Atsakomybė už narkotikus – aiškesnė Pereiti į pagrindinį turinį

Atsakomybė už narkotikus – aiškesnė

2017-01-15 10:00

Įsigaliojęs naujas Administracinių nusižengimų (AN) kodeksas pakoregavo kai kurių nusikalstamų veikų kvalifikaciją. AN kodekse neliko nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo vertinimo, todėl net ir nedidelis kvaišalų kiekis bus vertinamas tik pagal Baudžiamąjį kodeksą (BK).

Atsakomybė už narkotikus – aiškesnė
Atsakomybė už narkotikus – aiškesnė / Vytauto Petriko nuotr.

Panašūs straipsniai

Pirmą šių metų dieną, apie 20 val., Kaune, K.Baršausko gatvėje, pas 35 metų vyrą buvo rasta galbūt narkotinės medžiagos – marihuanos. Sustabdžius automobilį "Nissan" sausio 3 d., pas jauną 23 metų vyrą rasta galbūt augalinės kilmės narkotinė medžiaga kanapės. Tą pačią diena Vaidoto gatvėje sustabdžius automobilį "BMW"42 metų vyras taip pat buvo apsirūpinęs galbūt narkotinėmis medžiagomis.

Pirmąją naujų metų savaitę vainikavo Nuokalnės gatvėje sustabdytas vyras su narkotinėmis medžiagomis. Antra metų savaitė pradėta dviem tyrimais dėl galbūt narkotinių medžiagų. Visi šie ikiteisminiai tyrimai pradėti pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnį.

Didelę patirtį kontroliuojant ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių medžiagų įgijimo ir laikymo turintis Kauno apylinkės prokuratūros prokuroras Donatas Jačiauskas atkreipė dėmesį, kad nuo naujų metų už nedidelį narkotinių medžiagų kiekį atsakomybė bus kvalifikuojama tik pagal Baudžiamąjį kodeksą.

Iki šių metų buvo galima rinktis, ar už nedidelį narkotinių medžiagų kiekį atsakomybę vertinti pagal Administracinį, ar Baudžiamąjį kodeksus. "Senojo Administracinės teisės pažeidimo kodekso 44 straipsnis buvo labai panašus į Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalį. Praktikoje netgi buvo problemų, kaip juos vieną nuo kito atriboti. Iš principo liko labai panašiai. Turėtų būti aiškiau, mažiau spekuliacijų ir subjektyvaus vertinimo kvalifikuoti pagal administracinius ar baudžiamuosius nusižengimus. Dabar viskas aišku – baudžiamasis, tik reikės luktelėti, kol susiformuos teismų praktika", – pokyčius aiškino prokuroras.

Pažymės registre

Atsakomybė, taikoma pagal Baudžiamąjį kodeksą, daugeliui asocijuojasi su biografiją darkančiu įrašu – teistas. Tačiau, prokuroro D.Jačiausko aiškinimu, realiai yra šiek tiek kitaip.

"2003 m. BK atsirado toks terminas kaip baudžiamasis nusižengimas, kuris neužtraukia teistumo. Baudžiamasis nusižengimas yra ta veika, už kurią nenumatytas laisvės atėmimas ir kuri neužtraukia teistumo, tačiau tai yra griežtesnis atsakomybės už nusikalstamą veiką įvertinimas nei pagal administracinių nusižengimų kodeksą", – dėstė D.Jačiauskas.

Prokuroras atkreipė dėmesį, kad pagal baudžiamąjį nusižengimą nubaustas žmogus nebus pasmerktas kaip nusikaltėlis, tačiau jo pavardė atsiras Ryšių departamento statistikoje. Jei biografijoje bus prašoma nurodyti teistumą, tai tas žmogus nebus laikomas teistu. Tik tiek , kad baudžiamasis nusižengimas sukelia daugiau padarinių nei administracinis nusižengimas. Padariniai, žinoma, priklauso nuo paties žmogaus nepriekaištingo arba ir toliau nusikalstamo elgesio.

BK 259 straipsnio 2 dalis, pagal kurią dabar tyrėjams teks vertinti atsakomybę dėl nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimo ir laikymo, ir yra ne nusikaltimas, galintis užtraukti laisvės atėmimo bausmę, o baudžiamasis nusižengimas.

Buvo ir yra kriminalizuota

Dar kartą palyginkime tai, kas buvo, ir tai, kas yra. Nedidelio narkotinių medžiagų kiekio įgijimas ir laikymas visada buvo vertinamas kaip nusikalstama veika ir buvo kriminalizuotas, tačiau AN kodekse nelikus jokios tokios pat veikos vertinimo ir viską palikus tik BK, susidarė įspūdis, kad nuo naujųjų metų sugriežtėjo atsakomybė.

Realiai ji liko tokia pati – dideli kiekiai vertinami kaip nusikaltimai, mažesni – kaip nusikalstami nusižengimai. Prokuroras D.Jačiauskas priminė dar vieną Aukščiausiojo Teismo išplėstinės teisėjų kolegijos išaiškinimą, kas yra nedidelis narkotinių medžiagų kiekis. Riba tarp nedidelio ir didesnio skaičiuojama 10 kartų mažiau nei 5 g.

"Iki šių metų 5 g narkotikų tyrėjai vertino kaip nusižengimą pagal BK. AT išaiškino, kad jei yra 10 kartų mažiau nei 5 g, reikėtų kvalifikuoti kaip administracinį nusižengimą. Taigi, jei asmuo narkotinių medžiagų turėdavo labai mažai, tai buvo baudžiamas pagal Administracinį kodeksą, o jei iki 5 g, tai pagal BK nusižengimą. Tai šiek tiek palengvino teisminę praktiką taikant atsakomybę", – praeities keblumus prisiminė prokuroras.

Realiai net ir nedidelis kanapių kiekio laikymas ir anksčiau ir dabar yra kriminalizuotas. AT yra pasisakęs, kad Lietuvoje ir taip per daug viskas kriminalizuota. Lietuva, kaip ir visa Europa, eina bausmių švelnėjimo link. Tad už nedidelį narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimą ir laikymą asmuo bus baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų