Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuviškos gėrybės Kauno turguose: kai kurios kainos kandžiojasi

2017-07-29 13:34

Įsibėgėjant lietuviškų žemės ūkio gėrybių sezonui, vis daugiau jų galima nusipirkti turguje. Jei pirkėjai pastebi, kad kai kurių produktų kainos, palyginus su pernai, smarkiai išaugusios, pardavėjai atkerta, kad šiemet – labai blogi metai.

Pardavėjai skundžiasi, kad grybų, išskyrus voveraites, šiemet tiesiog nėra, o mėlynių – mažai.

Ūkininkų turgelyje prie Kauno pilies kilogramą bulvių galima nusipirkti už 0,30–0,60 euro, morkų – 0,80–1 eurą, agurkų – 1–1,20 euro, pomidorų – 1,50–2 eurus, žiedinių kopūstų – 1 eurą, žirnių – 2,50–3,50 euro, šilauogių – 7 eurus. Už litrą mėlynių čia prašoma 3,50, voveraičių – 2 eurų.

„Voveraitės iš Varėnos miškų. Patys negrybavom – grybai iš supirktuvių. Mėlynės irgi iš tų pačių miškų“, – aiškino Remigijumi prisistatęs vyriškis. Palyginus, kad mėlynės smarkiai pabrangusios: „prie lito“ litrą mėlynių buvo galima nusipirkti ir už 6-8 litus, o dabar už tą patį kiekį prašoma 3,50 euro, pašnekovas atkirto, kad jų šiemet beveik nėra, todėl esą reikia džiaugtis kartais ir ne itin gražiomis mėlynėmis už tokią kainą.

Vos poroje vietų ūkininkų turgelyje prekiauta medumi. Bites Marijampolės rajone, Varnabūdės miške, laikantis bitininkas Gediminas Povilaitis sakė šviežią medų jau išpardavęs.

„Liko tik pavasarinis, sustingęs. Medaus šiemet bent jau Suvalkijoj mažai. Aš šiemet iš avilio tik po 2–3 kg medaus išėmiau. Prastai. Kai geras medunešis būdavo, tokiu metu jau 3–4 kartus medų būdavom ėmę, o šiemet tik dukart ėmiau. Šią vasarą jau tik vienas medaus ėmimas bus – per Žolinę, ir viskas, daugiau medaus neturėsim. Bet stebuklų jau nebus, nes pagrindiniai augalai jau baigę žydėt – liko balti dobiliukai, pievos, piktžolės“, – vardijo bitininkas, už 1 kg šiemetinio medaus prašantis 7 eurų, už 700 gramų indelį – 5 eurų.

Pernai už 1 kg medaus jis sakėsi prašęs 4-6 eurų. „Medus pabrango, nes jo šiemet mažai, o bites šert vis tiek reikia“, – užsiminė pašnekovas.

Medus pabrango, nes jo šiemet mažai, o bites šert vis tiek reikia.

Žaliakalnio turguje uogų ir daržovių kainos kiek mažesnės nei Ūkininkų turgelyje prie pilies, kur, bent jau pagal turgelio idėją, patys ūkininkai ar jų atstovai turėtų prekiauti savo pagaminta produkcija. „Savo augintų turim tik agurkų ir pomidorų, braškės – lenkiškos, slyvos – lenkiškos ir vengriškos, – neslėpė viena Žaliakalnio turgaus pardavėjų.

Kilogramą bulvių Žaliakalnio turguje galima įsigyti už 0,20–0,40 euro, šilauogių – 5 eurus, braškių – 3–2,50 euro. Už litrą voveraičių čia prašoma 1,5 euro, mėlynių – 3,80–4 eurų. „Pamirškit pernykštes kainas. Grybavau pati, Pakuonio miškuose, – tikino kita prisistatyti nepanorusi prekeivė. – Grybų yra, bet visi sukirmiję. Voveraitės nekirmija, bet  jų – mažai.“

Dailininkas Eimutis Markūnas su žmona Liucija šiame turguje pirko šilauogių, kitų uogų, vaisių ir daržovių. „Šilauoges pirkom anūkei. Apie kainas geriau nešnekėt, nes mintyse – beveik keiksmažodžiai“, – prisipažino dailininkas.

Stoties turguje kainos panašios į Žaliakalnio. „Prekiauju savo augintom lietuviškom bulvėm, – sakė Kaišiadorių rajono ūkininkas Saulius Jurevičius. Prie bulvių ant jo prekystalio puikuojasi ne tik užrašas „Lietuviškos bulvės“, bet surašyti ir veislių pavadinimai. Pasak ūkininko, kai kurie pirkėjai – išprusę, prašo konkrečios veislės bulvių. Užsiminus, jog kai kurie ūkininkai skundžiasi, kad bulvės šiemet – šlapios, gali pradėti greitai pūti, S.Jurevičius tikino: „Mūsų bulvės nešlapios – viskas normos ribose. Tik tiek, kad vienas bulvių keras šiemet mažiau bulvių veda, ir derlius savaite vėluoja.“

Kitokių nei voveraitės grybų iš trijų aplankytų turgų radome tik Stoties turguje. „Baravykai – penki eurai, – už septynių grybų krūvelę prašė žilaplaukė moteris ryškiai žaliu bliuzonu, prekiavusi ir raudonviršiais, poniabudėmis. – Kas grybavo? Ir aš pati, ir kiti žmonės. Dėl baravykų teko pusę miško apeit.“ Pasiteiravus, ar grybai nesukirmiję, moteris patikino, kad galima patikrinti – perpjauti grybo galvą.

„Lietuviškos trešnės ir mėlynės pernai tokiu laiku kainavo dvigubai pigiau. Agurkai taip pat pabrangę, o bulvės kainuoja beveik tiek pat, kaip pernai“, – pernykštes ir šiemetines kainas palygino turguose apsipirkti mėgstantis kaunietis Valdas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų