Pereiti į pagrindinį turinį

LSMU gimnazijoje nuo šiol veiks defibriliatorius

2016-11-25 13:00

Sveikatos ugdymo dieną LSMU gimnazija gavo vertingą dovaną – automatinį išorinį defibriliatorių.  Šią dieną savo patirtimi su gimnazistais pasidalijo ir Kauno „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas.

Dalijosi patirtimi

Penktadienį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijoje vyko „Sveikatos ugdymo diena“. Jos metu gimnazistai supažindinti su įvairia kūno profilaktika bei gydymosi metodais. Gimnazistus motyvavo apie sportą ir sveikatą kalbėjęs Kauno „Žalgirio“ komandos kapitonas P.Jankūnas.

„Svarbiausia yra miegas ir maistas. Iki varžybų likus mažiau nei šešioms valandoms jau nevalgome, nes tada būna sunku žaisti. Per pietus miegame pagal poreikį – man užtenka mažiau pasnausti, tačiau mano draugas Mantas Kalnietis gali kad ir visą dieną pramiegoti“, - pasakojo krepšininkas.

Gelbės gyvybes

LSMU gimnazija iš partnerių gavo naudingą dovaną. Nuo šiol šioje mokymosi įstaigoje pradės veikti automatinis išorinis defibriliatorius, tad penktadienį mokiniai galėjo išbandyti, kaip jis veikia ir pasimokyti suteikti skubią pirmąją pagalbą sąmonės netekusiam žmogui.

„Svarbiausias dalykas, dėl kurio mūsų mokykloje pastatytas defibriliatorius, tai – edukacija. Mes labai norime, kad mūsų jaunoji karta būtų pasiruošusi suteikti pagalbą, nes kiekvienam jos gali prireikti. Be to, prietaisas yra tokioje vietoje, kur nuolat budi mūsų žmogus, todėl juo galima bus pasinaudoti ir lauke“, - kalbėjo LSMU gimnazijos direktorius Arūnas Bučnys.

Jis tikino, jog mokymosi įstaiga stengiasi sekti Skandinavijos šalių pavyzdžiu. Ten pirmosios pagalbos kursus mokiniai praeina kasmet. Turint gimnazijoje automatinį defibriliatorių, bus galima mokinius paskatinti ir nebijoti padėti sunkiubusiam žmogui.

„Na man jau parodė, kaip juo naudotis, tad tikrai nebijosiu, jei kam nors reikės“, - sakė gimnazistė Kamilė. Jai pritarė ir klasės draugas, sakydamas, kad dar neteko niekam suteikti pirmosios medicinos pagalbos, tačiau jei kada nors reikės, tai jau žinos, kaip viskas turi vykti.

Sujungti į tinklą

LSMU gimnazija tapo pirmąja mokymosi įstaiga Kaune, kurioje įrengtas automatinis išorinis širdies defibriliatorius. Gydytojai gimnazistams aiškino, kada reikia jį naudoti. Jei žmogus netekęs sąmonės, nekvėpuoja, nereaguoja į kitus, būtina kviestis medikus, o iki tol – daryti širdies masažą bei atsinešti defibriliatorių.

Vos tik atsidarius aparato dėžutę, jis pradeda lietuviškai aiškinti, ką daryti toliau. Moteriškas balsas nurodo kaip ir kur uždėti elektrodus, kada atsitraukti ir pan. Juo paprasta naudotis, tačiau reikia nebijoti atlikti procedūrą. Medikai tikina, kad defibriliuoti reikia tada, kai širdis dar virpa. Jei ji visiškai sustoja, konstatuojama mirtis. Tai gali nutikti, jei per maždaug penkias minutes nuo žmogaus susmukimo kiti asmenys nieko nedarė.

„Viešoje vietose įrengti defibriliatoriai nuo to laiko, kai jie buvo įrengti, buvo tik kelis kartus paimti, tačiau defibriliuoti nereikėjo, nes pats aparatas nurodo ar reikia tai daryti, ar ne. Vis dėlto, Kauno mieste šiemet buvo atvejis, kai gyvybė išgelbėta panaudojus automatinį defibriliatorių iki atvykstant medikams. Tokius kalbančius prietaisus yra įsigiję ir kai kurie bankai, poliklinikos, bet, deja, jie tokios informacijos viešai neskelbia, todėl žmonės ir nežino apie jų egzistavimą“, - kalbėjo LSMU Ekstremaliosios katedros lektorė gydytoja anesteziologė-reanimatologė Asta Krikščionaitienė.

Kaune yra penki viešai prieinami automatiniai defibriliatoriai. Juos galima rasti Geležinkelio ir Autobusų stotyse, PC „Akropolis“ pirmame aukšte, Rotušės aikštėje, dabartinio „Forto“ dvaro prieigose bei Laisvės alėjoje esančioje kavinėje „Miesto sodas“. Jais gali pasinaudoti bet kuris visuomenės narys. A. Krikščionaitienė patikino, kad nebūtina įsiminti defibriliatorių buvimo vietos, nes išsikvietus medikus, dispečeris informuoja apie netoliese esančius viešus aparatus. LMSU gimnazijos defibriliatorius taip pat bus pajungtas į bendrą tinklą, tad skambinantieji bus perspėti apie galimybę juo pasinaudoti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų