Patyrusiuosius stresą, kai Kauno "Akropolyje" esą buvo padėtas sprogmuo, vėl ištiks šokas. Teismas Pravieniškėse kalinčiam šio išpuolio autoriui skyrė tik papildomą mėnesį už grotų. Negana to, jis ir toliau galės skambinti iš kolonijoje esančio taksofono.
Operatyvi reakcija
"Kauno diena" rašė, kad spalio 17-ąją "Akropolyje" buvo paskelbta skubi evakuacija, nes sulaukta pranešimo apie esą čia padėtą sprogmenį. Po pusantros valandos paaiškėjo, kad jokio sprogmens nėra, nustatytas ir melagingo pranešimo autorius. Jo net ieškoti nereikėjo, nes grasindamas susprogdinti prekybos centrą jis pasakė savo vardą ir pavardę – tai bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atliekantis dvidešimtmetis Rolandas I. Nepraėjus nė trims savaitėms, jis išgirdo Kauno apylinkės teismo nuosprendį. Ikiteisminį tyrimą dėl melagingo pranešimo apie visuomenei gresiantį pavojų atlikę Kauno teisėsaugininkai perdavė šią bylą teismui pagreitinto proceso tvarka.
Rolandas I. visiškai pripažino savo kaltę, todėl jam skirta 45 parų arešto bausmė. Tai griežčiausia sankcija, numatyta už šį baudžiamąjį nusižengimą.
Gelbėjosi nuo prievartavimo?
Į Pravieniškes Rolandas I. pateko už patikėto svetimo turto pasisavinimą, vagystes, turto sunaikinimą, turtinės žalos padarymą apgaule ir nusikalstamu būdu gauto turto realizavimą. Jam tuomet buvo skirta trejų metų ir aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmė.
Po Kauno apylinkės teismo nuosprendžio aštuonis kartus teisto Rolando I. įkalinimas pailgėjo vos mėnesiu.
Pagal nuteistojo versiją jis melagingai pranešė apie sprogmenį "Akropolyje" pasinaudodamas įstatymų suteikta teise paskambinti iš įkalinimo įstaigos į laisvę, nes norėjo, kad pagaliau būtų perkeltas į kitus pataisos namus. To jis prašė ir Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus, ir jo pavaduotojo, neapsikentęs, kad jį seksualiai prievartauja kiti kaliniai.
Sumaišties ir panikos kokteilis
Kauno apylinkės teismą pasiekusioje byloje yra ir Rolando I., turinčio 10 klasių išsilavinimą, skambučio spalio 17-osios vakarą telefonu 112 garso įrašas.
"Kauno diena" rašė, kokia sumaištis kilo "Akropolyje", sulaukus pranešimo apie esą padėtą sprogmenį.
Tai penktadienio vakaras, kai parduotuvėse – pats lankomumo pikas. "Akropolyje" pasigirdo sirena ir pranešimai lietuvių, rusų bei anglų kalbomis apie susidariusią pavojingą situaciją ir raginimas skubiai išeiti iš pastato.
Prie išėjimo durų susidarė žmonių spūstys. Nusidriekė automobilių virtinė, nes buvo uždaryta Karaliaus Mindaugo pr. atkarpa po "Akropolio" garažu. Tai galiausiai paralyžiavo eismą miesto centre.
Sumaištis kilo dar ir todėl, kad kai kurie vairuotojai tapo situacijos įkaitais, nes dar bandė vykdyti nurodymą išvairuoti iš garažo savo automobilius. To padaryti praktiškai buvo neįmanoma. Be to, beveik pusantros valandos nežinota, kuo visa tai baigsis, nes ėmė sklisti gandai apie esą pasklidusius kenksmingus dūmus. Tą vakarą į "Akropolį" atskubėjo net šešios ugniagesių gelbėtojų autocisternos. Kaip ir privaloma tokių pranešimų atvejais, buvo paskelbta priemonė "Skydas", todėl sulėkė ir kitos specialiosios tarnybos.
Dvigubi standartai
Šios sumaišties kaltininkas sutiko ir su jam pareikštu ieškiniu.
Jį teisiamajam pateikė ne bergždžiai brangų laiką gaišusios specialiosios tarnybos ir ne "Akropolio" administracija, o tik šiame prekybos ir pramogų centre prabangiais drabužiais prekiaujanti viena bendrovė. Rolandui I. buvo pateiktas 5 721 lito ieškinys. Esą tokia apyvarta galėjusi būti, jeigu jos darbuotojai su lankytojais nebūtų turėję tą penktadienio vakarą skubiai palikti patalpų.
Teisėjas Aurelijus Rauckis, įsiklausydamas į kaltinimą palaikiusios prokurorės Kristinos Mockienės nuomonę, šį ieškinį sumažino iki 4 291 lito. Atsižvelgta į tai, kad bendrovės atstovė teigė, jog tokia apyvarta būna per dvi jų parduotuvių "Akropolyje" darbo valandas. O priemonė "Skydas", nustačius kaltininką, buvo atšaukta jau po valandos ir 28 minučių.
Vis dėlto nepatenkintas Kauno valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos ieškinys teismui dėl išlaidų dviejų jos advokatų, teikusių kaltinamajam pagalbą, darbo užmokesčiui. Nuspręsta, kad valstybė, priešingai nei privatus verslas, dėl to nenuskurs.
Skambučio teisė – išimtinė
Jau devintą nuosprendį išklausęs Rolandas I. vėl grąžintas į Pravieniškes, iš kurių buvo išvežtas, kol byla buvo rengiama teismui ir ją nagrinėjant.
Paradoksas, bet grąžintas į įkalinimo įstaigą, jis ir toliau galės kartą per savaitę skambinti iš vietinių taksofonų.
Pasak Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus Virginijaus Ceslevičiaus, nėra tokio nusižengimo, už kurį tokia teisė iš nuteistojo galėtų būti atimta.
Lygiai taip pat, kaip ir teisė pasimatyti su artimaisiais. Net ir už šiurkščius bei sistemingus pažeidimus patekus į drausmės grupę, tokia teisė turi būti suteikta vieną kartą per mėnesį.
Gerai besielgiantys ir socialinės reabilitacijos programose dalyvaujantys nuteistieji telefonu gali skambinti kasdien. Žinoma, jeigu turi taksofono kortelę. Tereikia pagal grafiką ateiti į pataisos namų budėtojų dalį, užsiregistruoti. Po to nuėjęs į specialią patalpą, kurioje – keli taksofonai, jau gali kalbėti, ką nori.
Negali pasiklausyti
"Klausytis nuteistųjų pokalbių telefonu, juolab juos cenzūruoti, mums neleidžia įstatymai", – teigė V.Ceslevičius.
Pravieniškių pataisos namuose, kuriuose bausmę atlieka apie trys tūkstančiai nuteistųjų, yra devyni taksofonai. Teisė jais naudotis įteisinta prieš vienuolika metų įsigaliojusiame Bausmių vykdymo kodekse.
Šio kodekso skirsnyje "Specialios nuteistųjų teisės ir pareigos" yra išvardyta aštuoniolika teisių. Tarp jų – ir trumpalaikė išvyka į namus. Ji priklauso ne mažiau kaip pusę bausmės atlikusiems lengvos grupės nuteistiesiems. Jie gali vieną kartą per tris mėnesius trims paroms parvykti į namus. Ir šis laikas įskaitomas į bausmės atlikimą. Greta teisių gausos yra įvardytos tik keturios nuteistųjų pareigos.
Grasino ir TEO
Pasak V.Ceslevičiaus, per visą dabartinio Bausmių vykdymo kodekso galiojimo laiką teise paskambinti telefonu netinkamai pasinaudojo tik du nuteistieji.
Šiemet balandžio 23-iąją analogiškai pasielgė ir kitas nuteistasis. Jis tokiu būdu protestavo prieš neperkėlimą į kitus pataisos namus.
Tik šio iš Panevėžio rajono kilusio 23-ejų nuteistojo situacija buvo šiek tiek kitokia. Jis buvo atvežtas į Pravieniškes iš Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų, į kuriuos pateko už vagystes. Ir jam galėjo nepatikti, kad buvo išskirtas su buvusiais įkalinimo draugais.
Šis nuteistasis reikalavo pervežti jį į Marijampolę arba Alytų. Kai niekas į tai nekreipė dėmesio, paskambino telefonu 117, kuriuo atsiliepė TEO klientų aptarnavimo specialistas, ir pareiškė: "TEO pastatas užminuotas, patarčiau palikti patalpas!"
