Sporto funkcionieriai suka galvas, kaip reikės pasielgti su Europos maratono čempionei Živilei Balčiūnaitei paskirta pinigine premija, jeigu bus pripažinta, kad sportininkė vartojo dopingą.
Analogiškas klausimas gali iškilti ir dėl Ž.Balčiūnaitei skirto valstybės apdovanojimo.
Paprašė teisininkų pagalbos
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Klemensas Rimšelis patvirtino jau pasiteiravęs teisininkų išvadų, kaip derėtų pasielgti su maratono bėgikei skirta vyriausybine pinigine premija, jeigu būtų nustatyta, jog ji vartojo neteisėtus organizmo stimuliatorius ir dėl to iš sportininkės būtų atimtas Europos čempionės titulas.
„Tokio precedento nėra buvę, todėl kol kas sunku pasakyti, kaip būtų pasielgta šiuo atveju. Esu užklausęs teisininkų pagalbos“, - portalui sakė K.Rimšelis.
KKSD vadovas pabrėžė, kad kol kas Ž.Balčiūnaitė nėra pripažinta vartojusi dopingą, iš jos neatimtas Europos maratono čempionės titulas. Tačiau tiriami įtarimai, kad dopingas galėjo būti pavartotas. Gruodžio pradžioje turėtų paaiškėti tyrimo rezultatai. Iki to laiko Ž.Balčiūnaitės sportinė veikla yra suspenduota.
Laukia tyrėjų išvadų
K.Rimšelis tikisi, kad maratonininkei pavyks įrodyti savo nekaltumą. Kita vertus, yra galimybė, kad antidopingo organizacija pripažins Ž.Balčiūnaitę kalta. Tokiu atveju, iš jos gali būti netgi atimtas čempionės titulas ir medalis.
Tuomet iškiltų klausimai dėl Lietuvos Vyriausybės sportininkei skirtos 20 tūkstančių litų premijos bei Prezidentės Dalios Grybauskaitės įteikto Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. Šie apdovanojimai skirti šiemet rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais už liepos pabaigoje Barselonoje vykusiame Europos lengvosios atletikos čempionate iškovotą aukso medalį moterų maratono rungtyje.
K.Rimšelis sakė, kad sprendimas, ką daryti su jau išmokėta vyriausybine premija, bus priimtas tik tuo atveju, jeigu Ž.Balčiūnaitė būtų pripažinta kalta ir iš jos atimtas čempionės medalis. „Iki to laiko nenorėčiau svarstyti, ką ir kaip daryti, nes laikausi nekaltumo prezumpcijos principo, todėl manau, kad pirmiausia reikia sulaukti sprendimo dėl tų kaltinimų vartojus dopingą, tik tada daryti kitus sprendimus“, - sakė KKSD vadovas.
„Kaip atrodysim, jeigu iš anksto kaltinsim ir svarstysim, ar atimti premiją, ar neatimti, o paskui paaiškės, kad mūsų sportininkė visiškai išteisinta. Beje, tokių atvejų sporto pasaulyje pasitaiko visai neretai – tyrimas vyksta, įtarimai ant sportininko krenta, bet paskui viskas baigiasi jo išteisinimu“, - pridūrė jis.
Nustatys „inkubacinį periodą“ išmokai
Tačiau K.Rimšelis pripažįsta, kad problema egzistuoja – valstybės piniginė premija pasižymėjusiam sportininkui išmokama beveik tuojau pat po pasiekto rezultato, nors egzistuoja tikimybė, kad kiek vėliau tas sportininkas gali būti pripažintas vartojęs neleistinus stimuliuojančius preparatus ir iš jo atimtos nugalėtojo regalijos.
„Todėl siūlysiu ateityje nustatyti savotišką pusės metų „inkubacinį periodą“ tokioms išmokoms. Tai yra, formaliai priimti sprendimą dėl premijos paskyrimo galima ir tuojau pat po čempionato, kuriame sportininkas pasižymi, tačiau pinigus galima būtų išmokėti tik po šešių mėnesių, kai jau visiškai aišku, ar tikrai nėra jokių pretenzijų dėl to sportinio pasiekimo. Tada nekiltų klausimų, kokie kyla dabar dėl Ž.Balčiūnaitės atvejo“, - kalbėjo KKSD vadovas.
Pasak jo, tokiam „inkubaciniam periodui“ nustatyti reikalinga pakeisti vyriausybės išmokų skyrimo tvarką. Tai gali būti padaryta jau artimiausiu metu.
Galėtų atšaukti dekretą dėl apdovanojimo?
Dar vienas galvos skausmas valdininkams – ką reikės daryti su Ž.Balčiūnaitei paskirtu valstybės apdovanojimu, jeigu ji būtų pripažinta kalta vartojusi dopingą.
Prezidentė turi teisę atšaukti savo rugsėjį pasirašytą dekretą dėl Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiaus skyrimo šiai sportininkei.
Tačiau toks klausimas, pasak Prezidentūros atstovų, galėtų būti svarstomas tik po to, kai bus paskelbtos tyrimo dėl įtarimų Ž.Balčiūnaitei išvados. "Šiaip, tokios situacijos precedento, kiek žinau, nėra buvę. Todėl lauksime išvados ir jeigu sprendimas būtų nepalankus sportininkei, tada bus gilinamasi į galiojančius įstatymus, reglamentuojančius valstybės apdovanojimus, bus tariamasi su teisininkais ir priimtas kažkoks sprendimas", - portalui sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Sportininkė, prieš kelias dienas buvo suspenduota dėl dopingo kontrolieriams abejonių sukėlusių šlapimo mėginio tyrimo rezultatų, kategoriškai neigia vartojusi draudžiamus preparatus. „Esu nekalta, nevartojau ir nevartosiu dopingo. Visada pasisakiau tik už švarų sportą“, – pirmadienį tikino 31 metų bėgikė.
Po pirmą karjeroje Europos aukso medalį atnešusio bėgimo praėjusią vasarą Barselonoje paimtame Ž.Balčiūnaitės šlapimo mėginyje buvo aptiktas leistinas normas viršijantis dviejų hormonų – testosterono ir epitestosterono – santykis. Sportininkės teigimu, hormonų balansas organizme svarbiausio sezono starto metu galėjo pakisti išgėrus ginekologės dar 2003 metais skirtų vaistų dėl maratonininkę kamavusių menstruacijų.
Naujausi komentarai