Rezultatai nustebino
Panašiai nutiko bene prieš mėnesį, kai Kauno kolegijoje buvo inicijuota geriamojo vandens kokybės tyrimo akcija, kurios metu siekta nustatyti nitratų kiekį. Kolegijos studentai kartu su dėstytojais iš įvairių Lietuvos regionų vežė vandens mėginius ir tyrė juos laboratorijose. Rezultatas nustebino visą komandą: vienur nitratų junginių koncentracija neviršijo leistinos ribos, kuri sudaro 50 mg/l, kitur geriamojo vandens rodikliai – nepalankūs sveikatai.
Atliktas tyrimas parodė: ypač geros kokybės vanduo aptiktas Prienų, Varėnos, Alytaus krašto šachtiniuose šuliniuose, čia nitratų kiekis neviršijo 8 mg/l. Vidurio Lietuvoje – Kėdainių, Ariogalos, Raseinių kraštuose – vandens kokybės rodiklis buvo gerokai prastesnis. Tyrimo rezultatai ypač nustebino agroverslų technologijų studentę Silviją Pociūtę, kuri atvežė mėginį iš Milašaičių kaimo, Raseinių rajono. Pasirodo, studentės ir jos šeimos naudojamas vanduo iš šachtinio šulinio buvo smarkiai užterštas nitratų junginiais ir maksimalią leistiną ribą viršijo 50 proc. Mergina liko priblokšta sužinojusi, kad maistui ruošti naudojamas vanduo gali sukelti neigiamą poveikį namiškių sveikatai.
Siekiant išvengti paviršinių ir gruntinių vandenų taršos, pirmiausia turėtų būti vykdomos prevencinės priemonės, švietimas, naujų technologijų kūrimo ir taikymo galimybių sklaida.
Lemia netinkama ūkinė veikla
Mokslininkų teigimu, dažniausiai vanduo šuliniuose užteršiamas dėl neatsakingos, netinkamos, nedarnios žmonių ūkinės veiklos. Kauno kolegijos Aplinkos inžinerijos katedros vedėja Ina Živatkauskienė, komentuodama skirtingus vandens kokybės tyrimo rezultatus, pabrėžia, kad gerą vandens kokybę Dzūkijos krašte galbūt nulėmė vyraujantys smėlingi dirvožemiai, kurie veikia kaip natūralus filtras. Greičiausiai tai susiję ir su tinkama žmonių ūkine veikla, negausiais chemizavimo procesais. „Vidurio Lietuvoje, kur žemės ūkio veikla vykdoma labai intensyviai, organinių ir mineralinių trąšų patekimo į šachtinius šulinius tikimybė labai didelė“, – tokią pagrindinę nepalankių vandens taršos rodiklių priežastį įvardija I. Živatkauskienė ir pabrėžia, kad didžiausias gruntinio vandens teršėjas – dirbamų žemių tręšimas organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, taip pat žema ūkininkavimo kultūra. Ypač žalinga, kai trąšos barstomos nesaugiu atstumu iki šachtinių šulinių arba pasirenkamas netinkamas trąšų įterpimo gylis į dirvožemį. Žalingas ir saiko nebuvimas, nes augalų neįsisavintos trąšos ar jų likučiai kartu su dirvožemio vandeniu išplukdomi į atviras tėkmes arba patenka į požeminius vandenis, kur su gruntiniais vandenimis nitratai, nitritai, kiti cheminiai elementai patenka į geriamojo vandens šachtinius šulinius.
„Moksliniais tyrimais nustatyta, kad Lietuvoje apie 80 proc. teršalų į Baltijos jūrą patenka būtent iš žemės ūkio plotų. Intensyvus žemės ūkis, netinkami agrotechniniai sprendimai prisideda prie vandenų taršos.
Išeitis – daugiau dėmesio švietimui
Miesto teritorijose prastą vandens kokybę dažniausiai lemia netinkamas šulinių įrengimas ar sveikatos reikalavimus neatitinkanti jų priežiūra. Gyventojai, vandeniu apsirūpinantys individualiai, turi patys pasirūpinti asmeniniame namų ūkyje naudojamo geriamojo vandens sauga ir kokybe, tinkamai įrengti ir eksploatuoti šulinius, apsaugoti juos nuo taršos.
I. Živatkauskienės manymu, svarbu parinkti tinkamą šachtinio šulinio įrengimo vietą. Būtina įvertinti reljefo ypatumus, vengti daubų, slėnių. Netinkamoje vietoje įrengti geriamojo vandens šuliniai didina tikimybę, kad tarša į vandenį pateks greičiau arba jos nepavyks išvengti. Rizika ypač padidėja drėgmės pertekliaus laikotarpiu, kai pavasarį prasideda sniego tirpsmas, o vasarą skalauja lietaus liūtys.
Pasak Kauno kolegijos dėstytojos, šiandien vis garsiau kalbama apie upių, upelių pakrančių netinkamą priežiūrą. Lapų, šakų, kitų organinių medžiagų patekimas į vandenį taip pat blogina vandens kokybę ir didina taršą organiniais junginiais. Specialistai pabrėžia, kad didžiulę reikšmę turi taikomos ūkininkavimo technologijos.
„Vandens ekosistemų apsauga aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Siekiant išvengti paviršinių ir gruntinių vandenų taršos, pirmiausia turėtų būti vykdomos prevencinės priemonės, švietimas, naujų technologijų kūrimo ir taikymo galimybių sklaida“, – pabrėžia I. Živatkauskienė.
Kauno kolegijos specialistai rekomenduoja gyventojus ieškoti informacijos ir išnaudoti visas viešojo sektoriaus teikiamas galimybes apie vandens kokybės nustatymą ir priežiūros rekomendacijas.
Orientuojasi į naujoves
Pasirodo, Kauno kolegijoje atliktas geriamojo vandens eksperimentas – ne vienintelė iniciatyva, susijusi su vandeniu Kauno kolegijoje. Šiemet kolegijos Technologijų ir Medicinos fakultetai suvienijo jėgas ir sutelkė beveik 100 tyrėjų, kurie dalijosi žiniomis konferencijoje „Vandens išteklių išsaugojimas – darnaus vystymosi kontekste“. Be Kauno kolegijos tyrėjų, čia dalyvavo atstovai iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro, uždarosios akcinės bendrovės „Kauno vandenys“, kitų aukštųjų mokyklų. Konferencijoje buvo aptarta biogeocheminė vandens apykaita, Lietuvos upių hidrokinetiniai ištekliai, apžvelgtos biotechnologijų taikymo drenažo vandens kokybei gerinti galimybės, nagrinėti versmių, šachtinių ir kaimo gyventojų šulinių bei gruntinio vandens kokybės, kritulių ir dirvožemio taršos tyrimų rezultatai. Čia diskutuota apie hidroskopijos, nuotekų valymo, Baltijos jūros aplinkosaugos ir monitoringo, pašalinių vandens dezinfekcijos produktų poveikio vandens kokybę.
Pasak Kauno kolegijos Technologijų fakulteto vadovų, žiniomis apie palankų aplinkai ūkinės veiklos organizavimą dalijamasi ir atliekant mokslo taikomuosius tyrimus, ir organizuojant studijas. Būtent čia rengiami būsimieji agroverslų technologijų specialistai, kurie kaimo vietovėse gebėtų kokybiškai vykdyti skirtingus darbus. Studentai mokomi planuoti, organizuoti ir valdyti specializuoto ūkio veiklą, parinkti ir vykdyti augalininkystės ir gyvulininkystės technologijas, organizuoti žemės ūkio produkcijos realizavimą, užtikrinti žemės ūkio produktų kokybę. Besimokantiesiems suteikiama galimybė išvykti dalinių studijų ar praktikos į Danijos aukštąsias mokyklas arba įmones.
Naujausi komentarai