Pereiti į pagrindinį turinį

Keičia Kauno rajono gyventojų santykį su knyga

2024-12-23 17:00
DMN inf.

Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka (KRSVB) įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Atver[s]k“, kuriuo buvo siekiama atverti interaktyvesnio skaitymo horizontus neurotipiniams, sutrikusios raidos vartotojams, suteikti galimybę Kauno rajono gyventojams skaityti pagal individualius gebėjimus ir poreikius, atrasti naujų skaitymo ir literatūros kūrinio suvokimo būdų.

Didelė projekto aprėptis

Projekto „Atver[s]k“ vadovė, bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Živilė Žukauskienė projekto sensorinius skaitymus vedė Čekiškėje, Karmėlavoje, Saulėtekiuose, Šlienavoje, Ramučiuose, Rokuose, Vilkijoje ir kitur. Be to, ir į biblioteką Garliavoje atvyko grupių iš įvairių Kauno rajono vietovių. Įdomu, kad sensoriniuose skaitymuose dalyvavo ir Vilkijoje besiglaudžianti gausi nuo karo savoje šalyje pasitraukusių ukrainiečių bendruomenė. Projekto veiklos pritraukė 744 asmenis (iš jų – 73 suaugusiuosius), buvo vedami 39 sensoriniai skaitymai.

„Projekto aprėptis itin didelė, vertinant tiek pagal geografiją, tiek ir pagal įtrauktų tikslinių grupių poreikių spektrą. Viešojoje bibliotekoje įrengtas sensorinis kambarys, o padaliniams paskirstyta nemažai inovatyvių sensorinių priemonių. Ateityje inventorius bus nuosekliai ir kryptingai pildomas. Taip pat apmokyti darbuotojai – tiek Viešojoje bibliotekoje, tiek ir padaliniuose. Žinoma, artimiausiu metu numatoma ir daugiau mokymų, gilinančių žinias. Tad galiu drąsiai teigti, kad sensoriniai skaitymai ir kitos sensorinės veiklos kompetentingai vedamos visose Kauno rajono bibliotekose, vadinasi, prieigą prie jų turi visa pakaunės krašto bendruomenė“, – pasakojo KRSVB direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė.

Reakcija: dalyviai įsitraukė, įsijautė, patyrė labai stiprių emocijų ir visiškai naujai atrado skaitymą, santykį su knyga ir savo vidiniu sensoriniu ir emociniu pasauliu. / Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos nuotr.

Nauji atradimai

Ž. Žukauskienė atkreipė dėmesį, kad pradėjusi vesti sensorinius skaitymus vaikams ir suaugusiesiems susidūrė su didele dalyvių nuostaba. „Su sensoriniu skaitymu, akivaizdu, jie susidūrė pirmą kartą, kaip su absoliučia naujove, tad ir reakcijų būta įvairių. Dauguma pirmiausia bandė užsisklęsti, užsiblokuoti, atmesti (kaip dažnai mes elgiamės, susidūrę su visiškai nepažįstamu dalyku), bet paskui įsitraukė, įsijautė, patyrė labai stiprių emocijų ir visiškai naujai atrado tiek skaitymą, tiek santykį su knyga ir savo vidiniu sensoriniu ir emociniu pasauliu“, – teigė Ž. Žukauskienė.

Kauno rajono socialinių paslaugų centro skyriaus Krizių centro psichologė Rasa Zakarevičiūtė, vertinama bibliotekos veiklas, akcentavo daug teigiamybių, apimančių ir momentinį poveikį, ir ilgalaikę perspektyvą. „Krizių centre gyvenančios moterys dažnai susiduria su įvairiomis psichologinėmis, emocinėmis ir socialinėmis problemomis, susijusiomis su anksčiau patirtais išgyvenimais, traumomis ar smurtu. Biblioterapija – tai psichologinė terapija, teikiama naudojant literatūrą kaip priemonę emocinei ir psichologinei žmonių gerovei sustiprinti“, – sakė psichologė.

Krizių centre gyvenančios moterys KRSVB biblioterapijos užsiėmimuose lankėsi tris kartus ir buvo supažindintos su trimis skirtingais biblioterapijos metodais. Pirmojo susitikimo metu vyko Maironio baladės „Jūratė ir Kastytis“ sensoriniai skaitymai.

Projekto vadovė Ž. Žukauskienė sakė galvojanti apie dar vieną biblioterapinių metodų poveikio aspektą. „Dauguma Krizių centre gyvenančių moterų turi vaikų. Deja, dažnas jų auga be jokio sąlyčio su knygomis, literatūra. Tikiuosi, kad bibliotekoje gauta patirtimi jos dalysis su savo vaikučiais ir šiek tiek plačiau atvers jiems duris į išminties kupiną knygų pasaulį“, – sakė projekto vadovė.

Projekto veiklos pritraukė 744 asmenis, buvo vedami 39 sensoriniai skaitymai.

Įsitraukė itin nuoširdžiai

Senjorų dalyvavimą sensoriniuose skaitymuose Ž. Žukauskienė apibūdino kaip išskirtinio nuoširdumo ir įsitraukimo procesą, taip pat neretai sujaudinantį iki ašarų. Čekiškės socialinių paslaugų namų užimtumo specialistė Rita Kazaitienė išskyrė keletą biblioterapinių metodų naudos senjorams aspektų.

„Sensoriniai baladės „Jūratė ir Kastytis“ skaitymai padėjo Čekiškės socialinių paslaugų namų gyventojams atsipalaiduoti ir pabėgti nuo kasdienės rutinos, pasineriant į pajūrio atmosferą. Sensorinės veiklos, stimuliuojančios klausos, lytėjimo, uoslės jusles, sustiprino ir emocines reakcijas, padėjo atsiverti. Tai buvo puiki galimybė sužadinti prisiminimus, susijusius su pajūriu, ir užmegzti prasmingą diskusiją, dalytis mintimis ir įspūdžiais. O šios praktikos neabejotinai stiprina bendruomeniškumo jausmą, prisideda prie bendro psichologinio komforto“, – mano R. Kazaitienė.

Garliavoje įsikūrusių socialinės terapijos namų „Akvila“ globotiniai, daug metų lankantys įvairias kūrybines bibliotekos veiklas, irgi noriai išbandė sensorinius skaitymus. Įvairių intelekto negalių turintys socialinės terapijos namų gyventojai, įsitraukę į sensorinius skaitymus, labai ilgai išlaikė dėmesį, smalsiai klausinėjo ir emocingai reagavo į sensoriškai aktyvinančius veiksnius.

Apibendrindama projekto vadovė teigė, kad sensoriniai skaitymai „Jūratė ir Kastytis“ ir kiti biblioterapiniai metodai, įgyvendinami naudojant projekto „Atver[s]k“ sensorines priemones, yra labai naudingi įvairaus amžiaus asmenims, tik svarbu, kad vieno užsiėmimo metu nebūtų dagiau nei 20 dalyvių. Ji pabrėžė, kad visi sensorinių skaitymų dalyviai teiraujasi, ką skaitys kitą kartą, ir labai laukia naujų susitikimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra