Pereiti į pagrindinį turinį

Viskas įmanoma: aplink Lietuvą draugai keliavo pasieniu, o įspūdžiais dalijosi gestų kalba

2021-06-02 16:30

Penki draugai ir BMW aistruoliai nusprendė sėsti į automobilį ir apkeliauti Lietuvą važiuodami šalies pasieniu. Jiems nesukliudė ir tai, kad vienas su kitu jie bendrauja tik gestų kalba.

Kruopščiai planavo

Vyrų penketukas, kuriame trys kauniečiai ir du vilniečiai, apie tokią kelionę svajojo jau seniai, tačiau tikslui koją vis pakišdavo  karantino ribojimai.

„Neoficialaus „BMW Wolf Club“ prezidentas Arnoldas Matulis prieš metus sugalvojo, kad reikėtų išbandyti savo „BMW 318D“ galias važiuojant įvairiais keliais, kuriais dažniau važiuoja automobiliai, keturiais varančiaisiais ratais. Apie sumanymą jis pasakė keliems draugams – nuo to viskas ir prasidėjo“, – šyptelėjo „Kauno dienos“ kalbintas vienas iš ekipažo narių kaunietis Arnoldas Rutkauskas.

Tai, kad vyrai suplanavo viską iki smulkmenų, rodo ir keliautojų sudėtis – automobilyje važiavo idėjos sumanytojas A.Matulis, A.Rutkauskui teko atsakomybė kelionę filmuoti, o vėliau sumontuoti įsimintiniausias jos akimirkas. Trečiasis ekipaže – Vytautas Juška. Jis – mechanikas – techniškai apžiūrėjo ir parengė BMW kelionei. Ketvirtasis – Vytautas Songinas, buvęs orientacinio sporto atstovas, buvo atsakingas už kelionės kryptis ir lankytinų vietų parinkimą. Penktasis keliautojas – Vilniuje gyvenantis latvis Emilis Kramas – taip pat mechanikas ir didysis sumanymo entuziastas, kuris, vos išgirdęs apie tokios kelionės planus, idėjos autoriaus A.Matulio nepaliko ramybėje jį nuolat skatindamas sumanymą įgyvendinti.

Asmeninio archyvo nuotr.

Keliavo pasieniu

Tad ankstų gegužės 24-osios rytą jie paleido savo BMW variklį ir iš Kauno rajone esančio Paparčių kaimo patraukė link pirmojo taško, šešių dienų kelionės tikslų žemėlapyje – Medininkų memorialo žudynių aukoms atminti.

„Mūsų tikslas buvo nuo šios vietos važiuoti aplink Lietuvą, pagal laikrodžio rodyklę, kuo arčiau valstybės sienos, ir vėl pasiekus Medininkų memorialą, grįžti į Kauno rajoną. Plane buvome numatę užsukti į 80 lankytinų vietų, bet aplankėme maždaug 50. Kiekviena kelionės diena buvo ypatinga – visas Lietuvos kraštovaizdis – įspūdingas. Atmintyje išliko Karpėnų klinčių karjero aplinka ir joje vykstantis darbas. Šiame karjere dirbantis viršininkas leido mums viską pamatyti iš arti. Ir dar – Ignalinoje esanti atominė elektrinė – visada žinojome, kad ji yra, bet nemanėme, kad tokia didelė. Aplinka, kur ji stovi, privertė susimąstyti apie galimus pavojus, jei bus dirbama neatsakingai“, – kelionės įspūdžiais dalijosi A.Rutkauskas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Įsimintiniausius kiekvienos dienos momentus jis užfiksavo ir sumontavo į keliasdešimties minučių šešis vaizdo klipus, kuriais pasidalijo „YouTube“ kanale. Tiesa, šie filmai be garso ir bendraujama juose tik lietuvių gestų kalba, nes beveik visi į kelionę leidęsi BMW aistruoliai negirdi ir nekalba. Tačiau tam, kad visiems žiūrėsiantiems šiuos filmukus pavyktų pajusti kelionėje virusias emocijas, padėjo draugas Linas, rūpinęsis vaizdingu sumontuotų dalių apipavidalinimu, ir Dovilė, pažadėjusi surašyti subtitrus. Paklaustas, kokių iššūkių būta kelionėje, vyras užsiminė, kad nors jų BMW riedėjo asfaltuotais, miško ir net akmenimis grįstais keliais, sunkiausiai įveikiami buvo keliai pietinėje Lietuvos dalyje – nuo apendicitu vadinamos vietos, kur susikerta trijų valstybių – Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos sienos.

„Buvo sunku patikėti, kad tokių kelių yra. Važiavome per purvynus ir balas – kai kurios jų buvo net iki kelių. Tačiau mums pavyko tai įveikti, nes buvome uždėję padangas, kurios skirtos keturiais ratais varomiems automobiliams, ir sudėjome aukštas spyruokles, gerokai pakėlusias automobilį, todėl mažiau kliūdavo jo dugnui“, – pasakojo kaunietis.

Asmeninio archyvo nuotr.

Stebėtina, sako keliautojai, bet per šešias kelionės dienas BMW, kuriuo jie keliavo, buvo klampiau įstrigęs tik vieną kartą – pajūryje, važiuojant smėlėtu keliu. „Iki jūros kelionė buvo sėkminga, o važiuodami nuo jos pamiršome išjungti antipraslydimo sistemą ir automobilis pradėjo važiuoti nestabiliai, stabdydamas ratus – tai pakišo koją. Tačiau nepabūgome – išsikasėme keliuką patys savo rankomis irdaiktais, kuriuos su savimi turėjome“, – optimistiškai kalbėjo A.Rutkauskas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Bendravo gestais

Dienomis keliavę ir kaupę įspūdžius bei įveikę tekusius iššūkius, vakarais vyrai stabtelėdavo pavalgyti tai, ką patys pasigamindavo, ir pailsėti, kad išaušus rytui vėl būtų kupini jėgų tęsti kelionę.

Arnoldas pasakojo, nors visi penki ekipažo keliautojai buvo gavę leidimus keliauti palei Valstybės sienos apsaugos teritoriją, patikrinimų būta ne vienas.

„Mus penkis kartus sustabdė važiuojant prie Baltarusijos ir Kaliningrado srities pasienio. Tačiau tai truko neilgai, nes pasieniečiai rasdavo mūsų duomenis sistemoje ir leisdavo važiuoti toliau“, – užsiminė jis.

Asmeninio archyvo nuotr.

Sunkumų nesudarė ir tai, kad vyrai bendrauja tik lietuvių gestų kalba. „Tarp mūsų penkių yra vienas neprigirdintis, kuris gali kalbėti, bet tuo nesinaudojome, – juokėsi A.Rutkauskas – Jei reikėdavo susikalbėti su pareigūnais ar sutiktais žmonėmis, rašydavome telefone, ant lapo arba per skaipo programėlę su gestu kalbos vertėju – taip komunikuodavome.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Jiems, kurčiųjų bendruomenės BMW aistruoliams, tokia kelionė buvo pirmoji, tačiau jai įvykus vyrai sustoti nežada – jau planuoja nuvažiuoti tolėliau – pirmiausia į Latviją, o vėliau ir Estiją. Tačiau, sako jie, pirmoji įspūdžių puokštė – iš savos šalies.

„Žmonės, patikėkite, mes gyvename tokioje gražioje šalyje! Tiek daug čia galime pamatyti, ir daug kur pailsėti. Kai dar labiau atlaisvės karantino ribojimai, nepulkite keliauti į užsienį – rekomenduojame atrasti pačią Lietuvą!“ – pasidaliję patarimu šyptelėjo vyrai.


Šešių dienių kelionės aplink Lietuvą įspūdžiai

Pirmoji diena:

Antroji diena:

Trečioji diena:

Ketvirtoji diena:

Penktoji diena:

Šeštoji diena:

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra