– Ar tai pirma tokia byla Lietuvoje?
– Taip, tai pirmoji tokia byla, kuri perėjo pirmąją, antrąją instanciją ir pasiekė net Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, kuriame ir buvo suformuluoti svarbūs išaiškinimai.
– Kokie išaiškinimai? Ar gali tik medikai atlikti intervencines grožio procedūras? Ar ir medikai turi turėti tam tikrą diplomą?
– Žinoma. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atsiuntė labai aiškią žinutę ir pateikė labai aiškų išaiškinimą, kad tik tam tikros profesinės kvalifikacijos gydytojai turi teisę atlikti grožio infekcijas – lūpų putlinimą, botulino toksino injekcijas, hialurono rūgšties procedūras, mezotaretapiją ir visas kitas procedūras, kuriose naudojamos medicinos priemonės – adata ir švirkštas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kokių kvalifikacijų medikai tai gali daryti?
– Gydytojas dermatovenerologas, plastikos ir rekonstrukcijos chirurgijos gydytojas, burnos ir žandikaulio chirurgas, veido ir burnos žandikaulių chirurgas. Pastarieji du gali tik veido ir kaklo srityje atlikti procedūras, o kiti – visam kūnui.
– Kosmetologės turimi sertifikatai ir mokymų diplomai netinkami?
– Ne, jų nepakanka, kadangi gydytojas turi būti baigęs medicinos studijas, atlikęs rezidentūrą ir turi turėti galiojančią licenciją. Galima procedūrą atlikti tik sveikatos priežiūros įstaigoje, kuri irgi turi licenciją.
– Ar yra aiškios bylos aplinkybės, kodėl kosmetologė buvo teisiama? Kodėl tai baudžiamoji byla?
– Buvo nustatyta, kad ši kosmetologė atliko 80 grožio injekcijų, gavo tam tikrą pajamų sumą. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Negaliu detalizuoti, kokiais pagrindais.
– Kaip įvertinti žalą, kaip ją pamatuoti? Ar įmanoma įvertinti grožio procedūrų padarytą žalą?
– Turime turėti omeny, kad tai sveikatos paslauga. Klientės, kreipdamosis į nepakankamai kvalifikuotą specialistą, rizikuoja sveikata. Suleidus injekciją gali kilti alerginė reakcija, komplikacijų. Medikai galėtų detaliau pasakyti, kokios komplikacijos.
– Šis nuosprendis – žinutė tiek salonams, tiek klientams.
– Taip. Labai aiški žinutė, puiku, kad apie tai kalbama. Sveikata juk svarbiausia, negalima eiti bet kur ir darytis procedūras pas specialistus, kurie neturi licencijų.
– Tačiau pigiau ir greičiau.
– Žinoma, matyt, tai ir ekonominis faktorius veikia. Gal nežinojimas.
– Ar žinomi reiškinio mastai? Kiek Lietuvoje gali būti tokių veiklų?
Jau suformavus šią praktiką, pirmosios instancijos teismai galės ja remtis. Daugės ikiteisminių tyrimų.
– Sunku pasakyti. Kai kurios drąsesnės ir skelbiasi socialiniuose tinkluose, kitos siūlo ilgametėms klientėms.
– Ar atsakomybė taikoma tik grožio specialistei, ar ir pacientei?
– Tokios praktikos nėra, kad būtų ir besikreipiančiajai atsakomybė. Tačiau žmogus rizikuoja savo sveikata. Nežinoma, kaip tas produktas buvo laikytas, kur, ar jis tinkamas naudoti. Kai įstaiga nelicencijuota, priežiūra ir atitinkama.
– Ar tokių bylų gali būti ir daugiau?
– Tikrai bus daugiau. Jau suformavus šią praktiką, pirmosios instancijos teismai galės ja remtis. Daugės ikiteisminių tyrimų. Pacientės atkreips dėmesį ir praneš.
Naujausi komentarai