Kriminalo neliko
Naujametę naktį Kauno naktiniame klube "Agentūra" audringai leidusi nepilnametė ir jos draugas iš už Atlanto sukėlė nemenką skandalą.
Tai tapo pretekstu prisiminti, ar yra reglamentuota tvarka:, kada ir kur gali lankytis nepilnamečiai.
Kauno policijos pareigūnai neslepia, kad dėl nepilnametės apsilankymo naktiniame klube "Agentūra" jų rankos surištos. Merginai jau daugiau nei šešiolika, nepavyko įrodyti ir tai, kad ji vartojo alkoholinius gėrimus. Situacija lyg ir nenormali, tačiau kriminalo taip pat nėra.
Visais laikais jauni žmonės naudojosi savo išvaizda, kuri dažnai būna klaidinanti sprendžiant apie amžių. Bateliai aukštesniais pakulniais ir ryškesnis makiažas atidarydavo duris į sovietmečiu populiarias diskotekas "Treste", KPI 3-iuosiuose rūmuose ir kitur. Tik reikia pripažinti, kad tų kelių Kaune veikusių naktinių klubų durims atrakinti šie visrakčiai buvo per silpni.
Šiandien viskas kitaip. Tokios diskotekos kaip "Treste" persikėlė į naktinius klubus. Jei dar anksčiau moksleiviams mokyklose leisdavo rengti diskotekas, pastaruoju metu švietimo įstaigos nerizikuoja tokiu išbandymu. Moksleiviai iki 16 metų gali apsieiti ir be diskotekų?
Šokiruojančios išimtys
Lyg ir suprantamos tampa jaunų žmonių pastangos ir dėmesys savo išvaizdą patobulinti taip, kad atrodytų vyresni, ir jiems atsivertų draudžiamos vietos.
Penktadienio pavakare "Akropolio" prieigos būna aplipusios jaunutėmis merginomis, veidą paslėpusiomis po storu pudros sluoksniu ir blakstienomis, siekiančiomis antakių viršų. Laikrodžiui mušant 22 val., spūstys ties "Akropoliu" mažėja ir minasmi keliai prie aklinų naktinių klubų durų, kurias dažniausiai saugo augaloti vyrai tamsiais drabužiais.
Nepilnamečių apsaugą nuo neigiamo poveikio reglamentuoja įstatymas. Kino teatruose amžiaus cenzo priežiūra teko įsitikinti ne vienam. Jau perkant bilietą į kino teatre rodomą filmą kasininkė perspėja, kad be tėvų į tam tikrą filmą vaikai nebus įleisti. Tėvai įsipareigoja bent jau palydėti atžalas ir kontrolieriui laiduoti už savo vaiką.
Apie nepilnamečių lankymąsi naktiniuose klubuose, kur yra prekiaujama alkoholiu, neturėtų būti net kalbos, deja, yra kitaip.
Visiškai kitokia tvarka į naktinį klubą patekti sumaniusiam jaunimėliui. Vargu ar kurį nepilnametį į naktinį klubą palydi tėvai ar globėjai. Dažniausiai čia kaip tik atbėga tėvų kontrolės išvengę paaugliai. Šios temos pavyzdžiu tapusio Kauno naktinio klubo "Agentūra" savininkas "Kauno dienai" gana keistai aiškino nepilnametės naktinį buvimą jo klube: "Kai kuriais atvejais galima."
Programos suaugusiesiems
Kokiais atvejais galima naktiniuose klubuose laiką leisti nepilnamečiams, pamėginome paklausti naujojo Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos. Atsakymą pateikė ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė: "Apie nepilnamečių lankymąsi naktiniuose klubuose, kur yra prekiaujama alkoholiu, neturėtų būti net kalbos, deja, yra kitaip, ir tam tikrais atvejais, pagal kai kurių naktinių klubų taisykles jie gali ten lankytis ir elgtis, kaip jiems patinka, neprižiūrimi suaugusiųjų."
Pagal naktiniuose klubuose rengiamas vakaro programas sunku įsivaizduoti animacinių herojų diskoteką. Viešai skelbiamose klubų vakarėlių nuotraukose programų dalyvių aprangą būtų galima apibūdinti taip: nei nuogi, nei apsirengę. Mažai drabužių naktiniuose klubuose tampa kone norma. Ir ne tik programos dalyviams, bet ir klubo svečiams.
Su "Kauno diena" įspūdžiais apie naktinius klubus pasidalijo keletas pilnamečių asmenų. Jų įsitikinimu, nepilnamečiams naktiniuose klubuose – ne vieta. Jų pasakojimas vertė svarstyti, ar tik nebus taip, kad alkoholis naktiniame klube tėra mažoji blogybė. Programa, demonstruojama klubinė kultūra, alkoholio prieinamumas, naktinė seksualumu pulsuojanti aplinka vargiai ar gali būti vertinama kaip teigiamą poveikį daranti jaunam besiformuojančiam piliečiui.
Reklamuodamiesi naktiniai klubai negaili nepilnamečių išsilavinimo spragoms užpildyti reikiamų epitetų, pavyzdžiui, "sprogdinama seksualumo bomba", įvairių formų fetišizmo pradžiamokslį taip pat galima išeiti stebint naktiniuose klubuose rengiamas programas.
Vienintelis įstatymas?
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba, tik "Kauno dienai" iškėlus nepilnametės apsilankymo naktiniame klube teisėtumo klausimą, pateikė esamą padėtį reglamentuojančią tvarką: "Teisės aktai nenustato vienareikšmiško draudimo nepilnamečiams lankytis klubuose ir kituose renginiuose."
Tiek vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba, tiek Sveikatos ministerija atsakomybę už nepilnamečio asmens patekimą į naktinį klubą perleidžia tėvams.
"Labai svarbų vaidmenį turi atlikti tėvai, jie turi kalbėtis su savo paaugliais vaikais, išklausyti juos, suprasti, ieškoti bendrų priimtinų sprendimų. Juk kardinaliais draudimais nesustabdysi jauno žmogaus, sakydamas, kad nedaryk to ir ano, gali sulaukti priešingos reakcijos", – įžvalgomis su "Kauno diena" dalijosi sveikatos ministro patarėja L.Bušinskaitė-Šriubėnė.
Realiai galioja vienas aiškus draudimas pagal Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas – nepilnamečiams draudžiama ne tik parduoti alkoholį, taip pat jiems draudžiama vartoti ar turėti tokių gėrimų.
Draudimai švelnėja
Jaunimo piktnaudžiavimas alkoholiu, priklausomybė nuo svaigiųjų gėrimų – viena opiausių šalies problemų, sukeliančių skaudžių ir negrįžtamų padarinių. Sveikatos ministerija pabrėžė, kad mūsų šalies savivaldybių vaidmuo, mažinant alkoholio vartojimą, galėtų būti gerokai didesnis. Tam savivaldybės turi pakankamai priemonių: išduoti, neišduoti, stabdyti, nutraukti licencijas dėl prekybos alkoholiu, nustatyti tam tikrus atstumus tarp prekybos alkoholiu vietų ir ugdymo įstaigų, šviesti visuomenę.
Kauno miesto taryba 2016 m. persigalvojo ir atšaukė nuo 2004 m. galiojusį sprendimą, kuriuo alkoholiniais gėrimais buvo leidžiama prekiauti ne arčiau kaip 15 m nuo ugdymo įstaigų, ligoninių ar maldos namų.
Aiškinama, kad Vyriausybė dar 2015 m. pakeitė Didmeninės ir Mažmeninės prekybos alkoholio produktais licencijavimo taisykles ir nustatė, kad licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduoda savivaldybės vykdomoji institucija. Jokio reikalavimo, kad savivaldybė turėtų nustatyti draudžiamą atstumą, nėra. Tiksliau, atstumas būtų nustatomas tik įstaigai prašant.
"Kadangi taryba dabar turi teisę, bet ne prievolę nustatyti atstumą, todėl miesto tarybos sprendimu licencijų išdavimo tvarka ir nustatytas atstumas buvo panaikintas. Šiuo metu rašytinių prašymų dėl atstumo nustatymo Kauno miesto savivaldybė neturi", – paaiškino Kauno savivaldybės administracijos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Rasa Irena Palevičienė. Kaune nė viena licencija nebuvo sustabdyta dėl pažeidimų prekiaujant alkoholiu.
Pamiršta tvarka
Dar nepamiršti siūlymai skambiais pavadinimais "šeimos valanda", "tėvų valanda". Jais norėta uždrausti nuo 22 iki 6 val. įleisti asmenis iki 18 metų į barus, restoranus, kavines, bufetus ir kitas viešojo maitinimo įmones, prekiaujančias alkoholiu, tačiau ir šiems siūlymams nebuvo lemta įsigalioti.
Dar 1999 m. Kauno miesto taryba priėmė sprendimą "Dėl vaikų apsaugos miesto viešose vietose". Šiuo sprendimu buvo nustatyta, kad vaikai iki 16 metų be tėvų, globėjų ar kitų teisėtų vaiko atstovų priežiūros gali lankytis viešose miesto vietose tokia tvarka: nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d. – 6–23 val.; nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d. – 6–22 val.
Nustatyta, kad viešieji renginiai, organizuojami nepilnamečiams, neturėtų tęstis ilgiau kaip iki 22 val. šviesiuoju metų laiku ir iki 21 val. tamsiuoju periodu. Tačiau šis Kauno tarybos sprendimas šiandienos kontekste skamba lyg naujiena. Kauno policija tvirtina, kad vadovaujasi būtent šiuo Kauno tarybos sprendimu. Tiesa, kai kurie Kauno tarybos nariai neslėpė apie tokią tvarką nežinoję.
Kauno jaunimo reikalų tarybos narys Darius Razmislevičius suabejojo, ar savivaldybės kompetencija yra riboti nepilnamečių patekimą į naktinius klubus. Tokią galimybę įvertinęs neigiamai, politikas žadėjo įsigilinti į problemą.
"Čia panašiai kaip ir dėl rūkymo ar alkoholio vartojimo daromos žalios. Didelė dalis jaunuolių rūkyti pradeda iki 18 metų. Įdomi statistika, kad jei jaunuoliai nepradeda rūkyti iki 25 metų, tai beveik ir nepradeda niekada. Čia panašiai. Jauno žmogaus gyvenime yra rizikingas laikotarpis. Jei mes tą laikotarpį praeitume ar apeitume, tai ši rizika stipriai sumažėtų. Manau, kad kuo vyresni jaunuoliai eitų į klubą, tuo mažiau žalos sau padarytų", – sakė D.Razmislevičius.
Žinojimas ir prievolė
Dėl alkoholio vartojimo pernai pričiupti 83 nepilnamečiai, 62 nepilnamečiai pareigūnams įkliuvo dėl narkotinių medžiagų. Nepilnamečių šėliojimas naktiniuose klubuose itin retai pakliūva į pareigūnų akiratį.
Kauno policijos Viešosios tvarkos valdybos prevencijos skyrius organizuoja tikslines prevencines priemones. Jų metu lankosi vaikų ir jaunimo susibūrimo vietose, socialinės rizikos šeimose. Pareigūnams esą ne paslaptis nepilnamečių pamėgtos susibūrimų vietos.
Dieną dažniausiai jie būriuojasi mokyklų prieigose, prie parduotuvių, kioskelių. "Akropolis" yra populiarus ir vakare, ir dieną.
"Mes vykdome tikslines priemones. Tikriname, ar klubuose platinamos narkotinės medžiagos. Panaudodami mūsų priemones, organizuojame vizitus į naktinius klubus. Tačiau tai negali kristi vien ant policijos pečių. Klubai yra privatūs verslo subjektai ir privalo laikytis įstatymų. Jie turi užtikrinti, kad klube nebūtų pažeidinėjami įstatymai, samdyti apsaugos tarnybas, kad tikrintų, kas patenka į klubą. Jie privalo užtikrinti, kad nepilnamečiui nebūtų prieinami draudžiami dalykai", – išdėstė Viešosios tvarkos valdybos prevencijos skyriaus viršininkė Joana Gudelytė.
Naujausi komentarai