Kauniečiai dar neatsigavo nuo šildymo sąskaitų sukelto šoko. Šilumos gamintojai ramina, kad laikinojoje sostinėje šildymas daugiau neturėtų brangti. Tiesa, nuo rudens sąskaitas padidins mokesčiai.
Gyventojų padėtis nepavydėtina
Sostinės gyventojai su nerimu laukia naujienų, kiek dar šią žiemą gali brangti centralizuotai tiekiama šiluma. Bendrovė "Vilniaus energija", kurią valdo Prancūzijos investuotojai, kreipėsi į sostinės savivaldybę ir Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK) su prašymu nuo vasario didinti šilumos kainą Vilniuje net 51,1 proc.
Pagal šilumos tiekėjų skaičiavimus, vilniečiams už suvartotą kilovatvalandę šilumos teks pakloti net 34,09 cento. Kai kuriuose kituose šalies miestuose šilumos kainos vartotojams sieks net 28–35 centus už kilovatvalandę.
Remiantis VKEKK duomenimis, daugeliui šilumos gamybos ir tiekimo bendrovių, kurios kaip kurą degina gamtines dujas, praėjusių metų rudenį perskaičiuoti tarifai pakilo vidutiniškai iki 31 cento už kilovatvalandę.
Šilumos tiekėjai priversti didinti kainas dėl sparčiai pernai ir užpernai brangusių dujų ir susikaupusių nuostolių. Dabar ši našta perkeliama ant vartotojų pečių.
Kauniečiams – geros naujienos
Šilumos kaina kauniečiams neturi didėti. Nors praėjusiais metais dujų kaina išaugo daugiau negu 50 proc., Kauno gyventojams mokestis už šilumą išliks 24,29 cento už kilovatvalandę. Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) šį sezoną šilumą ir toliau gamins po 14,76 cento už kilovatvalandę. Tokie šilumos gamybos ir tiekimo įkainiai nustatyti nuo 2008 m. gruodžio 1-osios ir galios pusę metų.
Pasak KTE generalinio direktoriaus Antano Pranculio, dėl šio šildymo sezono kauniečiai gali būti garantuoti – mokesčiai už šildymą tikrai nedidės.
"Pagal galiojančius įstatymus mūsų įmonė galės perskaičiuoti šilumos kainą po pusės metų. Jeigu pasaulinėje kuro rinkoje išsilaikys dabartinės tendencijos ir gamtinių dujų kaina bus mažesnė negu ta, kuri nustatyta šilumos kainos skaičiavimo metodikose, KTE gaminamos šilumos kaina mažės", – sakė A.Pranculis.
Jo teigimu, įmonė gamtines dujas iš Rusijos pirko lengvatinėmis sąlygomis ir taip išvengė didžiulių nuostolių. Todėl tikėtina, kad Kauno mieste šilumos kaina ir toliau išliks daug mažesnė negu kituose Lietuvos miestuose.
KTE yra vienas pigiausių šilumos gamintojų šalyje. Vilniuje šilumos gamybos kaina, įskaitant išlaidas kurui, yra perkopusi per 20 centų už kilovatvalandę.
Valdžios žingsniai – smūgis vartotojams
Ar šilumos kainos ateityje galėtų sumažėti gyventojams, priklausys ne tik nuo dujų kainų, bet ir nuo "Kauno energijos", kuri tiekia šilumą miesto vartotojams.
Vis dėlto tikėtis gerokai mažesnių sąskaitų už šildymą kauniečiai neturėtų. Apsirūpinti pigesne šiluma gyventojams gali sutrukdyti valdžios sprendimai – konservatorių kontroliuojama Vyriausybė apsisprendė nuo šių metų rugsėjo naikinti lengvatinį 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šildymui. Tai jau patvirtinta įstatymu. Taigi kitą šildymo sezoną už centralizuoto šildymo paslaugas reikės mokėti nebe 5 proc., o 19 proc. PVM.
Padidėjęs PVM papildys kiaurą valstybės biudžetą, bet už tai brangiai turės sumokėti gyventojai.
Pinga dujos, pigs ir šiluma
Praėjusių metų gruodžio viduryje Rusijos verslo dienraštyje "Vedomosti" pasirodė informacija, kad dujų koncerno "Gazprom" skaičiavimu, atpigus naftai, 2009-aisiais dujos Europai gali atpigti net 30 proc. Gamtinės dujos – pagrindinis kuras šilumai gaminti.
Prognozuojama, kad "Gazprom" pardavimas Europoje, sudarantis pagrindines koncerno pajamas, gali mažėti 30–40 proc., nes mažėjant pramonės gamybai, išliekant šiltiems orams krinta ir dujų paklausa.
"Gazprom" yra vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai. Rusijos koncernas yra vienas iš "Lietuvos dujų" akcininkų ir KTE savininkas.
KTE numato statyti naują kelių šimtų megavatų galios šiluminę elektrinę, ji bus viena moderniausių Rytų ir Vidurio Europoje.
Naujausi komentarai