Kauno apskrityje šiemet pareigūnus mėginta papirkti 97 kartus. Didžiausias siūlytas kyšis – 15 tūkst. litų, tačiau kartais pažeidėjai policininkus bando sugundyti ir sauja centų.
Skaičiai nemažėja
Lietuvoje šiemet per 11 mėnesių pradėti 783 ikiteisminiai tyrimai dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus.
"Kauno apskrities pareigūnus buvo bandoma papirkti 97 kartus, iš jų 53 atvejai užfiksuoti Kauno mieste, o likę Jonavoje, Kaišiadoryse, Kėdainiuose ir Kauno rajone", – skaičius vardijo Kauno policijos Imuniteto skyriaus viršininkas Andrejus Rabij.
Pernai per tą patį laikotarpį užfiksuota keliais atvejais mažiau – 93.
"Vis dar daug pareigūnų toleruoja kyšininkavimą, todėl žmonės nebijo siūlyti kyšių. Yra susiformavęs stereotipas, kad su pareigūnų lengviausia santykius išsiaiškinti vietoje ir pasiūlyti pinigų. Gaila, kad žmonės nesupranta, kad jie patys daro nusikaltimą", – pastebėjo A.Rabij.
Būta ir įspūdingų sumų
Kauno apskrityje siūlomų kyšių vidirkis – 313 litų.
"Buvo atvejis, kai pareigūnams siūlytas net 15 tūkst. litų kyšis. Dažniausiai prasižengę piliečiai pasižiūri į savo piniginę ir kiek joje randa, tiek ir nori atiduoti. Kartais pasitaiko juokingų sumų, ne tik kupiūrų, bet ir centų pažeria", – pasakojo A.Rabij.
Viršininkas prisiminė ir gana juokingą atvejį, kai patruliui buvo siūlomi ne pinigai, o pėdkelnės.
"Tokie atvejai man tikrai kelia juoką. Bet jeigu kiša pinigus, nesvarbu, kokią sumą, man jau nejuokinga", – teigė A.Rabij.
Pasak viršininko, kauniečiai dažniausiai bando papirkti pareigūnus, patruliuojančius miesto gatvėse ir fiksuojančius Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Moterys nesiūlo?
Kauno pareigūnai, analizuodami gautus duomenis, atskleidė, kad didžioji dalis kyšio siūlytojų – vyrai, kurių amžius nuo 20 iki 49 metų.
"Iš šiemet Kauno apskrityje užfiksuotų kyšininkavimo atvejų, vos 5 proc. priklauso moterims. Tai dar kartą įrodo, kad moterys nepritaria korupcijai. Joms tai yra nusikaltimas, o vyrams – norma", – aiškino A.Rabij.
Dažniausiai kyšius kauniečiai siūlo, kai padaro Kelių eismo taisyklių pažeidimus, – net 88 proc. Bandoma pareigūnus papirkti ir dėl smurto šeimoje arba vartojant alkoholinius gėrimus viešose vietose.
Neatsispyrė pagundai
Imuniteto skyriaus viršininko teigimu, šiemet buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl trijų Kauno pareigūnų, paėmusių siūlytą kyšį. Tiesa, per šių metų pirmą pusmetį 13 Kauno pareigūnų buvo nušalinti nuo tarnybos, nes buvo įtariami korupcinio pobūdžio veiklomis.
Už šią nusikalstamą veiką pareigūnui gali grėsti net laisvės atėmimas iki septynerių metų. Paprasti piliečiai baudžiami bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Sugauti visus kyšius siūlančiuosius ar imančiuosius apsunkina faktas, kad ne kiekviename policijos automobilyje įrengtos vaizdo kameros.
"Per mažas finansavimas, todėl neišgalime visuose automobiliuose įrengti kameras. Žinoma, mūsų siekiamybė, kad visose transporto priemonėse būtų kameros, deja, realybė tokia, kad mažiau nei pusė automobilių jas turi", – apgailestavo A.Rabij.
Naujausi komentarai