp Finansų, Energetikos ir bendrovės „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ (VIPA – 2012 11 28 LRV nutarimu įsteigta įstaiga prie Finansų ministerijos) įsteigtas Energijos efektyvumo fondas centrinės valdžios viešiesiems pastatams ir gatvių apšvietimui modernizuoti.

Fondas finansuojamas iš 2014–2020 m. periodo ES struktūrinių fondų lėšų. Fondo dydis – 79,65 mln. eurų (centrinės valdžios viešiesiems pastatams modernizuoti – 65,16 mln. eurų ir gatvių apšvietimo modernizavimo projektams – 14,49 mln. eurų), numatant siekį pritraukti privačias investicijas. Fondas įgyvendina lengvatinių paskolų ir garantijų finansines priemones. Pirmosios paskolos ir garantijos bus suteikiamos 2015 m. viduryje.

Balandžio 16 d. Vilniuje dalyvavo Lenkijos Respublikos ambasados prekybos ir investicijų skyriaus organizuotoje konferencijoje „LIT-POL INFRA 2015“, skirtoje gatvių apšvietimo modernizavimo temai.

Lenkijos Respublikos Aplinkos apsaugos ministerijos atsakingi darbuotojai pristatė jų šalyje įgyvendintą programą SOWA, pagal kurią atskirose savivaldybėse gatvėms apšviesti sėkmingai buvo panaudotos ES struktūrinių fondų, valstybės biudžeto, savivaldybių, skolintos ir privačių investuotojų lėšos. Kaimyninėje Lenkijoje buvo susidurta su problema, nes savivaldybių teritorijose tik 30 proc. gatvių apšvietimo šviestuvų nuosavybės teise priklauso savivaldybėms, o likusieji 70 proc. – privačiam kapitalui, dažniausiai elektros energijos tiekėjams, kurie nesuinteresuoti taupyti elektros energijos gatvių apšvietimui, nes už ją sumoka savivaldybės. Lenkijos vyriausybė pagal programą SOWA gatvių apšvietimui modernizuoti savivaldybėms suteikė iki 55 proc. paskolų garantiją ir iki 45 proc. dotacijų. Hainuvkos miesto meras pasidalijo patirtimi, kaip jie dalį apšvietimo taškų išpirko iš privatininkų ir pagal minėtą programą (44 proc. dotacija, 54 proc. paskolinės ir 2 proc. savivaldybės lėšos) modernizavo gatvių apšvietimą, kuris atsipirks per ketverius metus.

Konferencijoje taip pat dalyvavo Lietuvos Aplinkos apsaugos, Finansų, Energetikos ministerijų, VIPA, fondų ir agentūrų, savivaldybių specialistai. Bendrovėje „Kauno gatvių apšvietimas“ dirba daug ilgametę patirtį turinčių, pilietiškai nusiteikusių specialistų, kurie, išanalizavę kitų savivaldybių padarytas klaidas ir gerą patirtį, pasiruošę padėti pasirinkti kauniečiams efektyviausią gatvių apšvietimo modernizavimo modelį.


Gatvių apšvietimo modernizavimo projektai

2015 m. prioritetas – penki didieji Lietuvos miestai, o nuo 2016 m. – kiti Lietuvos miestai ir vietovės.

Naudos gavėjai: savivaldybės ir (arba) savivaldybės įmonės; energijos taupymo paslaugų teikėjai, kai jie paslaugas teikia savivaldybėms.

Pagrindinės finansavimo sąlygos: fondo lėšomis garantuojama iki 80 proc. paskolos sumos; paskolos/garantijos terminas – iki 20 metų.

Uždavinys – sutaupyti 40 proc. energijos.

Lėšų poreikis – 95 mln. eurų (Lietuvoje yra apie 230 000 gatvių apšvietimo šviestuvų, iš kurių apie 50 proc. pasenę). ES struktūrinių fondų lėšos – tik 14,49 mln. eurų, LR Vyriausybė lėšų neskyrė, t.y. trūkstamas reikia skolintis arba ieškoti investuotojų.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų