Šiemet visas dėmesys – karo veteranų traumoms ir jų įveikimo būdams. Jau gegužės 21 d. į Kauną suvažiuos aukščiausio lygio karybos, psichologijos ir diplomatijos ekspertai iš Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Danijos, Nyderlandų, Čekijos, Lenkijos, Gruzijos ir Ukrainos, kad pasidalintų savo žiniomis su konferencijos dalyviais.
Konferenciją atidarys Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius prof. Juozas Augutis ir Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus. Pirmasis konferencijoje kalbės britų istorikas, rašytojas ir komentatorius Timothy'is Gartonas Ashas, kuriam dieną prieš VDU planuoja įteikti garbės daktaro laipsnį. T. Garton Ash – Oksfordo universiteto Europos studijų profesorius. Dauguma jo darbų susiję su šiuolaikine Europos istorija, ypač daug dėmesio skiriant Vidurio ir Rytų Europai.
Kaune vyksiančioje konferencijoje „Hiddens Wounds of War“, kurią organizuoja VDU A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, taip pat kalbės:
Roméo Dallaire'as – ilgametis išėjęs Kanados politikas ir karininkas, Kanados ginkluotųjų pajėgų generolas leitenantas. 1993–1994 m. jis tarnavo Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgose Ruandoje, bandydamas sustabdyti genocidą.
Simonas Wessely'is – Londono Karališkojo koledžo Psichiatrijos instituto psichiatrijos profesorius, akademinės psichiatrijos prodekanas, Karališkojo karinės sveikatos tyrimų centro direktorius.
Rachelas Thibeaultas – Kanados terapeutė, profesorė, bendruomenės kūrėja ir sveikatos bei socialinio teisingumo aktyvistė, dirbusi su karo aukomis Siera Leonėje, AIDS sergančiais asmenimis Zambijoje ir raupsais Etiopijoje, fizinę negalią turinčiais asmenimis Nikaragvoje.
Prof. dr. Ericas Vermettenas – klinikinis psichiatras, dirbantis su veteranais ir kitais uniformuotais karininkais kaip Nyderlandų gynybos ministerijos Karinės psichikos sveikatos tarnybos ir ARQ nacionalinio psichotraumų centro strateginis tyrimų patarėjas.
Dr. Stephanie Houle – mokslininkė, neseniai baigusi klinikinės psichologijos doktorantūros studijas Otavos universitete. Pagrindinis jos mokslinių tyrimų interesas – moraliai žalingos karinės patirties psichologinis poveikis.
„Tokie pranešėjai Lietuvoje yra itin reti svečiai. Bet labai džiaugiamės, kad pavyko juos įkalbėti. Visi jie įsitikinę, kad dabar labai svarbu padėti Ukrainoje kariaujantiems žmonėms, todėl noriai dalinasi žiniomis su psichikos sveikatos specialistais Rytų Europoje. Pasirūpinome, kad į šių metų konferenciją ir mokymus galėtų atvykti 60 specialistų iš Ukrainos. Jiems šie mokymai ypatingai svarbūs, esame dėkingi visiems rėmėjams, kurie finansavo jų atvežimą ir apgyvendinimą“, – sakė A. Sacharovo centro direktorius prof. Robert van Voren.
Taip pat konferencijos metu vyks trys panelinės diskusijos, kuriose savo įžvalgomis dalinsis dar apie penkiolika įvairių sričių ekspertų iš užsienio ir Lietuvos.
Konferencija „Hidden Wounds of war“ vyks gegužės 21 d. „Romuvos“ kino teatre. Ji yra nemokama ir vyks anglų kalba su vertimu į ukrainiečių kalbą. Registruotis gali visi norintys adresu: https://sakharovconference.org/. Dalyvių skaičius ribotas.
Pasisemti vertingų žinių į Kauną bus atvežta daugiau nei 60 psichikos sveikatos specialistų iš Ukrainos. Po konferencijos jų laukia dar du specialūs uždari renginiai, kuriuose dalyviai įgaus praktinių žinių, kaip padėti karo veteranams.
Mokymus organizuoja organizacija Žmogaus teisės psichikos sveikatos srityje-FGIP bendradarbiaujant su IOM Ukraina.