Išrankesni pirkėjai
Septintą dešimtį pradėjusiame skaičiuoti knygyne laikas mažai ką pakeitė: šimtai knygų glaudžiasi tose pačiose medinėse lentynose, prie įeigos daugiau nei trisdešimt metų kabo iki skausmo pažįstamas Liucijos Banaitienės kurtas gobelenas, o skaitymo išsiilgusius miestiečius kasdien sveikina gerai pažįstamos ilgametės darbuotojos. Šiuo metu Centrinis knygynas priklauso knygynų tinklui "Pegasas".
"Jubiliejinis šurmulys priminė anuos laikus. Juk atėjau čia aštuoniolikos", – įsispraudusi tarp knygų, dėmesio vengė Centrinio knygyno senbuvė Asta Pukštytė. Per trisdešimt ketverius metus jos delnai lietė tūkstančius įvairiausių knygų: klasikinės literatūros serijinius leidinius, meilės romanus, kulinarinius receptus ir spalvingais piešiniais iliustruotas vaikiškas pasakas. Tūkstančiais ji skaičiavo ne tik knygas, bet ir į senutėlį pastatą užsukusius miestiečius – atsitiktinius praeivius, knygas nuo lentynų kilnojančius tik iš smalsumo, ir nuolatinius knygyno bičiulius, duris atveriančius su aiškiu tikslu – papildyti savo namų bibliotekas.
"Gerai pažįstu ištikimiausius knygyno lankytojus, tačiau nė vienam jų knygos neteko parduoti už skolos raštelį. Visi ateina su piniginėmis", – kalbėdama pro duris įeinančius miestiečius akimis sveikino A.Pukštytė.
Trisdešimt ketverius metus knygynui atidavusi kaunietė juokavo, kad metai labiausiai pakeitė jos šukuoseną, knygų asortimentą ir pirkėją, bet ne patį knygyną.
"Kokie dabar žmonės? Dvi dienas iš eilės renkasi, o trečią perka. Greičiausiai prie tokio elgesio prisidėjo ne tik pasikeitęs jų skonis, bet ir išaugusios knygų kainos", – svarstė knygyno senbuvė.
Populiari lietuvių kūryba
Centrinio knygyno kainininkas labai platus. Daugumos knygų kaina viršija 10 eurų sumą, tačiau čia galima rasti ir pigesnių skaitinių. Bene daugiausia įkainotas garsusis fotografijų albumas "Neregėta Lietuva" – už įspūdingo dydžio Mariaus Jovaišos knygą prašoma 60 eurų.
"Leista ne vienu tiražu ir vis dar graibstoma tiek kauniečių, tiek miesto svečių", – knygos galia ir jos svarba džiaugėsi Centrinio knygyno vadovė Sandra Malinauskienė.
Moteris negalėjo pasakyti, kiek ir kokių knygų egzempliorių šiuo metu saugoma knygyno salėje ir sandėliuose, tačiau neabejojo, kad skaičius siektų kelias dešimtis tūkstančių.
"Žinoma, statistika nėra galutinė, nes knygų rezervai pildomi kiekvieną dieną. Norime, kad kiekvienas pas mus užsukęs žmogus rastų tai, ko ieško", – tenkinti skaitytojų poreikį ir bent dešimtmetį nekeisti knygyno išvaizdos žadėjo S.Malinauskienė.
Paklausta, kokios knygos dažniausiai iškeliauja kartu su apsisprendusiais pirkėjais, ji užsiminė, kad sunku ką nors išskirti. Vienu metu miestiečius itin viliojo populiariosios psichologijos ir motyvacijos knygos, dabar vis dažniau į pirkinių krepšelį keliauja lietuvių kūrėjų mintys ir istorinės knygos.
Knyga prieš kiną
"Esu įsitikinusi, kad knygos niekada nenurungs nei internetas, nei kinas. Spaustuvės kvapas, prisilietimas prie lapų ir išgyventa istorija – neįkainojamos ir laikui nepavaldžios vertybės", – tikino S.Malinauskienė.
Jai antrino ir 60-ojo knygyno jubiliejaus proga čia užsukusi garbaus amžiaus kauniečių pora. Nors tądien įsigijo tik kelis Kauno ir Lietuvos žemėlapius, už kuriuos sumokėjo 6 eurus, sutuoktiniai Nijolė ir Vytautas tikino, kad, prireikus rinktis tarp įdomaus filmo, muzikinio spektaklio ir geros knygos, negalvodami rinktųsi trečią variantą.
"Namie turiu daug knygų. Didesnė dalis jų senos, tačiau mesti lauk ranka nekyla. Laikysiu, gal kam nors pravers", – traukdama metalines monetas iš piniginės kalbėjo Nijolė. Garbaus amžiaus moteris prasitarė, kad gyvendama pakaunėje ir į Centrinį knygyną užsuka ne taip dažnai, kaip norėtų, tačiau vos peržengusi slenkstį skuba prie sveikatos literatūros. Sulaukus tokio amžiaus domėtis meilės romanais ar sapnininkais esą būtų juokinga.
"Kartais perku, kartais tik pavartau, bet pasisveikinti su buvusia savo studente visuomet skubu prie kasos", – meiliai dirstelėjusi į šviesiaplaukę knygyno darbuotoją šyptelėjo buvusi Kauno politechnikumo dėstytoja.
Šventinių renginių programa
Knygyno jubiliejaus proga spalį bus surengtas projektas "Šiuolaikinių lietuvių autorių dienos". Centriniame knygyne visą mėnesį savo knygų pristatymus rengs garsūs lietuvių rašytojai.
Spalio 5 d. (trečiadienį) 18 val.
Susitikimas su rašytoju, režisieriumi Alvydu Šlepiku, didelio tarptautinio dėmesio sulaukusio romano "Mano vardas – Marytė" autoriumi. Pokalbis apie kultūrą, pasaulį, kūrybos kelią ir kasdienybę.
Spalio 6 d. (ketvirtadienį) 18 val.
Susitikimas su poete, dramaturge Daiva Čepauskaite. Vakaro metu bus pristatyta naujausia autorės pjesių knyga "Aš tave užmiršau", kurios ištraukas skaitys Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai Inga Mikutavičiūtė ir Saulius Čiučelis.
Spalio 12 d. (trečiadienį) 18 val.
Susitikimas su Violeta Palčinskaite. Garsią poetę, dramaturgę ir vaikų rašytoją kalbins leidyklos "Tyto Alba" vadovė Lolita Varanavičienė.
Spalio 13 d. (ketvirtadienį) 18 val.
Andrės Pabarčiūtės ir Rimvydo Židžiūno knygos "Amžinas medaus mėnuo" pristatymas. Kaip sukurti nesibaigiantį medaus mėnesį santykiuose?
Spalio 20 d. (ketvirtadienį) 18 val.
Naujos Arvydo Juozaičio knygos "Klaipėda. Mėmelio paslaptis" pristatymas.
Spalio 26 d. (trečiadienį) 18 val.
Kaip suprasti vyrus? Naujos Rūtos Vanagaitės knygos "Jis" sutiktuvės.
Naujausi komentarai