Pereiti į pagrindinį turinį

Vaikas išgąsdino mamą: į verdantį arbatinuką įmetė termometrą

2013-11-08 12:38

Kauno ugniagesiai buvo sukelti ant kojų, kai Šv. Gertrūdos g. daugiabutyje iš sudužusio termometro išsiliejo gyvsidabris.

Vaikas išgąsdino mamą: į verdantį arbatinuką įmetė termometrą
Vaikas išgąsdino mamą: į verdantį arbatinuką įmetė termometrą / Shutterstock nuotr.

Kauno ugniagesiai vakar buvo sukelti ant kojų, kai Šv. Gertrūdos g. daugiabutyje iš sudužusio termometro išsiliejo gyvsidabris.

Apie 16 val. atvykę ugniagesiai bute rado verdantį arbatinuką, į kurį buvo įmestas termometras. Toks sumanymas kilo mažamečiui vaikui. Ugniagesius skubiai iškvietė mama.

„Galime tik spėlioti, kodėl vaikas nusprendė taip pasielgti. Galbūt nenorėjo eiti į darželį ir sugalvojo maištauti, o gal norėjo pamatuoti verdančio vandens temperatūrą“, – svarstė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.

Vaikui įmetus termometrą į karštą vandenį, jo stiklinis korpusas trūko ir gyvsidabris išsiliejo. Atskubėję ugniagesiai saugiai supakavo visą arbatinuką su vandeniu ir jame pasklidusiu gyvsidabriu – jo buvo apie 2 gramus. Gyventojai nenukentėjo.

Ugniagesių atstovė Dž. Vaitkevičienė užsiminė, kad panašių atvejų pasitaiko gana dažnai.

„Sudužus termometrui žmonės surenka gyvsidabrį ir jį nuleidžia į unitazą, išmeta į konteinerius, o taip elgtis negalima, nesaugu“, – aiškino ji.

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vedėjas Albertas Ziminskas irgi pabrėžė, kad su gyvsidabriu reikia elgtis labai atsargiai.

„Nurijus gyvsidabrį žala žmogui mažesnė nei jo prisiuosčius, nes sveikatai ypač kenkia gyvsidabrio skleidžiami garai“, – sakė A. Ziminskas.

Kvėpuojant gyvsidabrio garais, jis per plaučius patenka į kraują, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabris sukelia ūmų arba lėtinį apsinuodijimą, o sunkūs apsinuodijimai gali baigtis mirtimi.

„Išsiliejus gyvsidabriui būtina jį surinkti į kokį indą ir sandariai uždaryti stikliniame inde ar maišelyje“, – pasakojo specialistas.

Mirtina gyvsidabrio dozė gali būti 10-20 mg/m3 (viename medicininiame termometre esantis gyvsidabrio kiekis) žmogui išbuvus uždaroje 80 kv. m. patalpoje nuo 3 valandų iki 3 parų. 


Ką daryti sudaužius termometrą?

Jeigu sudaužėte termometrą ir gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, jokiu būdu nebandykite valyti jo šluoste – gyvsidabris tik dar plačiau pasklis ir tuo padidinsite jo garavimo paviršių.

Gyvsidabriui rinkti pasiruoškite butelį su vandeniu ir sandariu kamščiu, turėkite lazdelę (medinę arba stiklinę), guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą arba klijais pateptą popieriaus lapą, 0,2 proc. vandeninio kalio permanganato tirpalo (2 g kalio permanganato 1 litrui vandens).

Pačius didžiausius rutuliukus lazdele sustumkite į voką arba ant storesnio popieriaus arba supilkite į butelį. Paskui gumine kriauše susiurbkite mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkite su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į butelį su vandeniu ir sandariai uždarykite.

Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalykite kalio permanganato tirpalu, patalpas išplaukite ir gerai išvėdinkite.

Kreipkitės pagal gyvenamąją teritoriją į avarines tarnybas dėl indo su gyvsidabriu perdavimo.

Jei išsiliejo gyvsidabris, skambinkite pagalbos telefonu 112 ir kvieskite ugniagesius. Jie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją. Į patalpas, kur buvo išsiliejęs gyvsidabris, galima sugrįžti tik gavus Visuomenės sveikatos centro įvertinimus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų