Pereiti į pagrindinį turinį

"Samurajui" ruošiasi kirsti galvą?

2014-05-28 10:00

Partizanų g. pusrūsyje sportuojantiems ir būsimąsias žvaigždes ugdantiems karatė sporto meistrams – neramios dienos: jeigu miesto politikai palaimins valdininkų siūlymą perduoti sporto salę Valstybės turto fondui, karatistai gali atsidurti gatvėje.

Partizanų g. pusrūsyje sportuojantiems ir būsimąsias žvaigždes ugdantiems karatė sporto meistrams – neramios dienos: jeigu miesto politikai palaimins valdininkų siūlymą perduoti sporto salę Valstybės turto fondui, karatistai gali atsidurti gatvėje.

Treniruotes temdo įtampa

"Kas penkerius metus panašių netikėtumų sulaukiame – mums tokius pokštus krečia Turto skyrius. 2009 m. raštais susirašinėjome dėl iškraustymo iš patalpų, kažkaip išlikome, o dabar – ir vėl viskas iš naujo", – apgailestavo karatė sporto Lietuvoje pradininkas, nusipelnęs karatė treneris, klubo "Samurajus" prezidentas Kazimieras Bartkevičius.

Savivaldybės Turto skyrius siūlo miesto politikams apsispręsti ir Partizanų g. esančias patalpas, kuriose įsikūręs karatė sporto klubas, perduoti Valstybės turto fondui. Esą patalpos nėra naudojamos savivaldybės funkcijoms vykdyti, o jeigu tarybos nariai pritars siūlymui, jokių neigiamų padarinių nenumatoma.

Karatė meistras sakė negalintis suprasti, kam kliūva klubo veikla pusrūsyje. "Jeigu tose patalpose nieko nevyktų, jos būtų apleistos ir ten žiurkės bėgiotų, tada suprantu, kad reikėtų ieškoti kažkokio sprendimo. Dabar čia vyksta darbas, renkasi vaikai ir suaugę žmonės, yra rezultatai, entuziazmas. Visa tai sugriauti per kelias savaites – labai lengva. Bus nepataisoma žala visuomenei ir miestui", – valdininkų užmojais stebėjosi K.Bartkevičius.

Karatė meistras sakė jau girdėjęs savivaldybės valdininkų argumentus, esą patalpos nereikalingos savivaldybės funkcijoms vykdyti. "Savivaldos įstatyme parašyta, kad savivaldybės funkcija yra vaikų, jaunimo užimtumas, ugdymas ir profesionalus ruošimas. Sporto veikla ir yra toji sudėtinė dalis ruošiant žmogų gyvenimui", – įsitikinęs K.Bartkevičius.

Jam nuostabą kelia ir pačios savivaldybės pozicija, mat ji remia klubo organizuojamus sporto renginius. "O dabar, atrodo, mes turėsime apleisti savivaldybės suteiktas patalpas. Ten ir speciali įranga, įvairūs specialiai pagaminti treniruokliai, kokių niekur nėra. Tai labai liūdnas dalykas", – neslėpė klubo vadovas.

Savivaldybei nekainuoja

Sporto salėje Partizanų g. 14-ojo namo pusrūsyje pirmosios karatė treniruotės vyko dar 1977 m. "Tuomet dar buvo sovietmetis. Ten rinkdavomės, sportuodavome, vyko pirmosios karatė treniruotės. Čia užaugo ne viena karta, ne vienas tūkstantis sportininkų. Dabar jie jau savo vaikus ir anūkus atveda sportuoti. Tai pirmas toks klubas Lietuvoje", – į senus laikus mintimis sugrįžo karatė sporto pradininkas.

1997 m. klubas pasivadino "Samurajaus" vardu, o savivaldybė šias patalpas jam skyrė pagal panaudos sutartį. Iš pradžių – penkeriems metams, o paskui sutartis tapo neterminuota.
"Klubas veikia kaip pelno nesiekianti visuomeninė sporto organizacija. Dirbame su vaikais, jaunimu ir suaugusiaisiais. Ir mokome elementarios savigynos, ir ruošiame sportininkus. Tai veikiantis gyvas organizmas", – pasakojo K.Bartkevičius.

Anot jo, savivaldybė buvo davusi leidimą remontuoti patalpas, į kurias investuota apie 80 tūkst. litų. Klubas pateikė savivaldybei visus su tuo susijusius dokumentus, inventorizavo patalpas savivaldybės vardu. "Mokame visus mokesčius už šildymą, vandenį, elektrą, telefono ryšį, šiukšlių išvežimą. Savivaldybei tai nekainuoja nė cento, bet mūsų nauda visuomenei yra nematoma", – liūdnai šyptelėjo klubo prezidentas. Pasak jo, klubas nėra toks turtingas, kad, Turto fondui paskelbus apie patalpų privatizavimą, galėtų jas įsigyti.

Nori, kad liktų

Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Albinas Grabnickas aiškino apie karatistų problemą išgirdęs tik iš "Kauno dienos" žurnalistų.

"Negalima taip sakyti, kad sportas nėra savivaldybės funkcija. Tai labai svarbu organizuojant užimtumą, stabdant nusikalstamumą. Tokius klausimus reikia spręsti blaiviai ir ne karštą dieną", – samprotavo A.Grabnickas ir teisinosi, kad atostogavo, todėl turi pasiieškoti daugiau informacijos.

Po geros valandos A.Grabnickas suskubo rengti raštą Turto skyriui, kuriame išdėstė, kad patalpos reikalingos. "Čia kažkoks absurdas. Sporto klubų nėra daug. "Samurajaus" veikla tikrai naudinga miestui ir jis turėtų ten likti", – tikino Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas.

Klubas pakibs ore

"Savivaldybei patalpų išlaikymas nieko nekainuoja. Jeigu Turto fondas jas parduos, savivaldybė taip pat iš to nieko negaus, o sporto klubas tikrai bus sužlugdytas, nors ir investavo į patalpas, ir jas prižiūrėjo", – Turto skyriaus sumanymu negalėjo atsistebėti tarybos narys Stasys Buškevičius.

Jis sakė niekaip nesuprantantis, kaip savivaldybė, globojanti ir finansuojanti klubo "Samurajus" organizuojamus renginius, sugalvojo išmesti juos į gatvę. "Viena ranka glosto, o kita rengia idiotišką sprendimą mirtinam smūgiui", – gūžtelėjo pečiais politikas. Jis sakė galintis tik spėlioti, kad šios sporto salės kam nors prireikė, todėl ir imtasi žygių iškrausyti karatistus.

Miesto tarybos Švietimo ir sporto komitete dirbantis liberalas Rimantas Mikaitis taip pat sakė negalintis suprasti, kam naudingi tokie valstybei priklausančio nekilnojamojo turto viražai. "Gal perduodant patalpas Turto fondui panaudos sutarties ir nenutrauks, bet paskui klubas pakibs ore, nes Turto fondas paprastai iškelia sąlygą "iki privatizavimo". Reikėtų kokių nors saugiklių, kad sporto klubas galėtų toliau ten veikti, bet savivaldybės Turto skyrius to garantuoti negali", – situaciją bandė analizuoti politikas.

R.Mikaičio nuomone, reikia tik džiaugtis, kad veikia tokie klubai, ir juose dirba profesionalūs, entuziazmu trykštantys, vaikus pritraukiantys ir nuo šlaistymosi gatvėse apsaugantys vadovai bei treneriai. "Žinau šitą karatė klubą nuo seno. Jo nuopelnai tikrai dideli, ir į šį klausimą negalima žiūrėti valdiškai", – įsitikinęs R.Mikaitis.

Tai – tik pasiūlymas?

Miesto tarybos sprendimo projektą dėl patalpų perdavimo inicijavusio Turto skyriaus vedėjas Antanas Slušnys atostogauja, o skyriaus vedėjo pareigas einanti jo pavaduotoja Jolanta Žemaitienė karatė meistrų nerimo tikino nesuprantanti.

– Sporto klubo "Samurajus" sportininkai gyvena nerimaudami dėl patalpų, kuriose sportuoja jau daug metų. Kodėl dabar prireikė jas perduoti Valstybės turto fondui?

– Nelabai suprantu, kodėl jie turėtų nerimauti. Turtas, kurį jie naudoja, yra valstybės, jį savivaldybė valdo patikėjimo teise, ir jis panaudos pagrindais sportininkams yra perduotas. Valstybės turtu savivaldybė negali laisvai disponuoti. Įstatymuose yra nustatyta: jeigu savivaldybė ar kitos institucijos, valdančios valstybės turtą, nebeįgyvendina funkcijų, kurioms šis turtas buvo perduotas, arba jis tampa nebereikalingas, turi grąžinti valstybės turto valdytojui. Pagal įstatymus valstybės turto valdytojas yra Valstybės turto fondas.

– Ar sportas ir vaikų ugdymas – ne savivaldybės funkcija?

– Pagal Civilinį kodeksą pereinant turtui iš vienos valstybinės institucijos kitai, sutartys nėra nutraukiamos.

– Bet juk puikiai žinoma praktika, kad Turto fondas nuomininkus palieka iki privatizavimo, ir paprastai tokias patalpas privatizuoja.

– Patalpos, kuriose yra tas sporto klubas, nėra vienintelės tame turtiniame vienete, kurį valdo savivaldybė. Dalis rūsio patalpų ten stovi laisvos, nenaudojamos, ir gyventojai piktinasi, kodėl jos nenaudojamos. Savivaldybė jomis disponuoti negali. Jeigu Valstybės turto fondas nuspręs patalpas privatizuoti, jie galės dalyvauti privatizavimo procedūrose.

– Tik ar jie turės už ką privatizuoti tas patalpas?

– Iš tikrųjų jie ir investuodami, ir naudodamiesi patalpomis prisiima riziką, nes tai nėra jų nuosavybė. Sudarydamas sutartį bet koks naudotojas prisiima riziką, kad savininkas gali ir kitaip spręsti to turto panaudojimo klausimus. Juo labiau kad savivaldybė net nėra tų patalpų savininkas.

– Bet jie jau daug metų ten veikia ir panaudos sutartis iki šiol niekam nekliuvo.

– Šiuo metu panaudos sutartis taip pat niekam nekliuvo, nes tos panaudos sutarties niekas nenutraukia.

– O kodėl būtent dabar reikia tas patalpas perduoti Turto fondui?

– Todėl, kad tai yra valstybės turtas.

– 1997 m. sudaryta panaudos sutartis. Ar tiek metų tai nebuvo valstybės turtas ir nieko nereikėjo daryti? Tai atrodo keistai.

– Niekas čia man keistai neatrodo. Sprendžia taryba, ir ketvirtadienį apsispręs šiuo klausimu: perduoti arba neperduoti. Nežinau, kodėl čia dabar keliamos bangos, kai taryba dar nėra apsisprendusi. Tai yra tik pasiūlymas.


Komentaras

Arvydas Garbaravičius
Jungtinės frakcijos seniūnas

Mano nuomone, atiduoti Turto fondui tai, kas yra mieste, – kvaila. Miesto šeimininkas – savivaldybė – turi imti viską, kas įmanoma, iš valstybės, iš Vyriausybės, iš visur. Normalus ūkininkas visada viską ims ir nieko neatiduos. Prisiminkime Kauno pilį, kuri neturėjo šeimininkų: stovėjo apleista, o pinigų jai prižiūrėti buvo skiriama tik tiek, už kiek įmanoma nebent spyną pakeisti. O dabar pilis puikiai funkcionuoja ir yra puikus traukos objektas. Atimti patalpas iš karatė klubo, kuris gyvuoja jau daugiau kaip 30 metų – tai susidorojimas. Tie žmonės niekam netrukdo, nuostolių neneša, tai tegul sportuoja. Karatė treneris yra ir auklėtojas, ir mokytojas, ir autoritetas. Klube prasmingai laiką leidžia daugybė žmonių. Nematau jokios ekonominės naudos, kodėl tas patalpas reikėtų atiduoti Turto fondui. Nebent norima atsikratyti, kad būtų mažiau darbo, arba čia kažkoks kerštas dėl to, kad karatė meistrai kažkam nenusilenkė ar per mažai nusilenkė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra