Pirmoji advokatų pergalė
„Rašant nuosprendį susidūriau su problema, todėl nusprendžiau atnaujinti įrodymų tyrimą ir kviesti į kitą posėdį specialistus, tyrusius daiktus, kurie teisiamųjų sulaikymo dieną buvo paimti iš sandėlio“, – paskelbė bylą nagrinėjantis Kauno apygardos teismo teisėjas Olegas Šibkovas.
Anot jo, atnaujinus tyrimą, bus siekiama išsiaiškinti, kaip šios pirštinės ir respiratoriai buvo paimti iš sandėlio, kaip ir kada supakuoti ir perduoti tyrėjams. Nes teisiamųjų advokatai savo baigiamosiose kalbose akcentavo, kad jų ginamųjų kaltė nėra įrodyta, nes minėti daiktai, ant kurių aptikta jų DNR bei kokaino, neaišku, kada ir kur buvo supakuoti.
Posėdį, kuriame ketinama apklausti minėtus du specialistus, viliamasi surengti dar šį mėnesį.
Siūlytas rekordinis užstatas
Kaip jau rašyta, nuosprendžio už grotų laukia tik vienas iš trijų šios bylos kaltinamųjų neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotikų bei jų kontrabanda organizuotoje grupėje – Kolumbijos Respublikos bei Nyderlandų Karalystės pilietybę turintis Diego Pena Murillo, kuriam nepavyko ištrūkti į laisvę net už siūlomą rekordinį 100 tūkst. eurų užstatą.
Kiti du teisiamieji – Kęstutis Zienka ir Vaidotas Matulaitis, jų advokatų, apskundusių savo ginamųjų suėmimą, iniciatyva, buvo paleisti į laisvę už 15 ir 20 tūkst. eurų užstatus, dar prieš perduodant bylą teismui.
Vaidotas Matulaitis ir Kęstutis Zienka/Vilmanto Raupelio nuotr.
Prokuroras Mindaugas Sabaitis minėtiems bendradarbiams iš Alytaus taip pat siūlo ne vienodas bausmes. 46-erių K.Zienkai – dvylikos metų įkalinimą, 29-erių V.Matulaičiui – vienuolikos. Tokia pati bausmė, kaip ir pastarajam, siūloma ir 55-erių D.P.Murillo.
Pripažinti geriausiais pareigūnais
Nė vienas iš teisiamųjų savo kaltės nepripažįsta. Nors buvo sulaikyti 2015-ųjų liepos 3-iąją, kaip teigiama, po daugiau kaip savaitę prie vieno Alytaus angaro trukusios Kauno apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (ONTV) pareigūnų pasalos su laukan išsineštu maišeliu, kuriame buvo beveik 12 kilogramų kokaino. Anot bylą teismui rengusių teisėsaugininkų, tik tiek tespėję jo išgryninti iš angare buvusių 129 tonų anglies, kurioje ši narkotinė medžiaga buvo slepiama.
Vėliau ONTV pareigūnai teigė rankomis perrinkę visus šiame angare sandėliuotus maišus su anglimi – konstatuota, kad juose buvo ne mažiau kaip 71 kilogramas kokaino. Esą jo vertė juodojoje rinkoje – daugiau nei 40 mln. eurų. Kauno apskrities ONTV už šią operaciją 2015-aisiais buvo pripažinta geriausiu kovos su mafija padaliniu šalyje.
Purtėsi narkotikų šleifo
Anot prokuroro M.Sabaičio, įrodymų pripažinti teisiamųjų kaltę pakanka.
Nors K.Zienka ir tikina, kad tik atvežė į minėtą sandėlį maišus su anglimi Vyganto Pankos, teisėsaugininkų laikomo šios kontrabandos organizatoriumi, prašymu, nieko nežinodamas apie juose paslėptus narkotikus. Todėl ir pakvietęs bendradarbį V.Matulaitį į talką padėti šiuos maišus iškrauti.
K.Zienka tikina neturėjęs nieko bendro ir su D.P.Murillo. Tai buvo V.Pankos atsiųstas žmogus, su kuriuo dėl kalbos barjero jis net nesusikalbėjęs.
Tačiau D.P.Murillo teisme pareiškė, kad atvyko į Lietuvą smaragdų savo juvelyrikos verslui. Anksčiau partneriai iš gimtosios Kolumbijos atsiųsdavo šių brangakmenių jam tiesiai į Olandiją, kurioje iki sulaikymo gyveno. Tačiau šį kartą reikėjo važiuoti jų į Lietuvą. Ir D.P.Murillo tikina nežinojęs, kad reikės ieškoti smaragdų maišuose su anglimi. Po sulaikymo jo kuprinėje buvo aptikti du apie trijų bei penkių centimetrų diametro akmenys su žalios spalvos priemaišomis. D.P.Murillo teigimu, pastarosios – smaragdai.
Ne viską sugebėjo paaiškinti
Tačiau, K.Zienka nesugebėjo paaiškinti, kodėl vežė sulaikymo metu iš jo perimtą maišelį ne krovininio mikroautobuso bagažo skyriuje, o salone. Nors esą pasiėmė jį, norėdamas išbandyti atgabentą akmens anglį kaip kurą.
Į šį klausimą, remiantis kaltinamuoju aktu, atsakė ekspertai, teigdami, kad minėtame maišelyje rastas koncentruotas kokainas, kokio nebuvo nė viename angare sandėliuotame didmaišyje su šiuo kuru. Juose ši narkotinė medžiaga buvo išslapstyta mažesniais kiekiais. Be to, esą ant sandėlyje po teisiamųjų sulaikymo rastų pirštinių ir respiratorių buvo aptikta visų jų biologinių pėdsakų bei kokaino.
Buvo bandyta apklausti viename iš šios bylos posėdžių ir kaunietį V.Panką, pasidavusį policijai vasaros pabaigoje po daugiau kaip dvejus metus trukusio slapstymosi. Tačiau jis duoti parodymus galimų savo bendrininkų teisme atsisakė. Nors į atskirą ikiteisminį tyrimą išskirtą jo bylą tiriantiems pareigūnams parodymus davė. Šiems 50-metis V.Panka prisipažino organizavęs 2015-ųjų vasarą jūrinių konteinerių su akmens anglimi atplukdymą iš Kolumbijos į Klaipėdą. Esą su verslo partneriu iš Kolumbijos. Tačiau taip pat tikino nieko nežinojęs apie krovinyje paslėptus narkotikus. O, kai sužinojo, kad policija sulaikė K.Zienką, su kuriuo jis susipažino esą per skelbimus, labai išsigando, todėl ir pasislėpė. Tačiau dabar nusprendė pasiduoti – kad įrodytų savo nekaltumą.
V.Panka teigė nepažįstantis nei V.Matulaičio, nei D.P.Murillo, kaip, beje, ir pastarasis tikino nepažįstantis jo.
Vygantas Panka/ Vilmanto Raupelio nuotr.
Nevyniojo žodžių į vatą
Teisiamųjų advokatai, kurių jie turi ne po vieną, buvo įsitikinę, kad jų ginamieji turi būti išteisinti.
„Lietuvoje susidarė labai įdomi situacija – iš pradžių garsiai sušunkama, koks baisus nusikaltimas įvykdytas, suformuojama visuomenės nuomonė, o po to bandoma laukti geidžiamų rezultatų. Ar ir šį kartą iš didelio oi oi oi neišeis eilinis pykšt?! Juk gyvename ne akmens amžiuje – renkant įrodymus buvo galima panaudoti tiek technikos! O šioje byloje radau tik prielaidas, bet ne įrodymus. Todėl visos abejonės, remiantis įstatymais, turi būti aiškinamos teisiamojo naudai. Nepaisant sukelto ažiotažo“, - per baigiamąsias kalbas teigė vienas iš V.Matulaičio advokatų – Stasys Zabita.
Naujausi komentarai