Pereiti į pagrindinį turinį

Kūryba subūrė sveikus ir neįgalius vaikus

2016-07-13 02:57

Kartu kuriantys – piešiantys, grojantys, šokantys – sveiki ir neįgalūs vaikai. Tokia veikla visą savaitę vyko Kauno rajono socialinių paslaugų centre (KRSPC).

Patinka padėti žmonėms

Bendrai veiklai vaikus suvienijo socialinio meno projektas "We do it together". Projekto sumanytojai – tarptautinė jaunimo organizacija AIESEC. Devyni savanoriai iš skirtingų pasaulio šalių – Turkijos, Egipto, Maroko, Indonezijos, Kinijos, Ispanijos, Kanados, Tailando – 30 vaikų supažindino su menu – daile, teatru, muzika, šokiu ir skirtingomis kultūromis, piešė ir žaidė.

Mums atvykus į centrą, būrelis vaikų šoko. "Mojuojame rankomis kaip medžiai. Dabar pajudame tiek aktyviai, kiek tik galime. Dabar pavargome – ruošiamės miegoti", – vaikams aiškino ir judesiais rodė šokio užsiėmimą vedusi savanorė Gabrielle Morissette iš Kanados. Jos žodžius iš anglų kalbos vertė vienas projekte dalyvavusių vaikų.

"Man visi vaikai lygūs – su neįgaliais vaikais dirbu taip, kaip ir su sveikais", – sakė savanorė. Pasak jos, skirtumas tik tas, kad bendraujant su neįgaliaisiais kartais reikia kalbėti lėčiau, aiškiau artikuliuoti, naudoti daugiau judesių ir keliskart pakartoti tai, ką sakai. Ji pastebėjo, kad judėjimo negalią turintys vaikai į šokio užsiėmimus įsitraukia sunkiau: "Kartais jie kuklinasi, gėdijasi. Reikia tokį vaiką padrąsinti. Tada jis įsitraukia, ir daugeliu atvejų jam pavyksta padaryti tai, ko prašai."

Kitoje patalpoje dviejų savanorių vadovaujamos mergaitės grojo būgnais ir klavišiniais instrumentais. "Man patinka, kai žmonės groja, sukelia šiek tiek triukšmo, kai jie šypsosi. Ypač malonu, kai tai daro vaikai. Aš noriu jiems padėti – man patinka padėti žmonėms", – pasakojo savanorė iš Turkijos Emel Cagla Öznisan.

"Beveik visą gyvenimą aš mokausi muzikos. Kai pamačiau, kad šioje programoje muzika naudojama tam, kad padėtų žmonėms bendrauti, nusprendžiau joje dalyvauti. Smagu suteikti vaikams įkvėpimo", – sakė kinė Lixue Chen.

Ar vaikai jas suprato? "Muzikos kalba – universali, jos išversti nereikia", – vienbalsiai tikino savanorės.

Atvyksta savo lėšomis

Toks projektas Lietuvoje rengiamas antrus metus. Šiemet jame dalyvauja penki dienos centrai iš skirtingų savivaldybių. Pasak projekto vadovės Marijos Pečiulytės, jis nėra orientuotas į neįgalius vaikus. Skambindami į Kauno rajono socialinių paslaugų centrą ir siūlydami dalyvauti projekte, AISEC savanoriai net nežinojo, kad čia dirbama su neįgaliais vaikais. "Džiaugiamės, kad projekto vykdytojai nepabijojo rengti bendrų veiklų su neįgaliais vaikais", – sakė KRSPC skyriaus vedėja Aušra Drevininkaitienė.

"Projektas skirtas dienos centrus lankantiems vaikams. Jie dažniausiai neturi galimybės lankyti tokių užsiėmimų, kuriuos mes jiems siūlome. Projektu siekiame per teatrą, muziką, šokį padėti vaikams išreikšti viduje susikaupusias emocijas. Norime, kad vaikai nebijotų išreikšti emocijų, neslopintų savęs", – apie projekto tikslus užsiminė M.Pečiulytė.

Pašnekovės žodžiais, AISEC turi savanorių 126 valstybėse. "Dėl tokio plataus tinklo mums nesudėtinga pasikviesti savanorių į savo projektus. Savanoriams mes apmokame apgyvendinimo ir maitinimo išlaidas, bet už kelionę į Lietuvą jie turi susimokėti patys. Ir štai – savo lėšomis atskrenda žmonės iš Kinijos, Tailando, Indonezijos. Mes patys stebėjomės, kad tokių žmonių atsiranda", – prisipažino M.Pečiulytė.

"Ieškojau galimybės šią vasarą apsilankyti užsienyje. Pamačiau, kad vienas AISEC projektų ieško savanorio šokių mokytojo Lietuvoje. Tai buvo galimybė, kurios aš negalėjau atsisakyti. Pateikiau paraišką, nusipirkau bilietus, ir štai aš čia, Kaune", – pasakojo savanorė G.Morissette.

Projektas Kauno rajono socialinių paslaugų centre baigėsi tradiciniu dailės pleneru "Aš ir Tu". Jo metu sukurta visų projekto dalyvių bendra drobė ir smulkesnių piešinių, kuriuos vaikai kūrė poromis su burtais parinktu draugu. Kolektyvinė drobė bus eksponuojama Užupio meno galerijoje Vilniuje.

Vaikų dailės pleneras "Aš ir tu", kuriame vaikai su negalia kartu su sveikaisiais kuria bendrus piešinius, surengtas trečią kartą. Pleneru siekiama stiprinti sveikų ir neįgalių vaikų draugystę per meną, dailę, piešimą.

Lanko ištisus metus

Vaikai su negalia iš pakaunės užsiėmimus KRSPC lanko ištisus metus. Iki šiol jiems buvo rengiami dailės, muzikos, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, sporto, kineziterapijos užsiėmimai. "Projekto "We do it together" metu pamatėme, kad vaikai labai nori šokti. Šią veiklą rinkosi daug vaikų. Šie užsiėmimai parodė, kad šokti gali ir turintys judėjimo negalią, nevaikščiojantys vaikai, tik kai kuriuos judesius reikia jiems pritaikyti", – sakė KRSPC skyriaus vedėja.

Nuo rudens centre planuojama rengti ir šokio užsiėmimus neįgaliems vaikams. Dirbti su tokiais vaikais Kaune, Ežero gatvėje, įsikūrusiame socialinių paslaugų centre pradėta daugiau kaip prieš metus. Pašnekovės žodžiais, iš pradžių reikėjo įtikinti tėvus, kad leisti vaiką į užsiėmimus centre – verta: "Neįgalių vaikų tėvai paprastai yra patyrę visokių reakcijų. Namai jiems yra tapę tvirtove. Taip atsitinka dėl to, kad išėjus į viešumą jų vaikai gauna daug nepageidaujamo dėmesio. Mūsų centre jie supranta, kad jų vaikas gali būti dėmesio centre ir teigiama prasme."

Pasak specialistų, per metus užsiėmimus lankantys vaikai padarė didelę pažangą. "Kai vaikai pradėjo lankyti užsiėmimus, jiems buvo sunku būti grupėje, vienoje patalpoje su kitais. Dabar jie jaučiasi grupės dalimi, pradėjo rūpintis vieni kitais", – užsiminė A.Drevininkaitienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų