Kol valstybė neapsisprendžia, ką daryti su Giraitės ginkluotės gamykla (GGG), joje darbą metę specialistai teigia, kad įmonė praranda gerą vardą šovinių rinkoje ir greitai gali būti visai nuvaryta. Gamyklos vadovas tikina, kad tai – tik piktos apkalbos.
Užgriuvo skundų lavina
Psichologinis spaudimas darbuotojams, varginantis darbo krūvis, vadovo kompetencijos stygius, dėl taupymo ir pelno aukojama šaudmenų kokybė. Apie tai "Kauno dienai" pasakojo GGG darbą metę darbuotojai. Gamyklos direktorius Raimondas Monkevičius teigia, kad visa tai yra pramanas. Komentuoti skunduose nurodomas aplinkybes jis atsisakė.
"Buvusių darbuotojų skundai – netiesa. Išgirdę apie juos, visų mūsų tarnybų vadovai išsižiojo", – sakė R.Monkevičius.
"Kauno dieną" yra pasiekę keli darbuotojų skundai, mažiausiai vienas nukeliavo iki GGG akcijas valdančios Ūkio ministerijos. Dienraščio žiniomis, Vilnių yra pasiekusios kalbos ir apie prastėjančią GGG šovinių kokybę.
Kitaminčiai neužsibūna
Buvę GGG darbuotojai suskaičiavo, kad nuo R.Monkevičiaus vadovavimo pradžios (2010 m. gruodžio) įmonę paliko apie trečdalis darbuotojų – per 20 žmonių. Sunku išsilaikyti ir naujokams. Skaičiuojama, kad iš per tą laiką naujai atėjusių žmonių įmonėje nebėra pusės jų. Pirmiausia išlekia tie, kurie išdrįsta paprieštarauti direktoriaus nuomonei.
"Jis visiškai neįsiklauso į specialistų patarimus, o jam prieštaraujantieji anksčiau ar vėliau palieka gamyklą", – pasakojo šiais metais iš darbo GGG išėjusi kaunietė.
Ji pasakojo, kad vadovybė pavaldinius nuolat užverčia neįvykdomomis užduotimis ir viršvalandžių reikalaujančiomis darbų apimtimis. Dažniausiai jos užkraunamos nepaklusniesiems.
"Nuolat buvo svaidomos užuominos, kad man reikėtų susirūpinti savo kompetencija, turėjau vykdyti absurdiškas užduotis", – kalbėjo svarbias pareigas gamykloje užėmusi moteris.
"Net nesupratau, kas įvyko. Man tepasakė: "Jūs nesutariate su kolektyvu, jūs netinkate čia, bet mes jums galime parašyti labai gerą charakteristiką." Viskas. Likau stovėti išsižiojusi", – pasakojo kita gamykloje jau nebedirbanti kaunietė.
Įtaria kokybės prastėjimą
"Darbuotojai kiršinami, juos tikinant, kad kiti kolegos juos apkalba, skundžia", – pridūrė įmonės administracijoje dirbęs vyras. Jis pasakojo, kad R.Monkevičius nesivargino susidraugauti nei su pavaldiniais, nei su klientais ir tiekėjais. Su kai kuriais ryšiai jau nutraukti, o kai kurių naujų tiekėjų tiekiama produkcija kelia įtarimų. Nepatvirtintais duomenimis, šovinių gamybai naudotą žalvarį iš Vokietijos pakeitė žemesnės kokybės metalas iš Bulgarijos.
"Kaip tai susiję su įmonės veikla? Kam čia turėtų rūpėti? Darbuotojui, kuris išvis nenusimano?" – išgirdęs klausimą apie prastesnės kokybės žaliavą susierzino R.Monkevičius.
"Su kokybė viskas gerai. Ji net geresnė", – pridūrė direktorius.
Skundas: gamykla pūva
R.Monkevičius gali pasigirti metinėmis finansinėmis ataskaitomis, kurių pabaigoje surašyti skaičiai yra su pliuso ženklu. Jis giriasi sugebėjęs išnaudoti pajėgumus, maksimaliai optimizuoti gamybą.
"Rezultatas tik laikinas, nes gamykla pūva iš vidaus, įrenginiai neatlaiko didelio krūvio – lūžta detalės", – rašoma "Kauno dieną" pasiekusiame anoniminiame laiške.
"Įrenginiai genda, nes nėra profilaktiškai tikrinami, neprižiūrimi. Kai kurios patalpos nešildomos, prie parako saugyklos nepjaunama žolė. Visa tai yra būtina daryti pagal reikalavimus, tačiau į viską numojama ranka. Svarbiausia, kad gražiai atrodytų fasadinė gamyklos pusė", – pasakojo su žurnalistu susitikę penki buvę įmonės darbuotojai.
Jų teigimu, sugedus staklėms darbuotojai priversti dirbti viršvalandžius, nes dirba tol, kol pagaminamas tam tikras kiekis šaudmenų. Už viršvalandžius nemokama. Pamainomis dirbantis mažesnis skaičius žmonių padidina į prekybą galinčio ištrūkti broko tikimybę, nes automatizuotas ne visas gamybos procesas.
Atostogos su automobiliu
Buvę darbuotojai pasakojo, kad taupymas į GGG darbuotojams buvo akcentuojamas ir iki R.Monkevičiaus įdarbinimo, tačiau niekada nebuvo taupoma rizikuojant kokybe. Be to, taupė visi: ir darbuotojai, ir direktorius.
"Nepirkdavome nebūtinų kanceliarinių prekių, telefonų, automobilių. Juos naudodavome griežtai tik darbo reikmėms", – pasakojo buvusi GGG specialistė.
Jos teigimu, R.Monkevičius apynaujį "Toyota" automobilį pakeitė į naują "Volvo", o tuo metu, kai daugelis darbuotojų dėl taupymo šalo, direktorius kaitinosi gerai šildomame kabinete.
"Jo nebūna savaitę, dvi, mėnesį. Sako, kad vis išvykęs į komandiruotę, atostogauja arba serga, bet niekada nepalieka tarnybinio automobilio darbe", – pasakojo keli buvę pavaldiniai. Jie palaiko ryšius su tebedirbančiais darbuotojais, todėl gana tiksliai atpasakoja, kas vyksta akylai saugomos gamyklos viduje.
Gamykla – kryžkelėje
Pasak buvusių darbuotojų, lyg tyčia R.Monkevičiaus darbe nebūna, kai užgriūna įvairūs revizoriai. Jų išvados šiuo metu itin svarbios. Šį mėnesį gali būti sprendžiama dėl įmonės ateities. Ne vienus metus kalbama, kad daugybę lėšų statyboms ir įrenginiams įsigyti surijusi gamykla nepateisino lūkesčių ir reikalauja naujų investicijų, tačiau valstybė niekaip neapsisprendžia, ar investuoti pačiai, ar ieškoti akcijų pirkėjų. Verdiktas turėtų būti priimtas šį mėnesį. Tiesa, tuo atveju, jei Lietuva nuspręstų atsisakyti šaudmenų gamyklos akcijų, tektų gauti Europos Komisijos pritarimą. Tai gali užtrukti net pusantrų metų.
"Per tą laiką įmonė gali ir subyrėti", – perspėjo buvę GGG darbuotojai. Jie nesutiko, kad straipsnyje būtų minimos jų pavardės, nes įtaria, kad R.Monkevičius turi galingą užnugarį.
Prieš porą metų į viešumą ištrūko informacija apie GGG įdarbintą įtakingo konservatoriaus Andriaus Tučkaus dukrą. Vilniuje gyvenančiai merginai buvo suteiktas tarnybinis automobilis, tačiau darbovietėje Kaune ji pasirodydavo lyg jaunas mėnulis. Straipsnį apie tai perskaitęs R.Monkevičius įpyko ir sušaukęs neeilinį darbuotojų susirinkimą pareiškė, kad kalėdinio vakarėlio nebus, nors jį ketinta organizuoti ne už įmonės, o darbuotojų pinigus.
"Visus kvotė pasakyti, kas tas žmogus, kuris paviešino informaciją spaudai, o kai niekas neprisipažino, pasakė, kad nebus vakarėlio. Buvo ir pikta, ir juokinga", – prisiminė buvusi GGG darbuotoja.
R. Monkevičius: viskas yra gerai
GGG direktorius Raimondas Monkevičius atsisakė komentuoti anoniminius skundus, tačiau tvirtino, kad šovinių kokybė neprastėja, o gamyklos perspektyvos – puikios.
R.Monkevičiui klausimų užduoti norėjusiam dienraščiui nepavyko rasti direktoriaus Lietuvoje. Jis pats paskambino į redakciją ir informavo, kad skundų nekomentuos, o toliau bendrauti pasiūlė per referentę. Ji elektroniniu paštu persiuntė R.Monkevičiaus atsakymus į kelis klausimus.
– Ar valstybė turėtų parduoti įmonės akcijas? – "Kauno diena" klausė R.Monkevičiaus.
– Esu įsitikinęs, kad Giraitės ginkluotės gamykla yra patraukli pritraukti reikalingų investicijų veiklos plėtrai. Kalbama juk apie vieną geriausių ES šovinių gamintojų, kurio produkcijai suteikti NATO sertifikatai, kurio plėtros galimybės į naujas rinkas didėja kiekvieną dieną. Todėl bet koks sprendimas, susijęs su nauju akcininku, turėtų būti pamatuotas ir pagrįstas skaičiais.
– Kokių investicijų gamyklai reikia?
– Minimaliai gamybos linijai baigti reikia apie 15,5 mln. litų, o didesnei plėtrai – apie 60 mln. litų. Turėdami reikalingas investicijas, galėtume gerokai išplėsti gamybą ir pasiūlyti naują produkciją, išplėsti gaminių įvairovę, sustiprinti įmonės pozicijas tarptautinėse rinkose. Bet tai tik mano asmeninė nuomonė, nes tokius sprendimus turi priimti akcininkai, šiuo atveju – Lietuvos valstybė.
– Kokį maksimalų pelną gamykla galėtų generuoti?
– Bendrovė turi milžinišką potencialą tapti nuosekliai pelningai veikiančiu gamintoju. Turime ne tik efektyviai veikiančią infrastruktūrą, įmonės vardą, bet ir, svarbiausia, žmones, sukaupusius milžinišką patirtį gaminant mūsų produkciją. Esant poreikiui, patys ruošiame ir apmokome tokius specialistus. Suvokdami rinkų, kuriose veikiame, specifiką, nenorime pateikti pelno prognozių ar skaičiavimų, nes tai gali pakenkti bendrovės komerciniams tikslams.
Naujausi komentarai