Pripažinimo ženklas
Paskutinėmis kovo dienomis specialios tarptautinės operacijos metu Kaune buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje pagarsėjęs kaip narkomafijos baronas 40 metų Jamesas Mulvey – kriminalinės grupuotės vadeiva, įtariamas prekyba narkotikais, mokesčių grobstymu, pinigų plovimu. Sulaikant įtariamąjį Petrašiūnuose buvo rastas šaunamasis ginklas, kelios neperšaunamos liemenės.
Ikiteisminis tyrimas dėl Didžiosios Britanijos piliečio J.Mulvey pradėtas pagal Jungtinės Karalystės pareigūnų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) pateiktą teisinės pagalbos prašymą.
"Tai nebuvo lengviausia operacija. Dalyvavo ir britų pareigūnai, kurie iš karto po operacijos dėkojo už gerą darbą. Jokių oficialių padėkų nesulaukėme", – kuklinosi FNTT Kauno apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus viršininkas Rolandas Urbonas.
Tik spaudžiamas R.Urbonas prasitarė, kad birželį sulaukė pakvietimo į Jungtinės Karalystės ambasadoje Vilniuje surengtą karalienės Elžbietos II gimtadienį.
"Taip, renginyje susitikome su vienu iš britų pareigūnų, kuris tąsyk dalyvavo Lietuvoje vykdomoje operacijoje. Prisiminėme tas dienas", – R.Urbonas sutiko, kad kvietimas į garbingą renginį buvo kaip įvertinimas už nepriekaištingai suorganizuotą ir atliktą operaciją.
Lukiškėse neužsibuvo
Tik sulaikius britus dominusį J.Mulvey, Kauno apylinkės teismas jam skyrė trijų mėnesių suėmimo terminą, tačiau tiek laiko britas Lietuvos įkalinimo įstaigose neužsibuvo. Pasak FNTT Kauno apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus viršininko R.Urbono, ekstradicijos formalumai buvo sutvarkyti per maždaug dvi savaites ir sunkiais nusikaltimais įtariamas britas paliko Lietuvą.
FNTT Kauno apygardos valdyba dar iki tarptautinės operacijos pradžios išsiaiškino, kad J.Mulvey Lietuvoje valdė nekilnojamąjį turtą, registruotą Lietuvos pilietės vardu. Brito žinioje buvo ir kelios bendrovės, kurių formali vadovė buvo ta pati Lietuvos pilietė.
Tai nebuvo lengviausia operacija. Dalyvavo ir britų pareigūnai, kurie iš karto po operacijos dėkojo už gerą darbą.
"Lietuvoje dėl J.Mulvey nevykdomas joks tyrimas. Viskas su juo kartu iškeliavo į Britaniją ir kol kas jie nesikreipė dėl jokios kitos pagalbos", – dėstė R.Urbonas. Tyrimo metu paaiškėjo, kad įtariamas britas Lietuvoje nesijautė vienišas.
Dalis organizuotos grupės narių, kaip parodė tyrimas, nuolat lankėsi Lietuvoje, palaikė ryšius su keliais mūsų šalies piliečiais. J.Mulvey, kaip įtariama, vadovavo organizuotai nusikalstamai grupuotei, kuri importavo didelius kokaino kiekius į Angliją ir Velsą. Tą pačią dieną, kai Kaune buvo sulaikomas J.Mulvey, vyko dar penki areštai Didžiojoje Britanijoje.
Informacija kito
R.Urbonas neslėpė, kad pirminis operacijos scenarijus visiškai pakito. FNTT Kauno apygardos valdybos pareigūnai disponavo visai kita britų pateikta informacija ir veiksmų planu. J.Mulvey sulaikymo dieną, kovo 28-ąją, buvo neaišku, kurioje valstybėje jis yra.
Anglijoje, Lietuvoje, Mauricijuje ir Austrijoje pareigūnai buvo pasirengę. Buvo gauta informacija, kad ieškomas asmuo vis dėlto yra Lietuvoje, nors buvo spėjama, kad tuo metu jis bus Anglijoje. Kol J.Mulvey nebuvo sulaikytas, buvo draudžiama vykdyti bet kokius veiksmus, kratas. Viskas turėjo įvykti vienu ir tuo pačiu metu nuo J.Mulvey sulaikymo momento.
Galiausiai prieš pat sulaikymo operaciją britų įtariamasis pakeitė gyvenamąją vietą. Tačiau visiškai dingti iš pareigūnų akiračio jam nepasisekė. FNTT Kauno valdyba nustatė jo buvimo vietą Petrašiūnuose.
Atrodo, kad apie 3 mln. svarų sterlingų žala valstybei įtariamas J.Mulvey nesitikėjo pareigūnų įsiveržimo į naujuosius apartamentus Petrašiūnuose. Naujuose namuose britų narkomafijos baronas gyveno su drauge lietuvaite, buvo įsigijęs du šunis.
FNTT turėjo duomenų, kad apgaulingu apskaitos tvarkymu ir pinigų plovimu įtariamas britas gali būti ginkluotas, be to, anksčiau buvo teistas už pasipriešinimą pareigūnams. Todėl į pagalbą sulaikant buvo pasitelkti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės "Aras" pareigūnai.
Buvo ieškomas
Europos arešto orderyje sulaikytasis buvo įvardijamas kaip didelių kiekių narkotikų prekeivis. Lietuvos šie narkotikai nepasiekdavo. Buvo spėjama, kad Lietuvoje galimi įtarimai dėl dalies pinigų plovimo per J.Mulvey kontroliuotas, bet ne jo vardu registruotas įmones. Kol kas tokių duomenų Lietuvos pareigūnams kolegos iš Didžiosios Britanijos nepateikė.
Britų pareigūnai skelbė, kad J.Mulvey buvo paieškomas dėl 2007 m. Belgijoje konfiskuotų 20 kg kokaino, 365 kg kanapių ir 10 kg fenacetino. Neabejojama, kad tikrieji narkotikų kontrabandos mastai buvo gerokai didesni.
Per 2007 m. operaciją konfiskuoti narkotikai buvo skirti Airijai. 2009 m. dėl šių narkotikų Didžiojoje Britanijoje buvo nuteisti penki žmonės kalėti bendram 88 metų terminui.
Kaune sulaikytas J.Mulvey anuomet nuo teisėsaugos pasislėpė. Jis apsigyveno Ispanijoje. Vėliau grįžo į Angliją, tačiau teisėsauga nenuleido nuo jo akių, nes įtarė, kad pragyvenimui uždirbamos lėšos neteisėtu būdu.
Neatmetama tikimybė, kad Lietuvoje J.Mulvey jautėsi gana saugus ir atitrūkęs nuo jį stebinčios britų policijos.
Naujausi komentarai