Šimtų Kauno daugiabučių gyventojai nė nenutuokia, kad netrukus jiems gali tekti paskubomis ieškotis naujo namo administratoriaus. Savivaldybės įmonei Kauno komunalinis ir butų ūkis (KKBŪ) gali būti nebeleidžiama užsiimti šia veikla. Bendrovė gali būti skubiai privatizuota.
Nuostolingos bendrovės nelaikys
Petrašiūnuose, Panemunėje ir Vilijampolėje 400 daugiabučių administruojanti savivaldybės įmonė KKBŪ šiuo metu verčiasi per galvą bandydama įrodyti, kad neturi nieko bendra su kitomis savivaldybės bendrovėmis "Kauno energija", "Kauno švara" ir "Kauno vandenys". Jei to padaryti nepavyks, KKBŪ nuo liepos nebegalės vykdyti daugiabučių administravimo veiklos – praras pagrindinį pajamų šaltinį.
"Įmonės perspektyvos yra liūdnos. Veikla gali būti stabdoma, nes pagal įstatymą jie net negali teikti kai kurių kertinių paslaugų", – sakė Kauno miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio komiteto narys Vygantas Gudėnas.
"Jeigu KKBŪ negalės administruoti daugiabučių, matau tik vieną kelią – privatizaciją. Nėra jokio reikalo laikyti nuostolingai veikiančios bendrovės akcijas", – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis.
Ministerijos nusiplovė rankas
KKBŪ ir savivaldybės galvos skausmu tapo nuo šių metų įsigaliojusios Civilinio kodekso pataisos, nurodančios, kad bendrojo naudojimo objektų administratoriai negali turėti Konkurencijos įstatyme apibrėžtų sąsajų su šilumos, elektros energijos, dujų, vandens tiekėjais, atliekų vežėjais ir liftų prižiūrėtojais.
KKBŪ bando įrodinėti, kad su tokių paslaugų tiekėjais nėra susijęs. Tačiau įmonė priklauso savivaldybei, kaip ir kai kurias iš išvardytų paslaugų teikiančios bendrovės. Kitaip tariant, KKBŪ su "Kauno švara", "Kauno vandenimis" ir "Kauno energija" – lyg broliai ir seserys.
"Sąsajos yra akivaizdžios", – dienraštį konsultavo teisininkas Mindaugas Steponavičius.
Su juo iš esmės sutinka ir Kauno miesto savivaldybės Teisės skyriaus teisininkai. Jie aukščiausią savivaldybės administracijos vadovybę ir kolegas iš kitų skyrių ne kartą informavo, kad neturi teisės aiškinti įstatymų, tačiau išdėstė nuomonę, kad KKBŪ turi sąsajų su anksčiau išvardytais tiekėjais. Tokiu atsakymu nepasitenkinusi savivaldybė kreipėsi į Teisingumo, Aplinkos ministerijas ir Konkurencijos tarybą, tačiau šios įstaigos nusiplovė rankas – nurodė, kad sprendimą turi prisiimti savivaldybė.
Sprendimą paliks teismui?
"Mes esame įsitikinę, kad šią veiklą galėsime vykdyti ir toliau", – optimizmo neprarado KKBŪ vadovas Virginijus Tamošiūnas. Tačiau jis pripažino, kad dar nėra gautas nė viena jo vadovaujamai įmonei palankus Civilinio kodekso traktavimas. Tiesa, ir nepalankios oficialios išvados dar niekas nėra pateikęs.
"Mes išreiškėme tik nuomonę, o konkretaus atsakymo šiandien dar nėra. Kol kas įstatymą galima traktuoti dvejopai", – teigė Kauno miesto savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė.
Greičiausiai lemiamą žodį turės tarti pati savivaldybės administracija, nes būtent jos sprendimu skiriamas daugiabučių administratorius. Vis dėlto savivaldybėje jau dabar puse lūpų kalbama, kad be teismo įsikišimo teisingo sprendimo greičiausiai priimti nepavyks.
"Jeigu bus koks nors konfliktas, viską turėtų pasakyti teismas, tačiau mes tikimės, kad savivaldybė priims teisingą sprendimą", – vylėsi V.Tamošiūnas.
Įžvelgia dvigubus standartus
M.Stankevičius įsitikinęs, kad, jei savivaldybė priims KKBŪ naudingą sprendimą, jį vėliau teks atšaukti teismo nurodymu. Todėl nukentės KKBŪ paslaugomos besinaudojantys gyventojai, kurie turės paskubomis rinkti kitą bendros nuosavybės administratorių.
"Žinoma, kad savivaldybei būtų naudingiau administratoriumi paskirti jai pačiai priklausančią įmonę, tačiau yra teisinė bazė, kurios reikia paisyti. Savivaldybė turėtų išvengti interesų konflikto ir parinkti tą administratorių, kuris gali dirbti pagal įstatymą. KKBŪ to negalėtų daryti", – aiškino M.Steponavičius.
