Pateko į spąstus
Kaip jau rašyta, anksčiau Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vardu spekuliavęs ir Vilniaus savivaldybės klerkus, kurie jam patikėjo tarnybinį automobilį, sugebėjęs apgauti M.K.Naujanis, šiemet balandžio 19-ąją esą vykdė panašų socialinį eksperimentą Kaune. Tada jo taikiniu, esą tikrinant mokyklų vadovų budrumą ir atsakingumą, tapo „Aušros“ gimnazijos direktorė.
Pastaroji Kauno apylinkės teisme, prieš kurį stojo VSD agentu dėjęsis M.K.Naujanis, pasakojo, kad jai tada paskambinęs teisiamasis iš pradžių nenorėjo prisistatyti – esą vykdo slaptą operaciją. Išgirdusi iš jo, kad reikia per keturias valandas pagaminti visų dvyliktokų sutarčių su gimnazija kopijas, pedagogė pasiteiravo, ar skambinantysis turės oficialų raštą – juk šiose sutartyse yra asmens kodai, kuriuos privalu saugoti. Galų gale VSD agentu prisistatęs pašnekovas atsakė teigiamai. Tačiau gimnazijos direktorė neskubėjo vykdyti jo nurodymo, o surinko VSD telefono numerį ir paklausė, ar tikrai atliekamas kažkoks tyrimas, susijęs su jų moksleiviais. Netrukus jai buvo perskambinta ir užtikrinta, kad tai – netiesa. O dar už pusvalandžio į gimnaziją patikrinti situacijos atvyko du VSD darbuotojai.
Sutartu laiku pasirodė ir apsišaukėlis, pasikabinęs po kaklu laminuotą kortelę su savo nuotrauka, kurioje labai smulkiu šriftu buvo parašyta: „Valstybės saugumo departamento kontržvalgybos pareigūnas“. Tačiau, kadangi nebuvo pavardės, gimnazijos direktorė paprašė svečio asmens dokumento. Netrukus tikrieji VSD pareigūnai iškvietė policiją. Belaukiant, M.K.Naujanis dar pasigyrė, kad tikrindamas mokyklų vadovų budrumą apsilankė aštuoniose ugdymo įstaigose. Ir tik dviejose iš jų negavęs prašytų sutarčių. Pareigūnams apie jį pranešė tik „Aušros“ gimnazijos direktorė.
Paslaptingos organizacijos narys?
Jam pareikšto kaltinimo pagaminus VSD pareigūno pažymėjimą, panaudojant šio departamento spaudą ir jo vadovo parašą, teisiamasis nepripažino. Teisme M.K.Naujanis pareiškė, kad šį dokumentą suklastojo ne jis.
„Žinau, kas tai padarė, bet negaliu įvardinti, nes nenoriu, kad tas asmuo būtų teisiamas“, – teigė M.K.Naujanis. Jis iš dalies pripažino tik pareigūno vardo pasisavinimą. Tačiau atsisakė teisme duoti parodymus – esą nebekartos iš naujo to, ką jau sakė ikiteisminio tyrimo metu.
Teisėja pagarsino, kad tada M.K.Naujanis teigė, kad yra organizacijos, kurią įvardinti šioje tyrimo stadijoje atsisako, narys. O ši vykdo įvairius socialinius eksperimentus. Esą užduotį, atvedusią jį į teisiamųjų suolą, jis tada gavo iš aukštesnio pagal rangą šios organizacijos nario internetu, kaip ir blankus su VSD atspaudu bei direktoriaus parašu. Liko tik juos atsispausdinti, kaip ir vėliau atsiųstą VSD pažymėjimą su savo nuotrauka.
Per paskutinį žodį teisme M.K.Naujanis tik pridūrė, kad padarė jam inkriminuojamus nusikaltimus nesiekdamas turtinės naudos, nors, klastojant dokumentus ir pasisavinant pareigūno vardą, paprastai to siekiama. Todėl prašė teismo skirti jam minimalią bausmę. Teisiamasis teigė, kad yra įsitikinęs, jog jų vykdytas projektas, už kurį jis dabar turi atsakyti vienas, buvo naudingas visuomenei. Savo naudingumą niekur oficialiai nedirbantis M.K.Naujanis įrodinėjo ir užversdamas teismą padėkų, diplomų ir garbės raštų, esą turinčių įrodyti, kad jis – ne tokia neigiama asmenybė, kaip teigiama kaltinamajame akte, originalais bei notaro patvirtintomis kopijomis. Jų teismui buvo pateikta apie 30. Tarp jų buvo ir Seimo nario Petro Auštrevičiaus bei švietimo ir mokslo ministro padėkos už dalyvavimus bei pergales įvairiuose konkursuose. Tačiau iškalbingiausiai M.K.Naujaniui pastaruoju metu iškeltų baudžiamųjų bylų kontekste skambėjo vieno lyderių klubo padėka už drąsą, idėjas, ryžtą ir nuveiktus darbus.
Kauno psichiatrams viskas aišku
Prokurorė siūlė skirti M.K.Naujaniui vienerių metų laisvės apribojimo bausmę ir subendrinti šią su birželio pradžioje jam paskelbtu Kauno apylinkės teismo nuosprendžiu už sukčiavimą, skiriant galutinę vienerių metų ir keturių mėnesių laisvės apribojimo bausmę, įpareigojant nuo 22 iki 6 val. būti namuose, pradėti dirbti ar užsiregistruoti darbo biržoje ir neatlygintinai išdirbti 120 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar kitose įstaigose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais žmonėmis.
Bylą nagrinėjusi teisėja Sigita Meškauskienė pripažino M.K.Naujanį kaltu ir dėl netikro VSD pareigūno pažymėjimo pasigaminimo, ir dėl šios įstaigos pareigūno vardo pasisavinimo. To įrodymu tapo ne tik jo namų kompiuteryje rasti dokumentų ruošiniai. Anot teisėjos, kad M.K.Naujanis gabus tokiems dalykams, liudijo ir jo teismui pateikti įvairių fotografijos bei filmų kūrimo konkursų diplomai.
Tačiau S.Meškauskienė nusprendė neskirti M.K.Naujaniui neatlygintinų darbų, slaugant ar prižiūrint senelius bei neįgaliuosius. Esą jis ir taip turi daug įpareigojimų, skirtų ankstesniais nuosprendžiais, kurių, įskaitant ir šiandieninį, jis per pastarąjį pusmetį išgirdo jau tris. Subendrinus juos visus, M.K.Naujanis nubaustas pusantrų metų laisvės apribojimu, įpareigojant jį nuo 22 iki 6 val. būti namuose, atlyginti ankstesnių bylų nukentėjusiesiems, su kuriais jam uždrausta bendrauti, padarytą 520 eurų žalą, ir pradėti dirbti arba užsiregistruoti darbo biržoje.
Išklausyti šiandieninio nuosprendžio M.K.Naujanis neatvyko – beliko spėlioti, kokį dar socialinį eksperimentą jis galbūt tuo metu vykdė.
Vilniaus teisėsaugininkų atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl jau minėto M.K.Naujanio apsilankymo Vilniaus savivaldybėje pernai rugsėjį, virtusio skandalu, dar nebaigtas. Viena iš priežasčių, kodėl jis užtruko, – įtariamajam skirta psichiatrinė ekspertizė. Kauno teisėsaugininkai, atlikę M.K.Naujanio socialinio eksperimento „Aušros“ gimnazijoje ikiteisminį tyrimą, taip pat parodė jį tos pačios srities specialistams. Pastarieji konstatavo, kad šis žiežmariškis supranta savo veiksmus bei gali juos valdyti, todėl turi už juos atsakyti.
Naujausi komentarai