Šiandien kartu su daugybe Lietuvos mokytojų streikavo ir kauniečiai. Tiesa, negausiai. Švietimo profesinėms sąjungoms nepavykus pasiekti susitarimo su Vyriausybe bei Švietimo ir mokslo ministerija kai kuriose šalies mokyklose nevyko dvi pirmosios pamokos. Mokiniai sėdėjo klasėse, tačiau jiems nereikėjo mokytis.
Preliminariais duomenimis, streikuoti rengėsi per 10 tūkstančių mokytojų iš 350 mokyklų. Prie streiko prisijungė ir kai kurie vaikų lopšeliai-darželiai.
Jeigu pedagogų reikalavimams patenkinti nepakaks šio dviejų valandų įspėjamojo streiko, sausį planuojama rengti terminuotą kelias dienas trunkantį streiką.
Kauno miesto švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas pabrėžė, kad streikas nukreiptas ne prieš savivaldybę. "Būtų neblogai jeigu mokykloms ir darželiams būtų padidintas finansavimas", - palaikymą pedagogams išreiškė A. Bagdonas.
Vis tik streiku, tai, kas vyksta šįryt Kaune, jis nelabai pavadintų - streikuoja vos kelios mokyklos. Jis teigė gavęs prašymus rengti tokią akciją tik iš KTU Vaižganto progimnazijos, S. Dariaus ir S. Girėno gimnazijos, Dainavos pagrindinės mokyklos, Gedimino sporto ir sveikatinimo, Kovo 11-osios gimnazijos, Viktoro Kuprevičiaus ir "Žiburio" pagrindinių mokyklų.
Lopšelis-darželis ,,Kūlverstukas“ ir ,,Santaros“ gimnazija savivaldybę informavo streikuosiantys ketvirtadienį. "Viskas vyksta ramiai, tėvų skundų dėl streiko negavau", - sakė A. Bagdonas.
"Pastebėjau, kad pedagogų aktyvumas prisidedant prie streiko labai priklauso nuo mokyklos vadovo pozicijos", - sakė Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė.
Anot jos, streiko išvakarėse buvo pasiruošę streikuoti beveik visos mokyklų, kurių pedagogus vienija sąjunga.
Vaikų darželių sukilti ši sąjunga neragino, nes, pasak vadovės, juos lanko maži vaikai, nenori jų išmušti iš dienotvarkės, nes streikas - tik įspėjamasis.
J.Voloskevičienė teigė, kad kai kurių mokytojų entuziazmas maištauti ir noras reikalauti geresnių sąlygų vis dėlto sumenko, kai reikėjo surašyti oficialius streikuosiančiųjų sąrašus. "Galbūt ir direktoriai išsigando ir spustelėjo kolektyvus", - neatmetė sąjungos vadovė ir pridūrė nenustebsianti, jei streikuojančiųjų bus mažiau nei jų yra sąrašuose.
Beje, ji pastebėjo, kai kur kuriose mokyklose paskutinę minutę streikuojančiųjų kaip tik padaugėjo.
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga pranešė, jog streikai vyks Vilniuje, Kaune, Kauno raj., Šiauliuose, Šiaulių raj., Panevėžyje, Marijampolėje, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Ukmergėje, Radviliškyje, Anykščiuose, Joniškyje, Kupiškyje, Kėdainiuose, Pakruojyje, Pasvalyje, Elektrėnuose, Šakiuose, Švenčionyse, Jonavoje, Molėtuose, Šilutėje.
Krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga pranešė, jog streikai vyks Vilniuje, Gargžduose, Salantuose, Palangoje, Kretingoje.
Švietimo profesinės sąjungos kovoja, kad būtų atkurtas mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 m. sausio 1 d. Nuo 2016 m. sausio 1 d. – 1045 Eur, nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. – 1093 Eur.
Taip pat reikalaujama, kad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etate būtų padidintas nekontaktinių darbo valandų skaičius, o atlyginimai palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams.
Palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus, nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. panaikinti tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą.
Siekiama, kad jau nuo kitų mokslo metų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų 1,5 – 3 metų grupėse vaikų būtų iki 10, 3 – 7 metų – iki 15 vaikų, o bendrojo ugdymo mokyklų 1 – 4 klasėse iki 22, 5 – 12 klasėse iki 25 mokinių.
Dar vienas reikalavimų - 2016 m. valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. EUR išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą.
Švietimo šakai atstovaujančių profesinių sąjungų reikalavimus bei protesto akciją visapusiškai palaiko Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. Internetu jau plaukia kitų šakų profesinių sąjungų palaikymo pareiškimai.
Valstybei dovanojo virš 20 000 litų
Portalo kaunodiena.lt korespondentui nuvykus į Kovo 11-osios vidurinę, mokytojų nuotaikos buvo pakilios.
„Pirmą kartą gyvenime galiu su kolegėmis atsigerti kavos prieš darbą“, - juokėsi viena mokytoja.
Nors Kaune streikuoja tik kelios mokyklos, mokytojos įsitikinusios, kad bus išgirstos. Anot jų, jas palaiko ir moksleivių tėvai - kol kas negauta jokių nusiskundimų iš jų.
Lengva suprasti, kodėl mokytojai streikuoja.
„Palyginus su 2008 metais, mano atlyginimas sumažėjo 300 litų per mėnesį. Paskaičiuokite kokią dovaną padariau valstybei per tuos metus.
Niekas nekalba apie sumažintų atlyginimų grąžinimą, bet apie jų kėlimą taip pat. Žadėjo nuo sausio atlyginimus kelti 5 procentais, po to - 10. Liko tik 3 proc.. Kiek čia? 9 eurai?“, - kalbėjo viena mokytojų.
Jei nesumokėtą atlyginimą lengva suskaičiuoti, tai daug mokytojų išlaidų lieka nematomos.
„Yra skurdžiai gyvenančių vaikų, kuriems mokymo priemones perkame pačios, mokykla neperka naujų vadovėlių, bet jaučiu pareigą iš jų mokyti vaikus, tai dar keli šimtai litų nusibraukia. Mes ne Seimo nariai, kad turėtumėm pinigų kanceliarinėms išlaidoms“, - pasakojo moterys.
Mokytojos daug kalbėjo apie papildomą krūvį tenkantį darbe ir neskaičiuojamas valandas pasiruošimui pamokoms.
„Pasiruošti pamokai mums skiriama 13 minučių. Iškalbingas skaičius“, - kalbėjo mokytojos.
Naujausi komentarai