Sekmadienį į Nidą sugrįš tradicinė „Vargonų vasara“. Minėdamas Nidos vargonų 30-metį, festivalis klausytojus birželio 22 – liepos 5 dienomis kviečia į septynis jubiliejui skirtus vėlyvo vakaro koncertus.
Instrumento 30-mečiui
„Šiemet esame nusiteikę šventiškai – švęsime Nidos vargonų 30-metį, – kalbėjo ilgamečio festivalio meno vadovas vargonininkas Balys Vaitkus. – Įvertinant klimato sąlygas (bažnyčia – ant kalno, iš abiejų pusių – vandenys, nesandarūs langai, netolimoje praeityje – net ir kiauras stogas...) – beveik stebuklas, kaip šis instrumentas sulaukė tokio amžiaus. O iš tikro tai byloja apie geras, patvarias medžiagas, iš kurių Nidos vargonai pagaminti. Vargonininkus iš įvairiausių pasaulio kampelių čia traukia plačiai pasklidęs garsas apie unikalią erdvę, persmelktą romantikos: į taktą linguojančias pušis, į muzikines pauzes nuolat įsiterpiančias miško paukščių treles, mariose boluojančią kurėno burę. Gražu...“
Anot B.Vaitkaus, ir iki Antrojo pasaulinio karo bažnyčioje buvo vargonai – Karaliaučiaus firmos „Gebauer“ kūrinys. Jie, deja, neišliko. 1969 m. Vilniaus arkikatedroje (tuometėje Paveikslų galerijoje) pastačius naujus vargonus, iki tol čia stovėję nedideli kilnojamieji vargonai-pozityvas buvo atvežti į Nidą, vėliau – į Juodkrantę. Taip Kuršių nerijoje užgimė vargonų muzikos koncertų tradicija, kuri galutinai įsitvirtino 1984-aisiais: bendradarbiaujant Neringos miesto vykdomajam komitetui ir Respublikinio kultūros paminklų restauravimo tresto vargonų dirbtuvei, vadovaujamai Rimanto Gučo, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje (tada – Kuršių nerijos istorijos muziejuje) buvo pastatyti nauji vargonai. Talentingo architekto Jono Zibolio dėka vargonai tobulai įsikomponavo bažnyčios interjere, keramikė Gražina Samuolytė instrumento prospektą ištapė regionui būdingų augalų ir vabzdžių motyvais. Vargonus intonavo Bernardas Vasiliauskas ir Kęstutis Šleinys.
„Man ne kartą yra tekę girdėti gidus, kurie, vaizdo suklaidinti, turistų grupėms pasakoja, esą, vargonai ir bažnyčia – vienalaikiai kūriniai, nors juos skiria beveik 100 metų. Juk bažnyčia iškilo 1888-aisiais“, – patikslino vargonininkas.
Pradės B.Vasiliauskas
Festivalį šį sekmadienį 21 val. (visi koncertai vyks tuo pačiu laiku) pradės maestro B.Vasiliauskas: būtent šis vargonininkas lygiai prieš 30 metų – 1984-ųjų birželį – grojo naujųjų Nidos vargonų inauguraciniame koncerte. Jam talkins saksofono virtuozas, džiazo legenda Petras Vyšniauskas.
B.Vasiliauskas – ilgametis Vilniaus arkikatedros bazilikos vargonininkas. Koncertinę karjerą pradėjo 1968 m., tapęs pirmojo M.K.Čiurlionio vargonininkų konkurso nugalėtoju. Be to, 25-erius metus jis atidavė vargonų statybai ir restauravimui, dirbo Vilniaus vargonų dirbtuvėje: jo rankose užgimė ar buvo prikelta naujam gyvenimui ne viena dešimtis Lietuvos instrumentų.
„Iš tylinčio metalo ir medžio prikelti didingą instrumentą, įkvėpti jam gyvybę ir suteikti norimą skambesį – nuostabus, nepakartojamas jausmas!” – sakė B.Vasiliauskas, vienas iš Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios vargonų kūrėjų.
Minint Nidos vargonų jubiliejų, du aukščiausio meistriškumo Lietuvos atlikėjai paliudys: vargonai ir saksofonas – geriausi draugai. Koncerto programoje – J.S.Bach, A.Vivaldi, M.A.Charpentier, M.E.Bossi, Th.Dubois, J.G.Rheinberger, E.Elgar muzika bei improvizacijos.
Gros gimusieji 1984-aisiais
Šiemet „Vargonų vasaros“ festivalyje bus įgyvendinta viena originali idėja, įkvėpta Nidos vargonų jubiliejaus: savo solinius pasirodymus surengs šeši jaunosios kartos vargonininkai, gimę – kaip ir Nidos vargonai – 1984 metais. Tai András Szabó iš Vengrijos, Ilpo Laspas iš Suomijos, Sachiko Kawakatsu iš Japonijos, vilnietė Agnė Petruškevičiūtė, Michaelis Bártekas iš Čekijos ir 6-ojo M.K.Čiurlionio konkurso laureatas iš Lenkijos Jakubas Pankowiakas.
Trečiadienį – vengro vargonininko A.Szabó rečitalis. Pelnęs pripažinimą Austrijoje, Italijoje, Rusijoje ir Suomijoje, vengrų muzikų dinastijos atstovas A.Szabó pirmą kartą atvyks į Lietuvą. Matyt, gimtinės kultūrinių tradicijų taip nulemta: kur šis jaunas žmogus begrotų – Europos didmiesčio katedroje ar provincijos bažnytėlėje – savo išdidžia laikysena ir galinga menine išraiška jis nepalieka abejingų. Koncerto programoje – J.Froberger, J.S.Bach, R.Schumann, J.G.Rheinberger, F.Mendelssohn-Bartholdy kūriniai.
Kitą penktadienį „Vargonų vasarą“ Nidoje pratęs suomis atlikėjas I.Laspas. Tai vienintelis suomis istorijoje, nuskynęs laurus prestižiniame J.S.Bacho konkurse Leipcige. Maža to, jam tai pavyko padaryti net du kartus! Ar bereikia sakyti, kad šis jaunuolis priklauso rinktinių Suomijos muzikų ratui? Jo koncerto programoje – J.S.Bach, J.Kuhnau, J.H.Ch.Rinck, improvizacijos.
Birželio 29-ąją festivalis sulauks viešnios iš Japonijos. S.Kawakatsu reprezentuoja jauniausiąją Tekančios Saulės šalies vargonininkų kartą: išpuoselėti judesiai, preciziškas dėmesys smulkiausioms detalėms, absoliuti ramybė ir mokėjimas Vakarų pasaulyje atsirinkti tik tai, kas geriausia, – tai liudija ir įspūdingas jos pedagogų sąrašas. Koncerto programoje – N.Bruhns, D.Buxtehude, J.S.Bach, C.P.E.Bach, F.Mendelssohn-Bartholdy.
A.Petruškevičiūtė festivalyje vargonuos liepos 1-ąją. Ji yra kelių respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė. Lietuvoje sunkiai rastume kitą vargonininką, kurio repertuare – ištisas prancūzų muzikos vandenynas: jis liejasi iš po Agnės pirštų, kai ji sėda prie Vilniaus arkikatedros bazilikos didžiųjų vargonų sekmadienio vakaro mišiose... Nidos „Vargonų vasaroje“ ji atliks N.Bruhns, J.C.Kerll, M.E.Bossi, A.G.Ritter, J.Alain, Ch.Tournemire muziką.
Bendraamžiams – nemokamai
Liepos 3-iąją festivalyje koncertuos svečias iš Čekijos – M.Bártekas. Šio vargonininko koncertų geografija – įspūdinga: O.Messiaeno jubiliejų jis paminėjo soliniu koncertu Šartro katedroje, Tulūzos katedroje vargonavo F.Lisztą, Prahos Šv. Vitalio katedroje – L.Vierne’ą... Vis didesnį pagreitį pasaulio scenose įgauna šio muzikanto inicijuotas unikalus projektas „Ring for Organ”, debiutavęs festivalyje Leipcige R.Wagnerio 200-ųjų gimimo metinių proga. Koncerte Nidoje programoje M.Bártekas gros D.Buxtehude, G.Böhm, N.Bruhns, J.S.Bach, M.Reger, J.Alain kūrinius.
„Vargonų vasarą 2014“ Nidoje vainikuos lenkų vargonininko J.Pankowiako rečitalis liepos 5-ąją. Anot atlikėjo, visada malonu sugrįžti į šalį, su kuria sieja šviesūs prisiminimai. J.Pankowiako atveju, tai – Lietuva ir tarptautinis M.K.Čiurlionio vargonininkų konkursas. Tarp kitų laureatų šis vaikinas išsiskyrė neabejotina laisve prie instrumento: muzika bylojo pati, buvo kupina spalvų, energijos ir fantazijos... Baigiamajame festivalio koncerte svečias atliks N.Bruhns, D.Buxtehude, J.Pachelbel, J.S.Bach, C.P.E.Bach, P.Hindemith muziką.
Bilietai į „Vargonų vasaros“ koncertus bus parduodami nuo 20 val. prie įėjimo į Nidos evangelikų liuteronų bažnyčią. Kaina – 15 Lt, moksleiviams ir studentams – po 10 Lt, gimusiesiems 1984 m. – nemokamai (būtina pateikti asmens dokumentą). Perkant keturis bilietus iš karto, penktas bilietas – nemokamai.
Naujausi komentarai