Priešnuodžių, skirtų pažaboti melagingai pranešančiuosius apie padėtą bombą, ieško ne tik politikai, siūlantys griežtinti už tai atsakomybę. Kauno prokurorai perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje pirmą kartą tokiam "teroristui" pareikštas gana solidus ieškinys.
Tragedijos šešėlis
Beveik 7 tūkst. eurų ieškinys pasivijo jonavietį Arvydą Kamalovą po daugiau kaip ketverių metų.
2011-ųjų sausio 31-osios rytą, keliolika minučių po devynių, jis, paskambinęs Kauno apylinkės teismo informacijos telefonu pranešė, kad pastate netrukus sprogs bomba – bus kaip Domodedove! Kaip tik prieš savaitę Rusijos oro uoste buvo nugriaudėjęs galingas sprogimas.
Šis vos 10–15 sek. trukęs monologas baigėsi riebiais rusiškais keiksmažodžiais.
Buvo ir antras dublis
Apie šį pranešimą nedelsiant informuota policija, kuri ir pati po minutės sulaukė tokio paties skambučio, nes telefoninis teroristas pasidalijo savo informacija dar ir paskambinęs skubios pagalbos numeriu 112.
Tik šį kartą jam atsiliepė Jonavos rajono policijos komisariato budėtojų dalies darbuotojai. Buvo nustatyta, kad skambinama iš Jonavos Kosmonautų g.
Jonavos policijos padarytas pokalbio įrašas šiandien – vienas iš įkalčių, kuriuo remiantis A.Kamalovui pareikšti kaltinimai melagingai pranešus apie visuomenei gresiantį pavojų ir dėl trukdymo teisėjo, prokuroro bei advokato veiklai.
Tai pavyko tik po titaniškų Kauno Centro policijos komisariato pareigūnų ir jų atliekamą ikiteisminį tyrimą kuravusios Kauno apylinkės prokuratūros prokurorės Kristinos Mockienės pastangų. Teko iššifruoti šimtus pokalbių telefonu išklotinių, kuriose užkoduota informacija galų gale ir atvedė pas įtariamąjį.
Pergudrauti nepavyko
Nustačius, kad skambinta iš Jonavos, sąsajų ieškota visose tądien Kauno apylinkės teisme turėtose nagrinėti bylose. Jų buvo apie 200.
Vienoje dėl vagystės buvo teisiamas A.Kamalovo bendraamžis jonavietis. Pastarojo telefono numeris buvo aptiktas ir "teroristo" naudoto telefono numerio pokalbių išklotinėse. Šis, kaip paaiškėjo, padėjęs "bombą", iš karto atsikratė naudota telefono kortele. Tačiau pergudrauti teisėsaugininkų jam nepavyko.
Gavę teismo sankciją, šie netrukus šifravo jo pokalbių telefonu išklotines, apimančias visą mėnesį iki lemtingų skambučių. Taip išsiaiškinta, su kuo "teroristas" dažniausiai kalbėdavo. Kai kurie iš minėtų pašnekovų vėliau policijai nurodė, kam priklauso ją dominantis telefono numeris, kuriuo buvo pranešta apie padėtą bombą.
Buvo pasiklydę
Prieš ištraukiant į dienos šviesą telefono numerį, kuriuo "užminuotas" teismas, naudojusį A.Kamalovą, iš pradžių įtarimai dėl melagingo pranešimo buvo pareikšti dviem jo pažįstamiems jonaviškiams.
Vienas jų buvo jau minėtas teisiamasis už vagystes. Tipiška tokiais atvejais prielaida, kad jis padėjo tą rytą teisme bombą, norėdamas atidėti akistatą su Temide, nepasitvirtino.
Paskyrus fonoskopinę šio įtariamojo balso ekspertizę, ji buvo neigiama, dėl ko ikiteisminį tyrimą minėto jonaviečio atžvilgiu teko nutraukti.
Vėliau tą patį teko padaryti ir kito A.Kamalovo pažįstamo atžvilgiu.
Iškalbingi sutapimai
Pats A.Kamalovas tapo įtariamuoju tik po pusantro mėnesio. Pareiškus jam įtarimus, dingo lyg į vandenį. Tai tik sustiprino prielaidą, kad galiausiai pataikyta į dešimtuką.
Pirmiausia neigdamas, kad padėjo "bombą", jis pernelyg painiojosi parodymuose.
A.Kamalovas prisipažino pažįstantis jonavietį, kuris tądien turėjo stoti prieš teismą. Jiedu buvę bendramoksliai, kartu lankę bokso treniruotes.
Galiausiai A.Kamalovas gyveno tame pačiame kvartale, kuriame buvo užfiksuotas "teroristo" skambutis.
Sulaikytas darant nusikaltimą
Paskelbus A.Kamalovo paiešką, gauta operatyvinių duomenų, kad jis pasislėpė Anglijoje. Europos arešto orderis dėl tokių Lietuvoje populiarių, tačiau kitoms Senojo žemyno šalims nebūdingų telefoninio terorizmo atvejų nėra išduodamas.
A.Kamalovą pavyko sulaikyti tik prieš kelis mėnesius, kai jis grįžo į Lietuvą. Tik jį sulaikius paaiškėjo, kad slapstydamasis šis jonavietis užsidirbo ir pirmą teistumą. Pernai spalį vienas Vokietijos teismas skyrė jam baudą.
A.Kamalovas įkliuvo kovo 1-osios vakarą Kaune. Po to, kai, būdamas neblaivus, panaudojo bokso treniruotėse gautus įgūdžius prieš vieną bendraamžį, pareiškusį jam pastabą, kad neatidarinėtų kojomis vieno Kauno pramogų centro durų.
Pasirodžius šio apsaugai, A.Kamalovas bandė slapčia pasišalinti, bet jo kėslui spėta užbėgti už akių. Vėliau jis prisistatė policijai vyresniojo brolio vardu ir pavarde. Tačiau greitai – išsitraukus policijos informacinėje bazėje esančią pastarojo dokumentinę nuotrauką, demaskuotas ir jo melas.
Visa diena – gatvėje
Teismo A.Kamalovas laukia suimtas. Jo likimas patikėtas Jonavos rajono apylinkės teismui.
Šią bylą pagal nusikaltimo padarymo vietą turėjęs nagrinėti Kauno apylinkės teismas pareiškė jam ieškinį dėl sutrikdytos visos darbo dienos.
Po pranešimo apie padėtą "bombą" visi jo darbuotojai ir lankytojai turėjo skubiai palikti teismo pastatą. O šio patalpos – kelių aukštų.
Be to, teko laukti, kol iš Vilniaus atvyks patalpas apžiūrėsiantys "Aro" išminuotojai.
Konstatavus, kad jokio sprogmens nėra, teismo darbuotojams leista grįžti į darbo vietas tik baigiantis darbo dienai – apie 16 val.
Tik žiedeliai
Kauno apylinkės teismas pareiškė A.Kamalovui 6 672,19 eurų (daugiau kaip 23 tūkst. litų) ieškinį.
"Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai įtariamajam tokiu nusikaltimu jo "užminuota" įstaiga pareiškia ieškinį. Nusprendėme vieną kartą suskaičiuoti, kiek tokie žaidimai iš tikrųjų kainuoja", – teigia ikiteisminį tyrimą kuravusi prokurorė K.Mockienė.
Šį kartą apsiribota tik teismo patirtais nuostoliais. Nors savo ieškinius galėjo pareikšti ir apie septynias valandas prie "užminuoto" teismo pastato turėję budėti ugniagesiai gelbėtojai, greitosios medikai ir policija.
Be to, buvo sutrikdytas ne tik teismo, bet ir prokurorų bei advokatų darbas.
Siūlo didinti ir baudas
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas taip pat linkęs konstatuoti, kad telefoniniai teroristai iki šiol atsipirkdavo tik minimaliomis baudomis.
Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotose jo įstatymų pataisose siūloma didinti baudą už melagingą pagalbos tarnybų iškvietimą nuo 300 iki 1 500 eurų.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už melagingą iškvietimą šiandien numato baudą nuo 80 iki 173 eurų.
Naujausi komentarai