Vasarą – birželį ir liepą vienas po kito uostamiestyje vyks du tarptautiniai muzikos festivaliai, kuriuos organizuoja Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų institutas, Juozo Karoso muzikos mokykla bei labdaros ir paramos fondas „Baltijos impresijos“.
Su pastarojo direktore, Klaipėdos universiteto docente pianiste, tarptautinių konkursų laureate Inga Maknavičiene kalbėjomės apie abu renginius, kurių idėjas ji puoselėjo ne vienerius metus.
Varžysis ir koncertuos
– Kas tai per festivaliai, kurių vieną ėmėtės globoti, o kitam vadovauti? Kas juose dalyvaus?
– Birželio 17–20 dienomis Klaipėdos J.Karoso muzikos mokykloje ir Miesto koncertų salėje rengiame tarptautinį pianistų, stygininkų, pučiamųjų ir mušamųjų instrumentalistų konkursą-festivalį „Renaissance“. Esu jo meno vadovė. Čia dalyvių pasirodymus vertins tarptautinė vertinimo komisija iš Lietuvos ir užsienio šalių. Vienu metu vyksiančiuose keturiuose „Renaissance“ konkursuose varžysis daugiau nei 80 pačių talentingiausių pianistų, stygininkų, mušamųjų ir pučiamųjų instrumentalistų.
O visą liepą mūsų pajūryje skambės tarptautinių konkursų laureatų festivalis „Impresijos“, kurį globoju. Tai pačių ryškiausių mūsų krašto jaunųjų talentų festivalis, subursiantis dalyvius, kurie šiuo metu išvykę studijuoti į užsienį – Karališkąją muzikos akademiją Arhuse (Danija), Londono karališkąją muzikos akademiją (Didžioji Britanija), taip pat Vieną, Gracą (Austrija), Luganą (Šveicarija), Vokietijos miestus ir kitur, kiti tęsia studijas Lietuvoje, bet nebe Klaipėdoje, o Vilniuje ar Kaune. Iš visur laukiame atvykstančių 17-os jaunųjų muzikantų – pianistų, smuikininkų ir vienos fleitininkės. Šio festivalio renginiai planuojami trijuose miestuose. Todėl klaipėdiečiai kviečiami į koncertus liepos antradieniais rinktis Klaipėdos P.Domšaičio galerijoje, trečiadieniais – L.Rėzos kultūros centro koncertų salėje Juodkrantėje, o ketvirtadieniais – Palangos Kurhauze.
Visą „Impresijų“ festivalį vainikuos didysis koncertas „Mus užaugino Klaipėda“, skirtas uostamiesčio gimtadieniui. Jame išgirsime ir mūsų sugrįžusius, ir šiuo metu dar tebestudijuojančius Klaipėdoje bei regione (Kretingoje, Šilutėje, Plungėje) jaunuosius talentus – tarptautinių konkursų laureatus. Baigiamąjį koncertą ketiname surengti Klaipėdos koncertų salėje rugpjūčio 1-ąją 12 val. Tikimės, kad renginio metu pats miesto meras šių metų tarptautinių konkursų laureatus apdovanos „Gaudium Klaipėda 2014“ medaliais.
Iš noro paskatinti
– Kodėl iš karto – du tarptautiniai renginiai? Skirtingi jų tikslai?
– Kaip pasakytų filosofas, kaip pažiūrėsi... Viena vertus, kaip pradžioje minėjau, šiedu renginiai skirtingi, tačiau turi bendrus pagrindinius tikslus – abu skirti jaunimui, jų talentams atskleisti ir puoselėti. Beje, puiki motyvacija kiek dėmesingesniam darbui su instrumentu (šypsosi). Tai rūpestis dėl jaunųjų atlikėjų nūdienos ir kartu – dėl ateities, nes laimėjimai konkursuose suteikia pasitikėjimo ir skatina veikti, motyvuodami ruoštis analogiškiems užsienyje vykstantiems tarptautiniams konkursams. Dar vienas svarbus ir bendras šių renginių bruožas – abiejų metu vyks koncertai, kuriuose muzikuos tik tarptautinių konkursų laureatai, tačiau ne vien jaunimas.
– Kokių svarbių svečių sulauksite? Koks jų vaidmuo?
– „Renaissance“ tarptautinėje vertinimo komisijoje dirbs tokie legendiniai muzikai profesionalai, kaip profesorius Arvidas Klišanas (Latvija, valtorna), Raffis Charadžanianas (Latvija, fortepijonas), Vilnis Strautinis (Latvija, fleita), Lietuvos garbiausi muzikantai stygininkai – profesorius Rimantas Armonas, docentė Rusnė Mataitytė (LMTA). Klaipėdai konkurso vertinimo komisijose garbingai atstovaus ryškiausi pūtikai – mokytojas ekspertas Virgilijus Nemaniūnas ir profesorius Vilmantas Bružas. Pianistų komisijoms pirmininkaus docentai Albina Šikšniūtė (LMTA) ir Viktoras Riabčikovas (Maskva), kurių pasirodymai yra numatyti visuose tarptautinio festivalio „Renaissance“ žiuri narių koncertuose Klaipėdoje, Juodkrantėje bei Nidoje. „Renaissance“ festivalyje išgirsime trio „Kaskados“ ir „Armonų Duo“, R.Charadžaniano ir profesoriaus Vladimiro Slobodiano (Rusija, Kaliningradas) pasirodymus.
Sugrąžins kraštiečius
– Kaip, kam kilo šių festivalių idėjos?
– „Renaissance“ man nėra pirmasis tokio pobūdžio tarptautinis konkursas – buvau iniciatorė ir organizacinių komitetų pirmininkė, vicepirmininkė, koordinatorė, meno vadovė bene septynių analogiškų konkursų. O šį renginį inspiravo ir mane pakvietė jį organizuoti Klaipėdos J.Karoso muzikos mokyklos direktorius Sigitas Kusas. Kadangi panašius projektus vykdome ne pirmi metai ir esame subūrę, kaip sako mūsų uostamiesčio meras, beje, abiejų mūsų festivalių globėjas Vytautas Grubliauskas, „puikiai susigrojusio ir tobulai derančio orkestro“ komandą, pasitarėme ir gana entuziastingai pradėjome organizacinius darbus. Mūsų komandoje – ne tik J.Karoso muzikos mokyklos direktorius, bet ir jo pavaduotojos Rita Budzinauskienė ir Danutė Pronskienė, taip pat skyrių vedėjai Jolanta Mažonienė, Audrius Laurynas ir Bronius Montvydas.
O tarptautinis festivalis „Impresijos“ – Klaipėdoje visiškai naujas, laiko subrandintas projektas, skirtas jau išvykusiems tobulintis į užsienį ar kitus Lietuvos miestus mūsų kraštiečiams – tarptautinių konkursų laureatams. Jo meno vadovė yra mano dukra Gabija Maknavičiūtė, šiuo metu tęsianti fortepijono muzikos mokslus M.K.Čiurlionio menų mokykloje Vilniuje. Šį festivalį rengia jaunimas. Lina Marija ir Donata Domarkaitės yra jo organizacinio komiteto vicepirmininkės. Smuikininkė Lina Marija studijuoja Šveicarijoje ir subūrė į mūsų festivalį kraštiečius, besimokančius ten ir Austrijoje. Donata – pianistė, studijuoja Kaune pas Roką Zubovą. Ji padės vesti festivalio renginius, koncertų klausytojams pristatys jo dalyvius. Tai Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos muzikos pedagogės Saulutės Domarkienės dukros. Jos su Gabija viską ir pradėjo, o mes, mamos, palaikėme jų iniciatyvą ir visokeriopai talkiname. Pati „Impresijų“ idėja nėra nauja, panašių festivalių Lietuvoje esama ir daugiau. Tačiau mūsiškis ypatingas tuo, kad buriame savo kraštiečius jaunuosius muzikus, išsibarsčiusius po Lietuvą ir pasaulį. Norime, kad jie čia jaustųsi laukiami ir pelnytų dėmesio. Taip, Klaipėdos mero žodžiais, skatindami kultūros atgimimą, uostamiestyje plėtojame savitą ir prestižinę akademinės muzikos propagavimo, tarptautinio bendradarbiavimo bei prasmingo jaunosios kūrėjų kartos ugdymo tradiciją.
– Tai nebus vienkartiniai projektai?
– Abu festivalius ketiname tęsti. „Impresijas“ norėtume rengti kasmet, o „Renaissance“ – kas ketveri metai.
– Ar į abiejų festivalių renginius įėjimas mokamas?
– Ne. Visi konkursai bei koncertai – atviri visuomenei ir nemokami. Maloniai kviečiame ir laukiame.
„Renaissance“ programa
Birželio 17 d. – pianistų, styginių, pučiamųjų ir mušamųjų instrumentalistų konkursų dalyvių repeticijos Klaipėdos J.Karoso muzikos mokykloje (Puodžių g. 4).
Birželio 18 d. 9.30 val. – konkurso atidarymas ir mušamųjų instrumentalistų konkurso A, B, C, F gr. dalyvių perklausa, 12 val. – stygininkų konkurso A, B, C gr. dalyvių perklausa, 14.30 val. – pučiamųjų instrumentalistų konkurso A, C gr. dalyvių perklausa, 16 val. – stygininkų konkurso D, E, F gr. dalyvių I turo perklausa, 18.30 val. – pučiamųjų instrumentalistų konkurso D, E, F gr. dalyvių I turo perklausa J.Karoso muzikos mokyklos koncertų salėje.
Birželio 19 d. 9.30 val. – pianistų konkurso D, E gr. dalyvių I turo perklausa, 13.30 val. –pianistų konkurso A gr. dalyvių perklausa, 17 val. – pianistų konkurso C gr. dalyvių Nr. 1–6 perklausa, 19 val. – pianistų konkurso C gr. dalyvių Nr. 7–11 perklausa Klaipėdos koncertų salėje (Šaulių g. 36).
Birželio 20 d. 8.30 val. – stygininkų konkurso D, E, F gr. dalyvių II turo perklausa, 11 val. – pianistų konkurso D, E gr. dalyvių II turo perklausa Klaipėdos koncertų salėje, 11 val. – mušamųjų instrumentalistų konkurso F gr. dalyvių II turo perklausa J.Karoso muzikos mokyklos koncertų salėje, 13 val. – pučiamųjų instrumentalistų konkurso D, E, F gr. dalyvių II turo perklausa, 15 val. – pianistų konkurso B gr. dalyvių perklausa, 20 val. – tarptautinio konkurso „Renaissance“ rezultatų paskelbimas, diplomų įteikimas Klaipėdos koncertų salėje.
Birželio 21 d. 16 val. – tarptautinio konkurso laureatų koncertas Klaipėdos P.Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33), 19 val. – vertinimo komisijos narių koncertas „Ararat. All Suites Hotel“ koncertų salėje Klaipėdoje (Liepų g. 48A, būtina išankstinė rezervacija tel. 8 699 42 777).
Birželio 22 d. – tarptautinio konkurso laureatų ir vertinimo komisijos narių koncertai: 11 val. – bendruomenės namuose Nidoje (Taikos g. 17), 17 val. – L.Rėzos kultūros centre Juodkrantėje (L.Rėzos g. 8).
Į visus renginius įėjimas – nemokamas.
Naujausi komentarai