Brėžia naujus horizontus
Garbingas festivalio svečias D. Langas – labai mėgstamas kameriniam chorui parašytų kūrinių autorius. Savo simpatijų jo kūrybai neslepia ir choras „Jauna muzika“ bei jo vadovas Vaclovas Augustinas. Programoje „Nes meilė stipri...“ darniai susijungs harmoningi ir skambūs minėto choro balsai ir maestro Petro Geniušo kalbinamo fortepijono garsų magija. Spalio 6 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje vyksiančio koncerto programą paįvairins kitos amerikiečių įžymybės Philipo Glasso bei lietuvio Gintaro Sodeikos kūriniai.
D. Langas – aistringas ir išradingas šiuolaikinės muzikos kūrėjas, nuolat plečiantis įprastas muzikos žanrų ribas ir brėžiantis naujus horizontus. Jį įkvėpė modernizmo, minimalizmo periodų kūryba ir rokas. D. Lango muzika kartais gali būti nerami ir grėsminga, o kartais – raminanti ir hipnotizuojanti, joje dažnai randama konceptualaus meno elementų. Nors dauguma D. Lango kūrinių panašūs savo kompozicine idėja ir struktūra, jie visada labai stipriai veikia klausytojų emocijas. Jų partitūros, atrodančios apgaulingai paprastai, gali būti labai sudėtingos atlikimo požiūriu. Tačiau šiandien D.Lango muzika plačiai skamba visame pasaulyje ne tik šiuolaikinės muzikos programose, bet ir prestižiniuose klasikinio žanro koncertuose, intriguodama vis daugiau klausytojų.
Lyg dvasinis narkotikas
„Pirmąkart apie D. Langą sužinojau po Paolo Sorrentino filmo „Didis grožis“. Jis iš tų kompozitorių, kurie išdrįsta naudoti labai mažai gaidų, bet atranda kažką, kas užburia, svaigina, lyg dvasinis narkotikas“, – dalijosi mintimis V.Augustinas. Minėto filmo garso takelio puošmena – kūrinys „Aš guliu“/„I lie”, kaip ir to paties režisieriaus filmo „Jaunystė“ fragmentas „Tiesiog“/„Just” bei autoriaus kompozicija „Nes meilė stipri...“/„For Love is Strong…” suskambės šiame koncerte. Choro kuriamą hipnotizuojančią harmoniją kūrinyje „Tiesiog“ / „Just” papildys Birutės Bagdonienės (altas), Tomo Ramančiūno (violončelė) bei Tomo Kulikausko (perkusija) instrumentų skambesys.
Choras „Jauna muzika“ – vienas profesionaliausių ir pajėgiausių vokalinių kolektyvų Lietuvoje. Aukštas profesinis meistriškumas pelnė kolektyvui tarptautinį pripažinimą. Kompozitoriaus ir dirigento V.Augustino vadovaujama „Jauna muzika“ dalyvauja dideliuose festivaliuose, bendradarbiauja su garsiais batutos meistrais ir pasaulinio lygio kolektyvais. Vilniaus savivaldybės choras ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir pats inicijuoja reikšmingus projektus. Kolektyvas rengia choro muzikos interpretavimo ir dirigavimo kursus bei jaunųjų kompozitorių kūrinių chorui konkursą „Vox juventutis“.
Interpretuos P.Geniušas
Fortepijono magas P.Geniušas dėl savo išlavinto muzikinio skonio, technikos ir jautrumo garsui gerai žinomas ir vertinamas džiazo, klasikinės bei avangardinės muzikos scenose. Pianistas meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su Lietuvos simfoniniais orkestrais, įvairiais kameriniais ansambliais ir solistais, dirigentais. Neapsiribojantis klasikinio pianisto amplua P.Geniušas dažnai dalyvauja džiazo ir įvairius muzikos stilius kryžminančiuose projektuose. Per karjerą sukauptas žinias jis perduoda studentams Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Karališkojoje Škotijos konservatorijoje Glazge.
Šiame koncerte P. Geniušas atliks D. Lango kūrinį „Tai parašyta ranka“ / „This was written by hand”. „Savo pirmą kompiuterį įsigijau 1993 m. ir nuo to laiko niekada daugiau nerašiau pieštuku. Bet man vis neduodavo ramybės klausimas – kaip/ar mano rašymo įrankiai veikia pačią kūrybą? Norėdamas atsakyti į savo klausimą, šį kūrinį parašiau ranka“, – pasakojo kompozitorius.
Pianistas interpretuos ir kelis žymaus minimalisto Ph.Glasso etiudus, kuriuos pernai grojo „Gaidos“ festivalio koncerte, dalyvaujant pačiam autoriui. Minimalizmo stilistika turi įtakos ir G.Sodeikos kūrybai – tai iliustruos jo fortepijoninis opusas „Petardos“.
Giminės šaknys – Lietuvoje
D.Lango muzikos pristatymą vainikuos fragmentai iš „Pasijos pagal mergaitę su degtukais“/„Little match girl passion”, pelniusios autoriui Pulicerio premiją. Žurnalas „The New Yorker” įvertino ją kaip vieną originaliausių ir labiausiai jaudinančių pastarųjų metų kūrinių.
Koncertas „Nes meilė stipri...“ – ypatingas įvykis dar ir tuo, kad kartu su publika salėje jo klausysis pats kompozitorius D.Langas. Turbūt nedaugelis žino, kad jo giminės šaknys yra Lietuvoje – čia kadaise gyveno jo žydų tautybės seneliai. 91 metų kompozitoriaus tėvas sūnui apie tai vis primena ir pasakoja. Paties kompozitoriaus pasakojimų bus galima išgirsti susitikime su juo, kurį ves muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli. Šis renginys vyks tą pačią dieną, spalio 6-ąją, 17.30 val. Klaipėdos koncertų salės I a. fojė.
Festivalio rengėjai kviečia pasinaudoti išskirtine galimybe gyvai susitikti su įžymiuoju kūrėju ir pasiklausyti jo hipnotizuojančios muzikos.
Naujausi komentarai