Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš atsirandant naujam piešiniui Senamiestyje – nemenkos aistros

2019-01-13 10:00

Kauno senamiestis pasipildė dar vienu piešiniu. Šįkart ant namo, vadinamo vartais į miestą, sienos. Pretendentų su savo idėjomis, kaip būtų galima įprasminti šią vietą, buvo daugybė, o komisijos sprendimus lydėjo nemenkos aistros.

Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų. Kūrinys: piešiniui, kurį perkelti ant sienos jo autoriui T.Vincaičiui (kairėje) ir į pagalbą atėjusiam kolegai T.Norvilai prireikė 25 valandų.

Turi kelti klausimų

Šiuo metu Pilies gatvės namą, esantį netoli Kauno pilies, greta kelio, vedančio Rotušės link, jau puošia grafičių pradininko Tado Vincaičio-Plūgo kūrinys. Padedant kolegai Timotiejui Norvilai, geriau žinomam Morfai vardu, ant sienos atsirado didžiulis inkilas, ant kurio laktos tupi mergina.

"Šią vietą traktuoju kaip duris namo. Matome ir namą – inkilą, ir sugrįžusį jo gyventoją. Tai ne paukštis, mergina, tačiau piešinys turi būti siurrealistinis, žiūrovams turi kelti klausimų, priversti mąstyti", – kalbėjo T.Vincaitis.

Jis teigė, kad gyventoją pavaizdavo susimąsčiusią, laiką leidžiančią prie įėjimo į savo namus, nes norėjo atkreipti dėmesį į tai, kad visi per daug skubame, retai tesustojame.

Kauno veidas

Kūrinys – nespalvotas, o ne spalvotas, nes taip, menininkų nuomone, geriau įsilieja į Senamiesčio kontekstą. "Norėjome padaryti taip, kad atrodytų, jog šis piešinys šioje vietoje jau seniai buvęs, lyg pablukintas laiko", – sakė Plūgas ir pridūrė, kad dirbdamas užtruko apie 25 val.

Šis inkilas – trečias gatvės meno projekto "Tapatu" piešinys. Projektas finansuojamas Kauno miesto savivaldybės pagal priemonę "Iniciatyvos Kaunui". Kiti du piešiniai – lėktuvas "Lituanic" Dainavoje ir ant pastato šalia M.Žilinsko dailės galerijos esantis Dovydas, šaunantis strėlę į apleistą Kauno monstrą (buvusį "Britanikos" viešbutį).

"Gatvės menas tampa Kauno veidu, vizitine kortele", – sakė Morfai, apibendrinęs miesto pokyčius, susijusius su gatvės meno kūriniais ir visuomenės požiūriu į juos.

Buvo kilę ginčų

Ši siena Pilies gatvėje jau senokai turėjo būti atiduota menininkų valiai, tačiau tai užsitęsė, ir ne dėl biurokratinių kliūčių.

Viskas prasidėjo prieš pusantrų metų, kai siena susidomėjo Kauno gatvės meno festivalio "Nykoka" organizatoriai. Buvo surengtas konkursas ir menininkai buvo kviečiami siūlyti savo idėjas, kas galėtų atsirasti ant šios sienos. Buvo gautos net 68 paraiškos.

Į konkursą aktyviai įsitraukė ne tik gatvės meno kūrėjai, bet ir miestiečiai. Jie aktyviai vertino pateiktas idėjas. Kai kurios vizualizacijos, siūlymai feisbuke sulaukė virš 1 000 "patinka". Tad nenuostabu, kad specialios komisijos sprendimas pirmą vietą skirti su konkurso organizavimu susijusio menininko Tado Šimkaus idėjai sulaukė audringos reakcijos ir prieštaringų vertinimų.

Vieniems užkliuvo galimas autoriaus interesų konfliktas, kitiems – pati idėja. T.Šimkus siūlė pavaizduoti simbolinius raktus.

Galų gale savo idėją šioje reprezentacinėje vietoje įgyvendinti galėjo antrosios vietos laimėtojas T.Vincaitis. Jo kūrinys ant šios sienos atsirado, bet ne už festivalio pinigus, patiems reikėjo pasirūpinti ir leidimais.

Festivalio "Nykoka" vadovė Goda Skerytė "Kauno dienai" teigė, kad galų gale konkursas buvo paskelbtas neįvykusiu. "Tą sieną palikome ramybėje", – sakė G.Skėrytė. Tuomet, jos teigimu, piešti ant jos galėjo sugalvoti kas tik nori, gavęs tam visus reikalingus leidimus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų