Pereiti į pagrindinį turinį

Pirmoji masinių ribojimų diena: aistros dėl sąskaitų, močiutės ir teisės pasirinkti

2021-09-13 11:50

Jau daugiau kaip mėnuo buvo skelbiama, kad nuo šio pirmadienio bus apribotos galimybių paso neturinčių žmonių galimybės. Vyko piketai, buvo liejamas pasipiktinimas viešojoje erdvėje. Šiandien aistros persikėlė prie prekybos centrų ir kitų vietų, į kurias įleidžiami tik pasiskiepijusieji ar kitus reikalavimus atitinkantys asmenys. Prireikė ir policijos.

Kirpykloje per daug ramu

Nedidelėje kirpykloje Šilainiuose pirmadienio rytą buvo tylu ramu. Klientų dar nebuvo. „Skambučių labai sumažėjo. Srautai sumažėjo, kai prasidėjo su tais pasais“, – pasakojo kirpėja Irma.

Šiai savaitei registruotų klientų daug mažiau nei vasarą. Rugpjūtį ji su kolegėmis kirpo ir gražino visus norinčius.

„Pasikabinom skelbimą, kad dabar tik su galimybių pasu. Nežinau, kaip bus. Visą mėnesį bandžiau vis klausinėti klienčių, ar jos pasiskiepijusios. Daug pasiskiepijusių, bet visokių yra“, – pasakojo kirpėja.

Neturinčios galimybių pasų teiravosi, ar kirpėja galėtų ateiti į namus apkirpti, jei jau nebus galima patekti į kirpyklą. Kai kurios klientės, anot moters, neslėpė, kad nesiskiepija tik todėl, kad turi visokių ligų. Tokioms ji rekomendavo kreiptis į šeimos gydytoją, kuri pakonsultuotų, ar konkrečiu atveju tikrai nerekomenduotina skiepytis, o gal kaip tik būtų į naudą. Kitu atveju, išduotų galimybių pasui prilygstančią pažymą, kad skiepas negalimas dėl sveikatos būklės.

Dar nebandė skenuoti galimybių pasų. Blogiausiu atveju, atsineštus dokumentus bandys įvertinti vizualiai, kas taip pat vienas leidžiamų būdų. „Pasižiūrėsiu iki kada galioja ir t.t.“, – dėliojosi planą kirpėja.

Į taisykles, ji kalbėjo, tikrai stengiasi nenumoti ranka. Norisi apsaugoti ir save, ir klientes nuo viruso, nors motyvacijos prideda ir baudos.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Grožio namuose Baltijos g. masažo salonas, kai lankėmės buvo užrakintas, tačiau manikiūro meistrė jau darbavosi. Tiek ji, tiek klientė sakė, kad šis pirmadienis joms – niekuo išsiskiriantis. Abi seniai turinčios galimybių pasus, todėl nesuka galvos dėl kitiems galiojančių ribojimų.

Kaip man susimokėti mokesčius, jeigu neįleidžiate?

Kaip susimokėti mokesčius?

Žiemgalių ir Baltijos g. visai netoli vienas kito yra net trys prekybos centrai: „Maxima“, „Iki“ ir „Hyper Rimi“. Pastarieji du yra vienas priešais kitą, per gatvę.

Galimybių pasai reikalingi tik minėtoje „Rimi“, kitos dvi parduotuvės, iki kurių ranka paduoti, atviros visiems, tačiau netrūko tokių, kurie nepaisant nieko norėjo patekti būtent į „Rimi“. Piktinosi ribojimais, juos vadino nelogiškais.

„Kaip man susimokėti mokesčius, jeigu neįleidžiate?“ – klausė viena moteris, mojavusi komunalinių mokesčių sąskaita. Patarimas pereiti per gatvę į „Iki“, paprašyti sumokėti galimybių pasą turintį ir į „Rimi“ galintį užeiti kaimyną, mokėti internetu neveikė. „Kaip man susimokėti?“ – kartojo moteris.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Ėmė ginti močiutę

Kitas pokalbis įkaito tiek, kad „Rimi“ apsaugininkai net kvietėsi policijos pareigūnus. Apsaugininkų teigimu, vyras, neturintis galimybių paso, ėmė stumdytis. Pareigūnų atvykimas nuramino aistras. Vyras jiems ramiai dėstė savo argumentus dėl, jo nuomone, nedemokratiškos tvarkos, žmogiškumo trūkumo.

„Atvežiau močiutę. Jai devyniasdešimt metų. Visąlaik eina į „Rimi“, kad gautų kokybiškesnių prekių. Kartais eina ir į „Iki“, ji dar arčiau namų, bet labai retai eina“, – portalui kauno.diena.lt pasakojo vyras po pokalbio su pareigūnais.

„Buvom pas ausų gydytoją. Grįžom. Paleidau ją prie „Rimi“. Žiūriu, jos neįleidžia, čiut nestumia iš parduotuvės. Atėjau pasižiūrėti, kas vyksta. Prisiminiau, kad tie ribojimai. Pradėjo aiškinti, mes tau neleisim, tą aną. Jokios pagarbos senam žmogui! Kad jai normaliai išaiškintų. Močiutė kalba rusiškai. Jokios pagarbos, kantrybės nieko nėra, stumia ją, ir viskas“, – nupasakojo įvykius vyras, neseniai trumpam grįžęs iš Jungtinės Karalystės.

Jokios pagarbos senam žmogui! Kad jai normaliai išaiškintų. Močiutė kalba rusiškai. Jokios pagarbos, kantrybės nieko nėra, stumia ją, ir viskas.

Jis teigė, kad policija buvo iškviesta tada, kai jis pradėjo ginti savo močiutę. „Pradėjau kelti balsą, sakau, įleiskit mano močiutę. Ir viskas. Aš nesistumdžiau. Ėjau tiesiai, apsaugininkas norėjo man užstoti kelią“, – dėstė vyras, neturintis galimybių paso.

Emigrantas akcentavo, kad turi būti pasirinkimo teisė skiepytis ar ne. Ten, kur jis gyvena, nėra jokių apribojimų ir karantinų. „O čia – didžiausias absurdas“, – piktinosi vyras.

Asociatyvi Justinos Lasauskaitės nuotr.

Skiepais nepasitiki

Į pokalbį įsijungė dar du vietiniai gyventojai. Vienas net suabejojo, ar šios „Hyper Rimi“ plotas tikrai didesnis nei 1500 kv m. Į mažesnius prekybos centrus galima įeiti visiems norintiems. Jis buvo įsitikinęs, kad ši arčiausiai jo namų esanti parduotuvė buvo parduotuvių, kuriose niekas nesikeis, sąraše.

Antrasis pašnekovas taip pat neslėpė, kad neturi galimybių paso, tačiau tikino, kad jokie ribojimai jo neprivers skiepytis. „Maisto vis tiek leis nusipirkti. Čia nesąmonė“, – nepritarė valdžios sprendimams šilainiškis, pridūręs, kad kirpėja, jei reikės, atvažiuos į namus.

Skiepo nenori, nes abejoja jo saugumu, galimu šalutiniu poveikiu. Be to, kaip teigė, šeštadienį palaidojęs giminaitę po skiepo. „Sako, vakcinacijos centre pasigavo kovidą“, – teigė įsigąsdinęs vyras. 

„Čia didžiausia pasaulio afera, kuri išlįs kažkada. Turi būti žmogui padaryta, kad jis galėtų nedaryti to, ko jis nenori. Turi būti žmogui duota pasirinkti saugotis ar ne“, – kalbėjo už močiutę mūru stojęs vyras.

Grįžus prie ribojimų temos vyrai pradėjo svarstyti, ką močiutei reikėtų daryti, jeigu prireiktų į paštą, kuris įsikūręs minėtame „Hyper Rimi“.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Tiesiog laukė prie parduotuvės

Nemažai vietinių gyventojų, net ir neturinčių galimybių paso, net nebandė ginčytis. Užkalbinta prie „Rimi“ stovėjusi mergina pasakojo nuo šiandien neturinti teisės užeiti į šią parduotuvę. Laukė lauke, nes sesei prireikė į vaistinę. Abi galėtų eiti į greta esančią „Iki“, joje taip pat veikia vaistinė, bet „Rimi“ arčiau namų. 

Mergina teigė neketinanti skiepytis, ribojimai gyvenimo jai tikrai neapkartins. „Be kirpyklų galima išgyventi. Maisto galima eiti į Lidl“, kitas mažesnes parduotuves“, – nestresavo pašnekovė. Jos sesuo, kaip pasakojo, taip pat nesiskiepijusi. Galimybių pasą gavo persirgusi COVID-19.

Pačiame prekybos centre buvo ramu. Prekes bandžiusi rinktis viena moterų kalbėjo, kad ribojimų nesureikšmina. „Rankinėje nešiojuosi galimybių pasą. Parodau, ir viskas. Pasiskiepiji ir gali visur dalyvauti. Juk nieko blogo skiepijimasis nedaro“, – sakė kaunietė.

Ribojimai – ir sportui, ir grožiui

Nuo šio pirmadienio neturintieji galimybių paso nebegalės gauti kai kurių nebūtinų paslaugų, kad bus apribotos jų galimybės lankytis prekybos, viešojo maitinimo vietose, sporto klubuose, gauti grožio paslaugas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų