Pereiti į pagrindinį turinį

KTE planuose – pigesnė šilumos gamyba

2009-04-21 09:00
Priežastys: gaminamos šilumos kaina mažėja dėl pasaulio rinkose pingančių gamtinių dujų ir KTE atsisakant dalies pajamų.
Priežastys: gaminamos šilumos kaina mažėja dėl pasaulio rinkose pingančių gamtinių dujų ir KTE atsisakant dalies pajamų. / Evaldas Butkevičius

Kauno šilumos gamintojai pirmieji šalyje mažina šilumos kainą. Balandžio pradžioje šilumos gamybą sumažinus Kauno termofikacinei elektrinei (KTE), mažės ir tarifai vartotojams. Šilumos gamyba dar atpigs pastačius naują elektrinę.

Šiluma pigs penktadaliu

KTE gaminama energija nuo balandžio pradžios jau atpigo 2 centais už kilovatvalandę. KTE gaminamos šilumos kaina mažėja dėl pasaulio rinkose pingančių gamtinių dujų ir įmonei atsisakant dalies pajamų.

Pasak KTE generalinio direktoriaus Antano Pranulio, šiluma "Kauno energijai" nuo balandžio pradžios parduodama 13,5 proc. pigiau, arba 12,76 cento už kilovatvalandę. Todėl šilumos kainas ketina mažinti ir "Kauno energija", ji jau pranešė, kad nuo birželio šilumos tarifai vartotojams mažės maždaug penktadaliu.

Tiesa, nors kuras pradėjo pigti dar praėjusiais metais, Lietuvos gyventojai už šildymą visą sezoną mokėjo ganėtinai daug dėl seniau įsigaliojusių tarifų. Pagal dabartinę tvarką nauji mažesni šilumos tarifai Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos galės būti tvirtinami kaip ir kasmet – birželį, o įsigalios tik liepą.

Beje, šilumos gamybos kaina ateityje turėtų dar mažėti. KTE įgyvendina naujos šiluminės elektrinės statybų projektą Kaune. 2013 m. pradžioje pastačius modernią elektrinę, kuri gamins ir šilumą, ir elektrą, šilumos gamybos kainos Kaune bus mažiausios šalyje. Skaičiuojama, kad energijos gamybos išlaidos mažės daugiau kaip 20 proc.

Statys galingą elektrinę

KTE užsakymu buvo atlikta septyniolika studijų, kuriose išnagrinėta, kokia elektrinė dirbtų efektyviausiai. Nuspręsta statyti apie 350 megavatų galios kombinuoto ciklo kogeneracinę elektrinę. Jau atliktas poveikio aplinkai vertinimas, gautas Ūkio ministerijos leidimas plėtrai, atlikta kabelinės trasos parinkimo galiai išduoti studija.

Lietuvos energetikos instituto tarybos pirmininko akademiko Jurgio Vilemo manymu, dabartiniams KTE savininkams rūpi ne tik Kauno miesto rinka. Pagrindinį pelną jie žada gauti iš prekybos elektros energija uždarius Ignalinos atominę elektrinę. Nauja galinga elektrinė Kaune būtų naudinga visos šalies gyventojams.

KTE jau įgyvendina naujos Kauno šiluminės elektrinės statybų projektą – netrukus bus paskelbtas statybų techninis konsultantas. Numatomos investicijos – per 1 mlrd. litų.

"Didesnė elektros tiekėjų konkurencija atsiras uždarius Ignalinos atominę elektrinę. Galime tikėtis, kad nauja šiluminė elektrinė bus ekonomiškai efektyvesnė negu statomas naujas blokas Elektrėnuose. Ukrainos, Estijos ir Rusijos įmonės siūlys elektros energiją Lietuvai, tačiau "Gazprom" savo valdomai įmonei Kaune galės pasiūlyti pigesnes dujas ir taip prisidėti prie mažesnių elektros kainų Lietuvoje", – tikino J.Vilemas.

Pranašumas prieš kitus

J.Vilemo teigimu, Kaune pastaruosius keletą metų buvo mažiausios šilumos gamybos kainos Lietuvoje, todėl pastačius naująją elektrinę galima ir toliau tikėtis, kad šilumos kaina bus mažesnė negu kituose didmiesčiuose.

"Be to, Vilniaus šilumos gamintojai neplanuoja renovuoti esamos šiluminės elektrinės, todėl Kauno elektrinės įgyvendinamas projektas bus pats moderniausias ir efektyviausias Lietuvoje. Tai suteiks Kauno miestui daug pranašumų. Nors daugeliui gali nepatikti, galima teigti, kad Kaunas įgis net politinį pranašumą prieš kitus didžiuosius miestus", – apie svaresnį miesto statusą šalyje kalbėjo J.Vilemas.

Ieško geriausio varianto

Pastaruoju metu kalbama, kad KTE neįvykdė investicinių įsipareigojimų "Kauno energijai", todėl turi sumokėti 17 mln. litų. Anot KTE generalinio direktoriaus A.Pranculio, elektrinė įvykdė įsipareigojimą, numatytą šilumos pirkimo–pardavimo sutartyje, ir penkerius metus nedidino parduodamos šilumos kainų.

Pagal investicijų sutartį buvo numatyta per pirmą etapą investuoti 135 mln. litų, pastatyti 80 megavatų galios elektrinę, o per penkiolika metų investicijos turėtų siekti 400 mln. litų. Tačiau parengus net kelias projekto galimybių studijas paaiškėjo, kad ekonomiškai naudingiausia ir efektyviausia statyti apie kombinuoto ciklo kogeneracinę elektrinę.

Pasak KTE vadovo A.Pranculio, bendrovė derybose su "Kauno energija" ir miesto savivaldybe sieks rasti naudingiausią sprendimą tiek miesto valdžiai, tiek šilumos vartotojams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų