Pereiti į pagrindinį turinį

Ministerijos naujovės paralyžiavo urbanistų darbą

2016-02-29 16:45
Ministerijos naujovės paralyžiavo urbanistų darbą
Ministerijos naujovės paralyžiavo urbanistų darbą / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Prieš mėnesį atnaujinta interneto statybos projektų derinimo ir leidimų išdavimo sistema "Infostatyba" stringa. Dėl to savivaldybių darbuotojai užtrunka keliskart ilgiau, vėluoja išduoti statybų leidimus.

Išduoda mažiau leidimų

Vasario 1 d. pradėjo veikti modernizuota informacinė sistema statybų leidimams gauti "Infostatyba", pasiekiama per interneto svetainę planuojustatyti.lt. Ją administruoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos. Susidaro įspūdis, kad atnaujinta sistema sukūrė daugiau problemų, nei davė naudos. Savivaldybių urbanistai iš karto pastebėjo jos trūkumus. "Naudojantis senąja sistema, įkelti vieną projektą užtrukdavo apie 20 minučių. Dabar prie jo mūsų darbuotojams tenka krapštytis po 2–3 valandas, kartais šis darbas užima visą darbo dieną", – guodėsi Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Marius Torrau.

Su tomis pačiomis problemomis susiduria Vilniaus, Kauno ir kitos savivaldybės, kuriose išduodama daug statybos leidimų.

Kauno rajono savivaldybė pagal išduodamų statybos leidimų skaičių yra antra Lietuvoje. Pernai čia išduota 1,7 tūkst. statybą leidžiančių dokumentų. Vilniaus savivaldybėje per metus jų vidutiniškai išduodama apie 3 tūkst., Kauno – 1–1,5 tūkst. "Dabar prie vieno projekto užtrunkame bent pora valandų ilgiau, tad nesunkiai galima apskaičiuoti, kiek tūkstančių papildomų darbo valandų reikės 1,7 tūkst. statybos leidimų išduoti", – pastebėjo M.Torrau.

Jis atkreipė dėmesį, kad anksčiau per mėnesį savivaldybė išduodavo po 100–150 statybą leidžiančių dokumentų, o dabar tokių dokumentų išduota vos keli. Pasak savivaldybės architekto, darbas vyksta lėtai, nes sistema nuolat stringa. "Dokumentų registravimo proceso viduryje dažnai atsiranda užrašas – sisteminė klaida. Sistema įstringa ir visus duomenis, kurių tiek daug, reikia suvesti iš naujo. Be to, registruojant tą patį dokumentą kelis kartus reikia dėti elektroninį parašą – to anksčiau nereikėjo. Jį dedant, sistema taip pat dažnai stringa", – naujosios sistemos trūkumus vardijo M.Torrau.

Didins biurokratinį aparatą?

Pasak rajono urbanistų, naujoji sistema sukurta taip, kad būtų išvengta atsakomybės padalijimo, tačiau kartu ji skatina savivaldybes įdarbinti daugiau tarnautojų. Naujojoje sistemoje projektą nuo jo užregistravimo iki pat statybos leidimo išdavimo momento turi kuruoti tas pats asmuo. Remiantis įstatymu, statybą leidžiantį dokumentą gali išduoti savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas valstybės tarnautojas.

"Iki šiol duomenis į sistemą įvesdavo, projektą registruodavo, užklausas į atitinkamas institucijas išsiųsdavo žemesnės kategorijos tarnautojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Jie atlikdavo techninį darbą, sunaudojantį daug laiko, – atkreipė dėmesį Kauno rajono savivaldybės vyriausiasis architektas. – Pagal naująją sistemą, valstybės tarnautojo statuso neturintys žmonės negali dalyvauti statybos leidimo išdavimo procese. Vadinasi, savivaldybės bus priverstos didinti valstybės tarnautojų, dirbančių su statybos leidimų išdavimais, skaičių. O tai yra biurokratinio aparato didinimas."

Vėluodami pasirašo automatiškai

Vienas didžiausių atnaujintos "Infostatybos" trūkumų – automatinis statybos leidimo išdavimas vėlavimo atveju. Teisės aktais numatyta, per kiek laiko į "Infostatybos" sistemą įkeltas projektas turi būti užregistruotas, priimtas tikrinti. "Su dabartine sistema suspėti iki termino yra beveik neįmanoma. Jei nespėjame iki projekto tikrinimo ir registravimo termino pabaigos, statybos leidimas išduodamas automatiškai. Tai didžiulė sistemos yda. Vadinasi, jei kas nors priskenuos laikraščių ar bet kokių popierių, sukels kaip projektą, – taip pat gaus statybos leidimą", – ironiškai pastebėjo Urbanistikos skyriaus vedėjas.

Pasak jo, naujoji "Infostatybos" struktūra yra pernelyg sudėtinga ir paini, kad būtų galima optimaliai greitai registruoti projektus ir juos tikrinti. M.Torrau teigimu, matyt, ji sukurta atsižvelgiant į užsakovų – VTPSI – reikalavimus, tačiau nepritaikyta dirbti statybų dokumentus į ją turintiems suvesti žmonėms.

"Ne viena savivaldybė dėl šių problemų kreipėsi į Statybos inspekciją. Raštu išdėstėme problemas, tačiau atsakymo negavome jokio", – sakė M.Torrau.

Su užduotimi įdėti projektą į atnaujintą "Infostatybą" nesusidoroja ir architektai.

Tai, kad nepatenkintųjų naująja sistema – dauguma, liudija ir portale planuojustatyti.lt skelbiamos apklausos duomenys. Šiame portale įdėta ir naujoji "Infostatybos" sistema. Į klausimą, ar jums patinka naujasis portalas, penktadienį buvo atsakę per 700 portalo lankytojų. Net 86 proc. iš jų atsakė neigiamai.

Siekė daugiau skaidrumo

VTPSI viršininkės Lauros Nalivaikienės teigimu, informacinė sistema "Infostatyba" buvo atnaujinta atsižvelgiant į pasikeitusius statybą reglamentuojančius teisės aktus ir klientų poreikius, siekiant užtikrinti dokumentų išdavimo skaidrumą. Vis dėlto L.Nalivaikienė pripažino, kad sistema neveikia sklandžiai – skundų, nusiskundimų ir klausimų dėl "Infostatybos" gaunama labai daug. VTPSI Informacinių technologijų skyrius dėl to sulaukia per 100 skambučių per dieną. Inspekcijos viršininkė tikino, kad dalis gaunamų nusiskundimų kyla dėl interesantų nežinojimo, kaip prisijungti prie sistemos ar pateikti elektroninius dokumentus, kaip juos pasirašyti elektroniniu parašu. Paklausus, kodėl naujajai sistemai tinkamai neveikiant savivaldybėms neleidžiama naudotis senąja "Infostatybos" versija, L.Nalivaikienė tvirtino, kad tokiu atveju naujų procedūrų įdiegimas užtruktų gerokai ilgiau.

Viršininkė nesutiko, kad naujoji "Infostatyba" padidins valdininkų armiją – esą tvarkant dokumentus statybos leidimui gauti proceso metu yra galimybė keisti projekto kuratorius ir vykdytojus.

 

Valdininkė nesureikšmino, kad atsakingiems specialistams laiku nesuformavus statybos leidimo "Infostatyba" automatiškai suformuoja statybą leidžiantį dokumentą, taip atverdama kelią statyti bet ką ir bet kur. "Savivaldybės darbuotojas turi galimybę nustatyti, ar projektą tikrinantis subjektas sprendimą pritarti priėmė pats, ar sistema automatiškai fiksavo pritarimą", – atsakė viršininkė.

L.Nalivaikienė tikino, kad, kilus abejonių dėl pritarimo projektui pagrįstumo, savivaldybių darbuotojai turi teisę laikinai stabdyti statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūrą ir organizuoti suinteresuotų šalių pasitarimą kilusiems neaiškumams išsiaiškinti.

Sistemos trūkumai šalinami?

Ketvirtadienio duomenimis, per naująją "Infostatybą" patenkinta arba atmesta 2 tūkst. su statybos dokumentais susijusių prašymų iš 5,5 tūkst. gautų. Atkreipus L.Nalivaikienės dėmesį, kad tam pačiam darbui atlikti su modernizuota "Infostatyba" savivaldybių urbanistai užtrunka keliskart daugiau laiko nei anksčiau, ji atsakė: "Tai įgūdžių ar žinių trūkumas, na, ir dar vis pasitaikančios techninės problemos. Savivaldybių atstovai turėjo galimybę išsiaiškinti, kaip teisingai informacinėje sistemoje atlikti veiksmus", – apie praėjusių metų gegužę vykusius mokymus savivaldybių darbuotojams užsiminė viršininkė.

Šią savaitę bus organizuojami papildomi darbo su modernizuota "Infostatyba" mokymai.

Pasak L.Nalivaikienės, pastebėti sistemos trūkumai šalinami. Technines modernizuotos "Infostatybos" klaidas šalina sistemos kūrėja ir garantinės priežiūros paslaugų teikėja bendrovė "Asseco Lietuva".

Urbanistai atsisako dirbti

"Tie ministerijos, inspekcijos patarimai mums jau nejuokingi. Problema su modernizuota "Infostatybos" sistema yra ne tik ta, kad ji techniškai neveikia, o ta, kad darbas su ja yra neįmanoma misija. Iš pradžių manėme, kad šia programa nepatenkintos tik didelės savivaldybės, kur išduodama daug statybos leidimų. Susisiekėme su mažesnėmis – pasirodo, jos taip pat rašo raštus į Aplinkos ministeriją dėl neveikiančios sistemos", – pasakojo Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Rimavičienė.

Dėl tinkamai neveikiančios "Infostatybos" Kauno rajono savivaldybė parašė ne vieną skundą VTPSI, Aplinkos ministerijai. Nesulaukdama jokios reakcijos, savivaldybė Aplinkos ministerijai trečiadienį išsiuntė raštą. "Kauno rajono savivaldybė atsisako dirbti su modernizuota IS (informacine sistema – red. past.) "Infostatyba". Prašymus architektūriniams reikalavimams išduoti priimsime sena tvarka, o statybą leidžiančių dokumentų išdavimą atidedame neribotam terminui, kol bus pašalinti modernizuotos IS trūkumai", – skelbiama savivaldybės administracijos direktoriaus Ričardo Pudževelio pasirašytame rašte.

Iš "Kauno dienos" žurnalistų sužinojęs apie savivaldybės darbuotojų atsisakymą dirbti atnaujintąja "Infostatyba", Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas situaciją pakomentavo taip: "Trūkumų, pripažįstu, yra. Dirbti sudėtinga ir techninių problemų kyla. Bendromis jėgomis pataisysime. Galbūt galėjo kažkurį laiką dirbti abi sistemos. Norėjo padaryti efektyviai, greitai, o išėjo taip, kaip išėjo."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra