Lietuva eina geru keliu. Šiuos žodžius Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misija kartoja jau antrus metus iš eilės. Tačiau už tai, kad anksčiau gyvenome ne pagal savo galimybes, dabar teks sumokėti.
Valdžios nekritikavo
Premjeras Andrius Kubilius vakar susitiko su kasmetę savo misiją Lietuvoje baigiančio TVF atstovais. Jie su Lietuvos banko valdybos pirmininku Reinoldijumi Šarkinu aptarė mūsų šalies ekonominę padėtį.
TVF misijos vadovė Catriona Purfield, kaip ir pernai, pagyrė "ryžtingus ir sumanius" valdžios veiksmus. Ji taip pat pabrėžė, kad diskusijos su valdžios institucijomis ir privačiu sektoriumi buvo labai produktyvios ir kad Lietuva turi daug šansų greitai įveikti sunkmetį. Viešnia pažėrė ir rekomendacijų, kaip tai padaryti.
"Lietuvos ūkis išgyvena sudėtingo prisitaikymo laikotarpį. Prognozuojame, kad ekonomika 2009 m. susitrauks ne mažiau kaip 16 proc. o 2010 m. – dar 3,75 proc. Tačiau šioms prognozėms būdingas didelis neapibrėžtumas, tad skaičiai gali keistis. Sumanus Vyriausybės, parlamento ir Lietuvos banko ekonominės politikos valdymas nuo pat nuosmukio pradžios yra esminis veiksnys išsaugant stabilumą. Privatus sektorius taip pat ėmėsi esminių permainų", – šalies valdžios ir verslininkų sprendimus gyrė TVF misijos vadovė.
Reikia pasitempti
Tačiau tolesnis kelias, anot jos, bus labai sunkus. Esą norint suvaldyti sunkmetį, reikalingi trys pagrindiniai dalykai: tolesnis didelio masto valdžios sektoriaus finansų konsolidavimas, papildomų apsaugos priemonių sukūrimas finansų sistemoje bei tolesnis darbo užmokesčio reguliavimas ir struktūrinės reformos.
Kitaip tariant, TVF patarė greičiau pertvarkyti viešąjį sektorių, mažinti valdžios išlaidas, bankams didinti atidėjinius, kuriais galėtų būti finansuojamos blogosios paskolos, ir toliau mažinti darbo užmokestį. Mat šis dar neatitinka ekonomikos realijų.
"Kai kurios priemonės gal nebus labai populiarios, nes jos skirtos sureguliuoti tiems dalykams, kurie buvo neadekvačiai išpūsti. Pavyzdžiui, atlyginimai per pastaruosius porą metų augo 20 proc. Tai nenatūralu", – teigė C.Purfield.
Ji taip pat pabrėžė, kad Lietuva nesikreipė į TVF pagalbos, o vizitas yra tik įprasta kasmetė misija. Tačiau ji neatmetė galimybės, kad ateityje Lietuvai gali tekti kreiptis pagalbos į TVF.
"TVF nuomone, Lietuvos valiutų modelis iš esmės tinkamas. Tačiau norint jį išlaikyti, nedevalvuoti lito reikės daug politinės valios. Reikės toliau konsoliduoti bankų sektorių, vesti tolesnes struktūrines reformas, koreguoti atlyginimus", – kalbėjo TVF vadovė.
Pokyčiai jau prasidėjo
Premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad pasirengęs derėtis su visomis pusėmis. "Tie dalykai, kurie pažymėti TVF ataskaitoje, bus daromi. Tai nemaži iššūkiai, bet esame pasiruošę dirbti. Per artimiausius porą metų laukianti biudžeto viešųjų finansų konsolidacija, siekianti daugiau negu 7 proc. BVP, yra įmanoma. Tik visi turi suvokti, kas būtų, jei to neįgyvendintume. Aš tikrai pasiruošęs kalbėti ir tartis, išklausyti visus siūlymus – ir profesinių sąjungų, ir įvairių partijų, ir visuomenės grupių, bet su viena sąlyga: kad nebūtų taip, kad visus išklausius paaiškėtų, jog iš viso nieko negalima daryti. Nes vieni prieštarauja, kad būtų padidinti mokesčiai, kiti prieštarauja, kad būtų sumažinti atlyginimai, treti prieštarauja, kad būtų koreguojamos motinystės išlaidos, galbūt ir pensijos", – pabrėžė A.Kubilius.
Pastaruoju metu netyla kalbos, kad sprendimai dėl didesnio PVM ir mažesnio bazinio atlyginimų dydžio, kuris taikomas apskaičiuojant politikų, teisėjų, pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareigines algas, priimti remiantis būtent TVF rekomendacijomis.
Vyriausybė žada 2 proc., iki 21 proc., padidinti PVM ir sumažinti valstybės tarnautojų atlyginimus. Šiemet taip pat žadama mažinti motinystės pašalpas ir kitas socialines išmokas, o nuo kitų metų ilginti pensinį amžių. Skaičiuojama, jog sumažinus valstybės tarnautojų atlyginimus, motinystės ir kitas socialines išmokas, biudžetas sutaupytų 620 mln. litų.
Taupymo karštinė
Vyriausybė šią savaitę Seimui taip pat teiks siūlymą mažinti politikų, teisėjų, pareigūnų, valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį nuo 475 iki 430 litų. Šių darbuotojų algos mažėtų 9,5 proc. Bazinę mėnesinę algą rengiamasi sumažinti nuo 128 iki 115 litų. Šis koeficientas taikomas apskaičiuojant atlyginimus beveik 230 tūkst. biudžetinės sferos darbuotojų. Jų algos sumažėtų apie 10 proc.
Atlikus šiuos "namų darbus" Lietuvai gali būti lengviau skolintis tarptautinėse rinkose ir iš paties TVF. Kita vertus, užsimenama, kad TVF nurodymai Lietuvai būtų identiški pasiūlymams, išsakytiems Latvijai, tad mūsų Vyriausybė tam rengiasi iš anksto.
Prognozės
Pasaulio bankas (PB) prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 10 proc., kitąmet – dar 2,5 proc. Einamosios sąskaitos deficitas šiemet turėtų siekti 5 proc. BVP, o 2010-aisiais – 3 proc. Pasaulio bankas vakar paskelbtoje naujausioje pasaulio ekonomikos apžvalgoje įspėja, kad iš Vidurio ir Rytų Europos šalių didžiausias nuosmukis bus juntamas Baltijos valstybėse. Latvijai 2009-aisiais prognozuojamas 13 proc. BVP nuosmukis.
Vidurio ir Rytų Europos regiono šalių BVP smuks 1,6 proc., o kitąmet augimas bus nulinis.
Nuo 2008-ųjų rugsėjo iki šių metų gegužės jau devynios šalys susitarė su TVF dėl iš viso 55,8 mlrd. JAV dolerių (138,9 mlrd. litų) paskolų, šešioms iš jų pagalba suteikta per PB, Europos Komisiją ir kelias kitas institucijas. Lietuva ir Turkija apžvalgoje minimos kaip tiriančios panašias galimybes ir esą galinčios 2009 m. sutarti dėl stabilizavimo paketų iš TVF.
Lietuvos Vyriausybė preliminariai prognozuoja, kad šalies ūkis smuks apie 18 proc., centrinis bankas – kad beveik 16 proc.
Naujausi komentarai