Beveik trejus baudžiamosios bylos nagrinėjimo metus teisiamųjų suolu Kauno apygardos teisme dalijosi devyni kaltinamieji.
Centrinė korupcijos bylos figūra - buvęs vienas Kauno miesto socialdemokratų lyderių, savivaldybės tarybos narys bei „Kauno vandenų“ techninis direktorius Valys Venslovas.
Šiuo metu bendrovėje „Kauno autobusai“ remonto departamento vadovu dirbantį V.Venslovą teismas pripažino kaltu ir skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę, atidedant 2 metams ir beveik 38 tūkst. eurų baudą.
Teismo sprendimu bus konfiskuota kyšių vertės V.Venslovo turto ir kaip kyšis priimta valtis, kuri iki šiol saugoma „Kauno vandenyse“.
V.Venslovui taip pat 3 metams atimta teisė dirbti ar eiti valstybės tarnautojui prilyginto asmens pareigas savivaldybės ar valstybės įmonėse ar savivaldybių bei valstybės kontroliuojamuose viešuosiuose juridiniuose asmenyse.
V.Venslovas nesiėmė vertinti teismo nuosprendžio. „Teismo sprendimas nekvestionuojamas. Tačiau mums lieka teisė nesutikti su teismo sprendimu“, - lakoniškai atsakė dėl korupcijos nuteistas buvęs politikas ir „Kauno vandenų“ techninis direktorius.
V.Venslovas patvirtino pasinaudosiąs teise skųsti Kauno apygardos teismo nuosprendį.
„Kauno vandenų“ korupcijos byla teismą pasiekė 2015 metais. Didelės apimties ikiteisminis tyrimas atskleidė, kad kyšiai bendrovės vadovams buvo mokami nuolat.
Skelbta, kad vien per 2012 ir 2013 m. kai kurios verslo įmonės už kyšius laimėjo net 70 viešųjų pirkimų konkursų. „Atkato“ dydis priklausydavo nuo darbų sumos: svyruodavo nuo 3 iki 10 procentų.
Vieno kyšio suma vidutiniškai būdavo apie 2 tūkst. litų (beveik 600 eurų). Be to, kyšiai buvo mokami ne tik pinigais, bet ir įvairiais daiktais, pavyzdžiui, tuometis bendrovės technikos direktorius V. Venslovas kaip kyšį gavo profesionalią žvejybinę valtį, kurios vertė minimais 2013 metais tuomete valiuta galėjo būti apie 3 tūkst. litų (beveik 900 eurų).
Iš viso byloje nagrinėti aštuoni skirtingi kyšio epizodai. Didžiausia rangovų „Kauno vandenims“ sumokėta kyšio suma – 6 800 litų (beveik 2 tūkst.eurų).
Pareigūnų atskleistos korupcijos tradicijos savivaldybės įmonėje "Kauno vandenys" buvo tokios: kyšius ima technikos direktorius ir dalina paimtą sumą pagal nuopelnus. Tyrėjai patikrino tiriamo laikotarpio „Kauno vandenų“ viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė 1,3 mln.litų (apie 370 tūkst. eurų).
Kauno savivaldybė, kaip įmonės steigėja, šioje byloje galėjo civiliniu ieškiniu kreiptis dėl žalos atlyginimo, tačiau nesikreipė.
Apie bausmes kitiems kaltinamiesiems. Bausmes išgirdo dar trys „Kauno vandenų“ darbuotojai - Siurblinių skyriaus viršininkas Egidijus Dūda, Tinklų skyriaus viršininkui Vytautas Rudys ir statybos inžinieriui Stasys Jagelavičius.
Visi jie pripažinti kaltais ir skirtos baudos: E.Dūdai - 15064 eurų, V.Rudžiui - 11147 eurai, S.Jagelavičiui - 7456 eurai.
Taip pat visi trys 2 metus negalės dirbti ar eiti valstybės tarnautojui prilyginto asmens pareigas savivaldybės ar valstybės įmonėse ar savivaldybių bei valstybės kontroliuojamuose viešuosiuose juridiniuose asmenyse.
Teisiamųjų gretas Kauno apygardos teisme puošė ir kyšius „Kauno vandenų“ darbuotojams davusių privačių bendrovių direktoriai. Jiems skirtos baudos:Tomui Gumbelevičiui – 5649 eurų, Algirdui Grybauskui – 11298 eurų, Romui Gaidžiui – 9415 eurų, Andriui Kazickui – 9339 eurų.
Vienintelis iš teisiamųjų Linas Bernotas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Jo atžvilgiu byla nutraukta.
Naujausi komentarai