Bemiegė naktis
Žilvičių gatvės gyventojai šią savaitę išgyveno košmarišką naktį. Nuo pirmadienio vakaro vanduo pradėjo kelti kanalizacijos šulinių dangčius, o vanduo – plūsti į kiemus. Jis užliejo ne tik kiemus – plaukti pradėjo rūsiai bei garažai.
"Visą naktį nemiegojau, nes vanduo nesiliovė kilęs. Iš garažo dar pavyko šepečiu vandenį išstumti, tačiau bijojau, kad pradės veržtis į namus, nes šį kartą vandens buvo kaip niekad daug. Ryte sūnus net išeiti pro duris negalėjo – lipo pro langą", – apie neramią naktį pasakojo Aleksote gyvenanti Leta Vingelienė.
Skendo ir aplinkinių Žilvičių gatvės gyventojų namai. Žmonės pasakojo, kad vanduo pradėjo veržtis ne tik pro jų kiemuose esančius kanalizacijos šulinius, bet atitekėjo ir nuo gatvės, kurioje jų yra ne vienas. "Tiesiog vanduo bėgo fontanais ir nebuvo kaip jų sustabdyti. Keturi vyrai ant šulinio dangčio stovėjome ir vanduo visus mus pakėlė", – kaimynei pritarė Eugenijus Kavaliauskas.
Pro šalį ėję Sniegenų gatvės gyventojai guodėsi, kad šią naktį prabudėjo ir nė akių nesumerkė. Tai ne pirmas kartas, kai tenka baimintis, kad kanalizacijos vanduo neįsiveržtų į namus.
Aleksoto gyventojai pasakojo, kad šiemet kiemai skendo jau maždaug penkis kartus, tačiau naktį iš pirmadienio į antradienį jis veržėsi kaip niekad stipriai, lietaus nuotekų sistema nespėjo vandens srautų surinkti.
Žilvičių gatvėje įsikūrę kauniečiai įsitikinę, kad problema – netvarkinga kanalizacijos sistema. Prieš kelerius metus jų gatvės kanalizacijos mazgas buvo sujungtas su Garliavos sistema. Nuo tada ir prasidėjo problemos – per šulinių dangčius kiemuose bėga fekalijos. Anksčiau tokių problemų gyventojai neturėjo ir lietingų dienų nesibaimino.
Dideli nuostoliai
Kiekvieną kartą vandens spaudimo neatlaikiusi kanalizacija gyventojams pridaro didelių nuostolių. E.Kavaliauskas pasakojo, kad dėl to jam teko išsibetonuoti grindis, nors iki šiol buvo medinės – gyveno ir problemų nematė.
"Pas mane po grindimis buvo tarpas, tai po vienos liūties pamačiau, kad po jomis viskas apsemta, vanduo tyvuliuoja. Buvo, kad ir per grindis veržėsi. Nuo vandens jau buvo apatinės sijos išpuvusios, teko jas lupti ir viską betonuoti", – pasakojo vyras.
Kitiems kaimynams kanalizacijos vanduo apgadino pamatus ir katilines. E.Kavaliauskas pasakojo, kad kaimynas buvo įsirengęs katilą, kurį užpylė vanduo. Pirmą kartą draudimo bendrovė padengė nuostolius, tačiau antrąkart teko mokėti iš savo kišenės. Vanduo per vėdinimo angas įsiveržė į namo vidų, apgadino asmeninius daiktus.
"Kiek aš baldų išmečiau, nes supuvo nuo to vandens. Garaže viską apsėmė. O juk niekas nuostolių nepadengs", – apmaudo neslėpė L.Vingelienė.
Be sugadintų daiktų ir tvyrančios smarvės, gyventojai praranda ir savo darže užaugintas daržoves. Žilvičių gatvės gyventojai guodėsi, kad jau antrą derlių teko išmesti, nes visas daržoves paskandino fekalijos.
Negana to, kiekvienąkart išsiliejus kanalizacijos vandeniui tenka šveisti asfaltuotus kiemus. Gyventojai sakė, kad, vandeniui nuslūgus, kiemas pasidengia plėvele, o ja eiti slidu. Pakaitinus saulutei, fekalijos išdžiūsta ir plėvelė susiraukšlėja. Be to, ir kvapas neleidžia mėgautis tyru oru. Todėl žmonės griebia įrankius ir eina šveisti savo kiemų.
"Na, kiek aš viena su sūnumi sunaudočiau vandens, o dabar kiek tenka išmesti, kol kiemus nusiplauname? Kai sudžiūsta, tai net su grėbliu kapstau, nes negalima palikti, kadangi kai šlapia, labai slidu. Anąkart vos galvos į akmenis neprasiskėliau", – tikino Leta.
Per plauką nuo nelaimės
Kaimynai vieni per kitus kalbėjo, kad bemiegė naktis ir dar dieną nenuslūgęs vanduo pareikalavo nemažai nervų. Vyresnio amžiaus gyventojams nekart teko griebtis kraujospūdį mažinančių tablečių. Rytą juos sukrėtė dar vienas įvykis, vos nesibaigęs nelaime.
L.Vingelienės kieme kaimynai yra pasisodinę šiek tiek agurkų, salotų ir kitokių daržovių. Garbaus amžiaus kaimynė ryte siekė išgelbėti derlių ir išėjo į daržą. Vanduo taip suminkštino žemę, kad senolė tiesiog įklimpo iki kelių ir pati išlipti nebesugebėjo. Laimė, kaimynė pamatė pelke virtusiame darželyje besikankinančią moterį ir padėjo ištrūkti iš purvo gniaužtų, kitu atveju viskas galėjo baigtis ir visai liūdnai.
Palikti vieni
Žilvičių gatvės gyventojams didžiausią nerimą kelia tai, kad niekas nereguoja į jų pagalbos šauksmą. Ne kartą tai vieni, tai kiti kaimynai skambino į avarinę tarnybą, tačiau specialistai atvažiuoti atsisakė tikindami, kad tai ne jų reikalas ir patvinusia kanalizacija rūpinasi "Kauno vandenys".
Savivaldybės įmonė taip pat žmonėms atsuko nugarą. L.Vingelienė tikino, kad "Kauno vandenų" dispečeris jiems pasakė, jog į Žilvičių gatvę niekas nevažiuos – problema seniai žinoma ir nieko negalima padaryti. Gyventojai specialistus pastebėjo tik antradienio vidurdienį. Jie šiek tiek toliau nuo pagrindinių apsemtų namų bandė pravalyti užsikimšusią kanalizacijos sistemą.
Neradę, kur dar kreiptis, šį kartą gyventojai paskambino aplinkosaugininkams ir pasiskundė, kad ne tik jų kiemai skęsta, bet fekalijomis atsiduodantis vanduo suteka į miesto lietaus surinkimo sistemas, o iš jų – į Nemuną.
Kalti gyventojai?
Kauno agentūros vyresnysis specialistas Rytis Dobilas tikino, kad su gyventojais susitarė, jog kai tik kitą kartą pradės kilti kanalizacijos vanduo, jis iš karto važiuos pas juos, nes reikia paimti grunto ir vandens mėginius. Vis dėlto specialistas neatmeta galimybės, kad dėl nuolatinių kanalizacijos sistemos gedimų kalti gali būti ir gyventojai.
Pasitaiko namų, kurių lietaus nuotekos būna sujungtos su kanalizacija, o ne lietaus surinkimo kanalais. Tuomet per smarkų lietų visas nuo stogų surinktas vanduo keliauja į kanalizacijos vamzdžius, šie neatlaiko per didelio vandens kiekio ir išstumia jį į paviršių.
"Bendrovė "Kauno vandenys" informavo, kad pradės tikrinti, kurie gyventojai nelegaliai prisijungęs lietvamzdžius prie kanalizacijos sistemos. Specialistai paleidžia garus į sistemą ir mato, kas yra prisijungęs prie lietaus nuotekų. Manau, kad reikia bausti tokius gyventojus, nes miesto kanalizacija nepajėgi susitvarkyti, kai tiek daug kritulių", – sakė R.Dobilas.
Plaus liniją
Bendrovės "Kauno vandenys" technikos direktorius Vilius Burokas informavo, kad sujungti Aleksoto ir Garliavos kanalizacijos sistemas buvo ne dabar priimtas sprendimas, bet istoriškai susiklosčiusi situacija sprendžiant Garliavos nuotekų tvarkymą.
Jis patikino, kad informacijos apie nuolat semiamą Žilvičių gatvę bendrovė neturi. Apie avarinę situaciją pranešimas buvo registruotas antradienį, apie 6 val. ryto, tačiau buvo daug iškvietimų, todėl darbininkai nespėjo visur nuvykti laiku.
"Dėl stipraus pirmadienio lietaus nuo 19 val. registruota per 50 avarinių iškvietimų, todėl reagavimo laikas pailgėjo", – sakė V.Burokas.
Jis garantavo, kad šią savaitę Žilvičių gatvėje bus atlikti profilaktiniai nuotekų tinklo linijos plovimo darbai. "Manome, kad tai maksimaliai padidins linijos pralaidumą ir sumažins avarijų tikimybę", – pridūrė technikos direktorius. Tad Aleksoto gyventojams lieka tikėtis, kad daugiau jų kiemų fekalijos neužpils.
Naujausi komentarai