Ieškinį skirs labdarai
Dėl šio skambučio nedelsiant buvo sušauktas TEO Krizių valdymo komiteto susitikimas.
Didžiausia problema buvo, kad skambinusysis nepasakė, kuris iš TEO pastatų esą užminuotas. Bendrovė valdo 80 pastatų, kurie įsikūrę 50 šalies miestų ir miestelių. Nuspręsta evakuoti visų jų darbuotojus, o jų buvo apie du tūkstančius.
TEO "užminavimas" taip pat buvo išaiškintas operatyviai. Ši byla – jau Kaišiadorių rajono apylinkės teisme.
Kaltinamajam melagingu pranešimu apie visuomenei gresiantį pavojų TEO pateikė beveik 16 tūkst. litų ieškinį. "Šią sumą sudaro bendrovės patirti minimalūs nuostoliai dėl sutrikdyto darbo", – teigė bendrovės Korporatyvinių reikalų vadovas Antanas Bubnelis. Jis patvirtino, kad jeigu iš teisiamo pavyks išsireikalauti priteistą sumą, TEO įsipareigoja ją skirti labdarai.
Kaune – "užminavimų" bumas
V.Ceslevičiaus patikinimu, Rolandas I. nuo birželio, kai parašė pareiškimą dėl seksualinės prievartos, yra izoliuotas nuo kitų nuteistųjų.
Siekiant užtikrinti jo saugumą, taip buvo padaryta ir spalio 17-ąją, kai jis pranešė apie sprogmenį "Akropolyje". Jis atskirai nuo kitų nuteistųjų laikomas ir parvežus po naujojo teismo nuosprendžio.
Pašnekovo teigimu, ikiteisminis tyrimas, kurį kontroliuoja Kauno prokurorai, dėl šio nuteistojo pareiškimo jų įstaigoje pradėtas dar birželį. Dviem asmenims pareikšti įtarimai. Dabar laukiama ekspertų atsakymo, ar tikrai buvo seksualinė prievarta, ar ir šis pranešimas – melagingas.
Kaune šiemet pradėta tiek pat ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie sprogmenis, kaip per 2011 ir 2012 m. kartu paėmus. Nors pagerėjo jų išaiškinamumas, lig šiol sekasi ištraukti į dienos šviesą tik kas antrą tokį telefoninį teroristą.
Pernai nebuvo nė vieno
2010 m. Kaune buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų. Neištirta nė vieno.
2011 m. – keturi ikiteisminiai tyrimai, ištirtas vienas.
2012 m. – trys ikiteisminiai tyrimai, ištirtas vienas.
2013 m. tokių ikiteisminių tyrimų Kaune pradėta nebuvo.
Šiemet pradėti jau septyni ikiteisminiai tyrimai, trys bylos baigtos.
Pasakė savo vardą ir pavardę
Skambučio spalio 17-osios vakarą telefonu 112 garso įrašas.
Vyras: "Labas vakaras, norėčiau pasikalbėti su Kauno policijos komisariatu."
Operatorė: "Kas atsitiko?"
Vyras: "Noriu pranešti pranešimą."
Operatorė: "Tai sakykit – mes informuosim pareigūnus, kas atsitiko."
Vyras: "Esu užminavęs "Akropolį" – prekybos ir pramogų sostinę Kaune."
Operatorė: "Kaune? O jūs skambinate iš Kaišiadorių rajono Pravieniškių 2-ojo kaimo. Taip?"
Vyras: "Taip – iš laisvės. Viskas suderinta."
Operatorė: "Ir kada turėtų sprogti?"
Vyras: "Jeigu tiksliai pasakius, už pusantros valandos."
Operatorė: "O kurioje tiksliai vietoje "Akropolyje" yra?"
Vyras: "Ties trečiu ir ketvirtu aukštu. Daugiau jokios informacijos neperduosiu – tik savo vardą ir pavardę pasakysiu."
Operatorė: "Sakykit."
Vyras prisistato Rolandu I. (pasako ir pavardę) ir priduria: "Patarčiau kuo greičiau, nes galiu greičiau tai padaryti."
Operatorė: "Gerai, supratau. Dėkui."
Vyras: "Viso gero.
Naujausi komentarai