Civilinio kodekso pataisos galvos skausmu tapo ne tik Kauno tarnautojams, nes daugiabučių administravimu užsiimančių savivaldybių įmonių yra ir kituose miestuose. Daugeliui jų gresia reorganizacija arba privatizacija.
"Daugiabučių administravimu besiverčiančioms ir kitas paslaugas teikiančioms privačioms įmonėms buvo liepta reorganizuotis. Jei savivaldybės įmonėms bus leista veikti taip, kaip jos veikė iki šiol, tai bus akivaizdus privilegijų ir dvigubų standartų valstybiniam sektoriui taikymas", – įsitikinęs Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Aukcione parduoti nepavyko
Kauno savivaldybė kol kas nedrįsta daryti jokių staigių judesių, tačiau sprendimai turi būti priimami greitai. Su daugiabučių administravimų susijusios pajamos sudaro daugiau nei 90 proc. KKBŪ pajamų. Administravimo paslaugos teikimo netekusi įmonė taptų bevertė, todėl savivaldybei būtų naudinga ją kuo skubiau privatizuoti.
"Tą reikia daryti, kol įmonė dalyvauja rinkoje: turi sutarčių, užsakymų. Šiandien dar galime už ją kažkokią kainą gauti, o rytoj – tik už nebenaudojamus baldus", – kalbėjo D.Ratkelis.
Bendrovės įtraukimas į privatizuojamų objektų sąrašą užtruktų mažiausiai pusmetį. Be to, dar nežinia, ar įstaigos kam nors prireiktų. Politikai KKBŪ jau buvo palaidoję dar tuomet, kai jis vadinosi Panemunės butų ūkis. Prieš kelerius metus bendrovė jau buvo atsidūrusi tarp privatizuojamų objektų. Už ją prašyta 4,2 mln. litų, tačiau per pirmąjį aukcioną pirkėjų neatsirado. Antrasis bandymas nė neįvyko, nes Kaune laikinai valdžią perėmusios jėgos nusprendė, kad įmonės parduoti neverta. Vėliau jai be konkurso pavesta administruoti Kauno socialinius būstus.
Komentarai
Vygantas Gudėnas
Kauno miesto savivaldybės tarybos narys
Gyventojai turi teisę pasirinkti administratorių, o nepasirinkusiesiems gali parinkti savivaldybė, tačiau Civilinis kodeksas nebeleidžia administratoriumi paskirti Kauno komunalinio ir butų ūkio (KKBŪ). Įmonės perspektyvos yra liūdnos. Veikla gali būti stabdoma, nes pagal įstatymą jie net negali teikti kai kurių kertinių paslaugų. KKBŪ galėtų išgyventi. Miesto taryba šiai įmonei padarė daug gero jai duodama darbų, pavyzdžiui, socialinio būsto administravimą. Galima sakyti, kad duotas net ne šiaudas, o rąstas ir lieka tik dirbti. O jei jie lauks, kol kažkas kaip nors išaiškins įstatymus, šaukštai bus popiet.
Valys Venslovas
Kauno miesto savivaldybės tarybos narys
Kauno komunalinio ir butų ūkio (KKBŪ) finansinė būklė yra kritiška, dirbama į minusą. Reikia daryti išvadas, kol įmonė dar nebankrutavo. Mano asmenine ir visos mūsų frakcijos nuomone, reikia leisti KKBŪ privatizuoti. Tiesa, manau, kad įmonė galėtų dirbti pelningai, tačiau turi keistis vidinė KKBŪ politika, turi ateiti dirbti kompetetingi žmonės. Išvadas turėtų padaryti ir politikai, kurie atsako už KKBŪ darbą.
Rimantas Mikaitis
Kauno miesto savivaldybės tarybos narys
Reikia pradėti nuo to, kad buvo padaryta klaida, kai tuometis Panemunės butų ūkis buvo išbrauktas iš privatizuojamų objektų sąrašo. Nebuvo jokio reikalo tą daryti. Būsto administravimo rinkoje yra daug tokias paslaugas teikiančių bendrovių, yra konkurencija. Kauno komunalinį ir butų ūkį puolė gelbėti politikai, nes patiems reikėjo prieglaudos. Trečdalis tarybos narių patys dirba savivaldybės įmonės, o kur dar šeimų nariai, giminės, žentai ir marčios. Laiku nepriėmę tinkamų sprendimų, dabar turime sukti galvą, kaip spręsti problemas. Įstatymus turime vykdyti, vadinasi įmonės laukia sunkios dienos.
Židrūnas Garšva
Kauno miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio komiteto pirmininkas
Teisės aktai labai aiškiai sako, kad nuo liepos daugiabučių administravimo darbo negalės atlikti įmonės, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su "Kauno švara", "Kauno energija", "Kauno vandenimis". Man visiškai nekyla abejonių, kad Kauno komunalinis ir butų ūkis administruoti daugiabučių negalės. Tam, kad įmonė toliau galėtų vykdyti šią veiklą, turi pasikeisti akcininkas. Dėl tolesnio įmonės likimo turėtų spręsti politikai, bet kol kas į viską žiūrimą atsainiai.
Naujausi komentarai