Socialinis būstas – lėbaujantiems paaugliams Pereiti į pagrindinį turinį

Socialinis būstas – lėbaujantiems paaugliams

2014-03-08 03:00

Tranki muzika iki paryčių, apsvaigusių jaunuolių kompanijos, spardančios kaimynų duris ar daužančios automobilių langus – tai priversti kęsti M.Romerio g. 3-iojo namo gyventojai. Jie tapo socialiniame būste siautėjančių paauglių įkaitais, nors valdininkai teigia, kad butas – tuščias.

Tranki muzika iki paryčių, apsvaigusių jaunuolių kompanijos, spardančios kaimynų duris ar daužančios automobilių langus – tai priversti kęsti M.Romerio g. 3-iojo namo gyventojai. Jie tapo socialiniame būste siautėjančių paauglių įkaitais, nors valdininkai teigia, kad butas – tuščias.

Žino tik savo teises

Iš pirmo žvilgsnio tvarkingai atrodančio daugiabučio pirmajame aukšte akį traukia suaižėjęs lango stiklas ir celofano skiautėmis negrabiai užlipintos skylės.

Dundesys ir kvatojimas už buto durų trečiadienio vidurdienį išduoda, kad viduje tikrai yra žmonių, ir ne vienas. Triukšmas prityla tik paspaudus durų skambutį, tačiau jų niekas neatidaro.
Įkyrus skambinimas pagaliau duoda rezultatų – tarpduryje pasirodžiusi jaunutė juodaplaukė arogantiškai pareikalauja nefotografuoti jos ir primena, kad tai jos teisė. Paprašius pakviesti buto šeimininkus, mergina atšauna: "Šeimininkai su jumis nekalbės. Jų nėra ir nebus. Kur jie, ne jūsų reikalas".

Priminus, kad tai savivaldybės socialinis būstas ir pasiteiravus, ką ji veikia šiame bute, juodaplaukė žodžių kišenėje neieško. "Kodėl aš turėčiau aiškintis? Čia ne jūsų reikalas, kas aš ir ką čia veikiu", – piktai rėžia mergina ir užtrenkia duris.

Pro pravirą virtuvės langą buvo matyti, kad viduje esantį vaikiną labai domina nekviesti svečiai, tačiau vos išvydęs į jį nukreiptą fotoaparatą, jaunuolis užveria langą, o netrukus vėl kiša nosį pro plyšį.

Kaimynai pagalbos nesulaukia

"Kai nesimaišai jiems po kojom, tai ir neturi problemų", – numojo ranka pakalbinta toje pačioje laiptinėje gyvenanti moteris.

Šiek tiek ilgiau šnektelėjus, gyventoja pripažino, kad kaimynai bijo kalbėti apie tai, kas vyksta šiame bute. "Bandėme sudrausminti tuos jaunuolius, bet paskui radome išdaužytą automobilio lango stiklą. Nepagautas – ne vagis, bet", – liūdnai šyptelėjo moteris.

Pasak jos, 19 numeriu pažymėtame bute gyvena du broliai, o jų motina šiuo metu uždarbiauja užsienyje. Čia lankosi paauglių kompanijos, vyksta audringos puotos, o jaunuoliai paskui slankioja apsvaigę nežinia nuo ko, priekabiauja prie žmonių, tranko ir spardo kitų kaimynų duris.

Tą patį patvirtino ir dar viena šios laiptinės gyventoja. "Iš to buto nuolat sklinda triukšmas, keiksmažodžiai, grasinimai. Ne kartą kvietėme policiją, kreipėmės ir į savivaldybę, nes butas priklauso jai, tačiau niekas nepasikeitė – langas išdaužytas ir užklijuotas, jaunimas siautėja toliau, o mes mokame už namo kiaurais langais šildymą", – piktinosi moteris.

Anot jos, šalia namo esančios Girstučio policijos nuovados pareigūnai praėjusią vasarą gyventojų skundus persiuntė savivaldybės Gyvenamojo fondo administravimo skyriui, tačiau viskas kaip į vandenį. "Pareigūnas leido suprasti, kad nieko iš to nebus", – liūdnai lingavo galvą moteris.

Dvi šios laiptinės gyventojos kovo 31-ąją pačios buvo nuvažiavusios į Gyvenamojo fondo administravimo skyrių ir surašė nusiskundimus savivaldybės būste gyvenančiais kaimynais, tačiau iš skundą registravusių darbuotojų paguodos nesulaukė. "Mums buvo pasakyta – kai susikaups stora krūvą popierių, tada gal ir žiūrėsim", – savivaldybės darbo metodais stebėjosi ramiai norinčios gyventi kaunietės.

Kaimynus stebina ir tai, kad niekam nerūpi, jog bute  nepilnamečiai palikti be priežiūros. Kaunietė įsitikinusi – jie nelanko mokyklos, nes nuolat būna namuose.

Tikrino, bet nerado?

Savivaldybė 2009-ųjų vasarį naujai suremontuotą socialinį būstą neterminuotai išnuomojo Danutei J. (pavardė redakcijai žinoma). Bute ji apsigyveno su dviem nepilnamečiais savo sūnumis.
"Kauno dienai" pradėjus domėtis šiuo savivaldybės butu, Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus specialistai bandė aiškinti, kad jis esą nuolat yra tikrinamas. 2012 m. rugpjūtį socialinius būstus prižiūrinti savivaldybės bendrovė Kauno komunalinis butų ūkis tikrinamame bute rado Danutę J. su sūnumis.

2013 m. vasarį apžiūros akte užfiksuota, kad į butą patekti nepavyko. "Butas užplombuotas. Kaimynų teigimu, bute niekas negyvena", – konstatuota dokumente. Lygiai taip pat situacija susiklostė ir pernai lapkritį. Tikrintojai vėl surašė, esą kaimynai patvirtino, kad bute niekas negyvena, o buto durys buvo perplombuotos. Dar po mėnesio – 2013-iųjų gruodį – Kauno komunalinio butų ūkio specialistai procedūras pakartojo dar kartą.

Visą tą laiką už buto nuomą buvo skaičiuojami nuompinigiai. "Kauno dienos" žiniomis, už buto nuomą ir komunalinius patarnavimus jau yra susikaupusi nemenka skola, tačiau savivaldybės specialistai sumų neįvardijo.

Kaimynams žada ramybę

"Iš jūsų sužinoję, dar kartą kreipėmės į Kauno komunalinį būtų ūkį ir paprašėme, kad išimties tvarka patikrintų šitą butą, kas ten gyvena. Jeigu kaimynai skambintų mums, o ne korespondentams, tikrintume. Byloje raštiškų skundų nėra", – aiškino savivaldybės Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Audronė Gustienė. Skyriaus vedėja šiuo metu serga.

Užsiminus, kad kaimynai nepastebėjo jokių plombų ant buto durų ir tvirtina, kad bute nuolat gyvena ir triukšmauja jaunimas, savivaldybės atstovė tikino neturinti pagrindo abejoti raštiškais Kauno komunalinio butų ūkio patikrinimo aktais.

"Kai užplombuoja duris, būna juostelė, ant kurios parašyta, kad norint patekti į butą, reikia kreiptis į Komunalinį butų ūkį. Vadinasi, savavališkai buvo nuplėštos plombos. Bet jeigu jie ten deklaravę gyvenamąją vietą, savivale apkaltinti negalime", – svarstė A.Gustienė.

Po žurnalistų skambučių A.Gustienė pati su Kauno komunalinio butų ūkio specialistais vakar nuvažiavo patikrinti. "Į butą patekome. Langai išdaužyti, butas paverstas landyne. Radome keturis vaikinus ir merginą. Spręsime dėl iškeldinimo, tačiau vienas buto gyventojas yra nepilnametis. Reikės Vaiko teisių apsaugos skyriaus pagalbos", – telefonu pranešė Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėjos pavaduotoja.

Kad šiame socialiniame būste galėtų įsikurti kiti gyventojai, jam remontuoti vėl reikės ne vieno tūkstančio litų iš kauniečių kišenės.

Remontui – įspūdinga suma

M.Romerio gatvės 3-iajame name esantis 19 butas, priklausantis savivaldybei, jau buvo atsidūręs dėmesio centre 2009-aisiais. Savivaldybė šį 45 kv. m. dydžio butą suremontavo už beveik 67 tūkst. litų. 1 kv. m. remonto kaina atsiėjo kone 1,5 tūkst. litų, tačiau auditoriai prabangos elementų šiame savivaldybės būste neaptiko.

"Apžiūrėjus suremontuotą butą nustatyta, kad bute atlikti darbai sąlyginai atitinka akte nurodytus darbus. Galime teigti, kad šiame objekte galimi darbų prirašymai", – teigiama 2009 m. balandžio mėnesį savivaldybės auditorių surašytoje pažymoje.

Tikrintojams abejonių sukėlė lentinių grindų pakeitimas, nes buvo pridėta 50 proc. naujų lentų, o grindys vis tiek nestabilios, linguoja, užkaltos medžio plaušų plokšte, kuri akte net neužfiksuota.

Virtuvėje bei vonioje nepanaikintos iš aukščiau esančio buto vandens užpylimo dėmės, nors oficialiai buvo nurodyta, kad atliktas sienų ir lubų glaistymas bei geras sienų ir lubų dažymas. Deja, darbus priėmę Gyvenamojo fondo būsto administravimo skyriaus specialistai šiuo metu savivaldybėje nebedirba.


Komentaras
Daiva Stalerevičienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė

Mes žinome, kad pernai su šiais paaugliais buvo kažkokių problemų. Mama Danutė J. buvo atvažiavusi, informavo mus, kad išvyksta į Angliją, nurodė koordinates. Tiek ir žinome. Ji tą vaiką žadėjo pasiimti su savimi, bet, matyt, nepasiėmė. Daugiau niekas nesidomėjo. Dabar gal reikės pasidomėti, kas ten darosi. Pernai tas paauglys lankė Tito Masiulio jaunimo mokyklą, bet dabar jis jau gali nelankyti, nes balandį jam bus 17 metų, o nuo 16 metų mokyklą lankyti neprivaloma. Mama raštu sūnaus globos nėra niekam patikėjusi. Policija gali jį vežti į vaikų globos centrą "Pastogė". Gal mes gausime iš policijos kokį nors pranešimą. Turbūt policija išsiaiškins, kas ten dedasi, kas ten renkasi ir gal tai mamai praneš. Rašysiu socialinei darbuotojai, kad dažniau ten pavaikščiotų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra