Kelionė į praeitį
Startavo naujoviška audiovizualinė ir fizinių pojūčių nestokojanti ekskursija po miestą – "Dvasios gidas po senąjį Kauną". Čia tereikia turėti išmanųjį telefoną, planšetinį kompiuterį ar nešiojamąjį medijų grotuvą. Tiesa, ekskursijos organizatoriai rekomenduoja pasiimti ir skėtį, nes neaišku, kokie orai užklups, kai dvasia pasakos praėjusio amžiaus istoriją.
"Gerai. Susitarkime dėl sąlygų. Aš esu dvasia. Taip, dvasia. Tai, ko tu dabar klausaisi, yra mano balso įrašas ir mes abu tą žinome. Ir čia nėra jokios mistikos. Jeigu kas nors aiškins, kad mano balsas tau tik vaidenasi, ar kurs kažkokias pasakas apie paslaptis ar nesuvokiamus reiškinius, netikėk. Viskas yra daug paprasčiau. Dvasios nesivaidena. Jos tiesiog yra. Numirsi – suprasi. O kol vaikštai šia žeme – džiaukis", – tokiais žodžiais prasideda kelionė po senąjį Kauną.
Dvasia, kurią įkūnijo aktorė Daiva Stubraitė, ekskursiją pradeda nuo Šv.Gertrūdos bažnyčios ir siauromis Senamiesčio gatvelėmis nuveda prie Žydų ligoninės. Per visą kelionę pasakojami atsiminimai iš praeities. Tai istorinės vietos, susipynusios su išgalvotais ir mitologiniais pasakojimais.
Žurnalisto Ryčio Zemkausko sukurtas intriguojantis "dvasios" pasakojimas nukelia į XX a. pradžioje–Antrojo pasaulinio karo metu vykstantį veiksmą. Čia personažai gyvena, kuria, kenčia ir myli. Visos istorijos ir Senamiesčio detalės bei mobilusis telefonas rankose sujungia ekskursijos dalyvius tarsi į vieną filmą, kuriame galima fiziškai ir emociškai patirti įvairiausių dalykų.
"Norėjosi, kad žmonės užuostų tam tikrus kvapus, pamatytų tas vietas, kur dabar jau nieko nėra. Norėjosi, kad būtų galima pamatyti Kauną iš viršaus, deja, pastaroji idėja pasirodė sunkiai įgyvendinama", – apie maršruto kūrimą pasakojo idėjos sumanytoja dr. Daiva Citvarienė.
Idėjos šaltinis
"Dvasios gido po senąjį Kauną" sumanytojai apie virtualios dvasios vedamą maršrutą galvojo beveik metus. Teko ilgai ieškoti tinkamiausių istorijos fragmentų, išlikusių ir jau seniai į užmarštį nugrizmdusių Kauno senamiesčio vietų bei personažų, kurie į šį miestą buvo įkėlę koją ir paliko pėdsakus.
Projekto autorė, meno projektų kuratorė dr. D.Citvarienė sako, kad maršruto idėją įkvėpė apie 1900 m. Kaune gimęs J.R., kurį aprašė amerikietis tyrinėtojas, ieškojęs savo močiutės šaknų. Minimas personažas buvo vedęs vokietę. Gido iniciatoriai tikina, kad per vieno žmogaus pasakojimą galima papasakoti visą miesto istoriją.
Vėliau reikėjo maršrutą apipinti įvairiais tikrais ir išgalvotais pasakojimais, leisti sau pafantazuoti ir pagalvoti, kaip veiksmas galėjo vystytis toliau.
"Vienas iš mano darbų buvo bombarduoti komandos narius to meto archyvais, įvairiais straipsniais ar pagrįsti tam tikrus faktus. Be to, kas gali paneigti, kad taip nebuvo?" – kalbėjo istorikas Arvydas Pakštalis.
Gido kūrybinė grupė dar kartą patikslina, kad buvo stengiamasi į maršrutą įtraukti kuo tikslesnes datas ir vietas, tačiau jas apipinti būtomis ir nebūtomis istorijomis.
Ekskursijos vietos
Visas maršrutas buvo kruopščiai derinamas ne tik istoriniais tarpsniais, bet ir siekiant, kad lankytojai galėtų pamatyti ir kitokį Kauną. Pasirinktas Senamiestis, nes čia prasidėjo istorija, o tik vėliau viskas persikėlė už jo ribų.
Virtualaus gido sumanytojams taip pat buvo labai svarbi vietos aura. Joje turėjo jaustis kažkas tokio, kas būtų priimtina jų sugalvoto personažo asmenybei ir jo aplinkai. Gyventojai siūlė savo namus ir kiemus, tačiau daug ką teko atmesti, nes ten jau buvo kažkas paremontuota ir prarasta XX a. dvasia.
Žurnalistas R.Zemkauskas tikino, kad nemažai Kauno Senamiesčio gatvelių apvaikščiojo naktį, nes tada miestas dar kitoks. Buvo vietų, kurias komandos nariai įtraukė į maršrutą, tačiau vėliau jų teko atsisakyti, nes vakarais kiemai rakinami.
Svarbus akcentas, kuris padėjo atrinkti vietas, – jos turėjo padėti žmonėms įsivaizduoti to meto gyvenimą.
Kaip veikia?
Unikalus turas "Dvasios gidas po senąjį Kauną" yra individuali ekskursija. Jos neveda joks realus žmogus. Reikia klausytis tik dvasios balso.
Tam, kad nepaklystumėte, reikia turėti išmanųjį telefoną ar muzikos grotuvą ir ausines. Iš Laisvojo Kauno archyvo "Atminties vietos" internetinės svetainės www.atmintiesvietos.lt turėtumėte parsisiųsti įrašą ir jį paleisti, kai pradėsite žygiuoti po senąjį Kauną.
Nenorintieji užpildyti savo telefono ilgu įrašu, jį gali žiūrėti ir per "Youtube" programėlę, įvedę ir susiradę įrašą pavadinimu "Dvasios gidas po senąjį Kauną".
Visos ekskursijos trukmė – 70 min., tad rekomenduojama patogiai apsiauti, pakviesti prisijungti draugus ir leisti dvasiai jus vesti po užmirštąjį Kauną.
Naujausi komentarai