Vaikų žaidimų aikštelės taps saugesnės? Pereiti į pagrindinį turinį

Vaikų žaidimų aikštelės taps saugesnės?

2016-11-10 03:00

Visame mieste vaikai gali mėgautis įvairiomis karstynėmis ir sūpynėmis, tačiau ar jos saugios? Nuo lapkričio įsigaliojo griežtesni higienos reikalavimai vaikų žaidimų aikštelėms.

Vaikų žaidimų aikštelės taps saugesnės?
Vaikų žaidimų aikštelės taps saugesnės? / Elijaus Kniežausko nuotr.

Tikslaus skaičiaus nežino

Pasak Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Sigito Šliažo, daugiausia vaikų žaidimų aikštelių yra Dainavos seniūnijoje, nemažai jų – Eigulių bei Šilainių seniūnijose. Įvardyti tikslų skaičių yra sudėtinga, nes vaikų žaidimų aikštelės įrengtos ne tik parkuose, skveruose ar kitose viešosiose erdvėse.

"Daugiabučių kiemuose yra labai daug vaikų laisvalaikio įrenginių, taip pat ir likusių dar nuo sovietinių laikų. Jie nėra niekaip įforminti ir įtraukti į apskaitą. Tačiau šie įrenginiai pamažu atnaujinami arba, jei yra pavojingi ir jau netinkami naudoti, pašalinami. 2016 m. vaikų žaidimų aikštelių įrenginiams atnaujinti ir naujiems įrengti iš savivaldybės biudžeto buvo skirta 77 tūkst. eurų", – sakė savivaldybės atstovas.

Jo teigimu, vaikų žaidimų aikštelių įrenginius daugiabučių namų kiemuose prižiūri patys gyventojai, savininkų bendrijos

Įrengs daugiau

S.Šliažas teigė, kad bus atsižvelgta į įsigaliojusius Visuomenės sveikatos centro griežtesnius reikalavimus. Jie galios ir įrengiant naujas, ir tvarkant senąsias žaidimų aikšteles.

Kitų metų savivaldybės biudžeto projekte vaikų žaidimų aikštelėms numatoma skirti didesnę sumą nei šiemet.

"Miesto prioritetas – pirmiausia atnaujinti senus įrenginius siekiant užtikrinti vaikų saugumą. Taip pat vaikų žaidimo aikštelių tinklą viešosiose erdvėse plėsti kartu su miesto parkų rekonstrukcija, renovuojamų daugiabučių kvartaluose. Vaikų žaidimo aikštelės ir įrenginiai turi būti patrauklūs vaikams ir saugūs", – tvirtino Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Jo teigimu, kitąmet bus tvarkomi vaikų žaidimų įrenginiai ir aikštelės 142-ose skirtingose miesto vietose. Didelis dėmesys bus skiriamas Eigulių, Dainavos, Šilainių seniūnijoms – čia vis dar gausu sovietinio palikimo, kurį reikia sutvarkyti, nes tai nėra patrauklios vietos mažiesiems kauniečiams, o tėvams baisu į tokias aikšteles leisti savo vaikus.

Tikisi gyventojų aktyvumo

Valdininkai sulaukia vis daugiau gyventojų prašymų jų daugiabučių namų kiemuose įrengti atskiras vaikų žaidimų zonas. Tik pastebima, kad dalis kauniečių prašo įrengti aikšteles, tačiau vėliau jų neprižiūri ir nesaugo.

"Būna, kad prieš porą metų įrengtos smėlio dėžės sulūžusios rankenos gyventojai patys netvarko, o tikisi, kad tai pamatys ir sutvarkys savivaldybė. Tačiau yra ir puikių ūkiško požiūrio pavyzdžių, kai gyventojai sutvarko, nudažo kiemuose esančius senus įrenginius. Tuomet miestui lieka lėšų papildomiems naujiems vaikų žaidimų įrenginiams tuose kiemuose įrengti", – aiškino S.Šliažas.

Jis pridūrė, kad viešosiose erdvėse naujos vaikų žaidimų aikštelės bus įrengtos ir rekonstruojamuose miesto parkuose,  renovuojamų daugiabučių kvartaluose.

Griežtesnė tvarka

Nuo lapkričio įsigaliojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) parengti nauji reikalavimai vaikų žaidimų aikštelėms. Pagal juos vaikų zonos turės būti pažymėtos specialia informacija, kurioje nurodytas žaidimų aikštelės pavadinimas, adresas ir jos savininkas. Matomoje vietoje turi būti nurodytas vaikų, kuriems skirta aikštelė, amžius, bendrasis telefono numeris, kuriuo galima skambinti įvykus avarijai, techninės priežiūros personalo telefono numeris ir paskutinį kartą atliktos žaidimų aikštelės įrangos pagrindinės metinės kontrolės data.

Saugos reikalavimuose numatyta, kad žaidimų aikštelės turės būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, elektros tinklo įrenginių ir ne arčiau kaip 15 m atstumu nuo automobilių saugyklų, ištraukiamosios vėdinimo sistemos angų. Jei aikštelės ribos nutolusios nuo gatvės važiuojamosios dalies mažiau nei 20 m, tokia aikštelė turės būti aptverta tvora ar apsodinta gyvatvore.

"Žaidimų aikštelės privalės būti įvertintos akredituotos įstaigos dėl atitikimo higienos normoje minimiems standartams. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, gavęs pranešimą ar skundą dėl nesaugios ir reikalavimų neatitinkančios žaidimo aikštelės, atliks patikrinimą. Jei bus nustatyta higienos normos reikalavimų neatitikimų, bus surašomas nurodymas pašalinti pažeidimus", – įspėjo Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė.

Ji pridūrė, kad aikštelės turės būti prižiūrimos ir valomos,  šienaujama žolė, takeliai žiemą – valomi ir barstomi. Žaidimų aikštelės eksploatuotojas ar savininkas ne rečiau kaip kartą per savaitę turi apžiūrėti, ar nėra sulūžusių detalių, ar jų netrūksta, ar nėra kitų akivaizdžių pavojų vaikams. Ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius, jei įrangos gamintojas priežiūros instrukcijoje nenurodo kitaip, turi atlikti eksploatacinę priežiūrą. Jos metu turi vertinti įrangos veikimą, stabilumą, susidėvėjimą, konstrukcinį vientisumą. Taip siekiama užtikrinti saugią ir jaukią aplinką mažiesiems.

Kam galios?

NVSC atstovai tikina, kad nauji reikalavimai galios ne visiems. I.Skridailienės teigimu, jei žaidimo aikštelę įsirengė gyventojas savo privataus namo kieme, ši higienos norma netaikoma. Jei žaidimo aikštelė įrengta viešojoje erdvėje, nors ir už gyventojų lėšas, žaidimų aikštelė turės atitikti teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

"Vaikams būti lauke sveika. Aplinka, kurioje vaikas žaidžia, sportuoja, išdykauja, turi būti saugi. Manome, kad vaikų sveikata ir vaikų žaidimų aikštelių sauga yra svarbiausias kriterijus, į kurį pirmiausia turi atsižvelgti tokių aikštelių įrengėjai ir eksploatuotojai ar savininkai. Todėl tiek naujoms, tiek senoms žaidimų aikštelėms higienos normos reikalavimai taikomi vienodai. 2015 m. patvirtinta higienos norma įsigaliojo tik po metų tam, kad žaidimų aikštelių eksploatuotojai ar savininkai spėtų tinkamai sutvarkyti žaidimų aikšteles", – komentavo specialistė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra