Arfa – vienas seniausių muzikos instrumentų, jo atsiradimas siejamas su daugybe legendų. Jau senovėje arfa turėjo aiškiai apibrėžtas ypatybes, nors ir buvo paplitusi įvairiuose kraštuose. Jokiu būdu negalima teigti, kad arfa kilusi iš kurios nors vienos šalies. Tai, kad arfos vaizduojamos freskose, skulptūrose, smulkiosios plastikos darbuose, pagaliau tai, kad pačių instrumentų randama per archeologinius kasinėjimus įvairiose šalyse, liudija apie senovinę arfos kilmę. Žinoma, kad arfa, tapdama tokia, kokia yra šiandien, turėjo nueiti ilgą evoliucijos kelią. Nuo kitų styginių instrumentų ji skiriasi savo vertikalia plokštumos stygų padėtimi.
Iš muzikalios šeimos kilusi arfininkė G.Beinarytė studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dirba Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Įvairių konkursų laureatė daug koncertuoja, rengia rečitalius, groja su orkestrais, yra muzikavusi su Lietuvos obojų kvintetu, kamerinės muzikos ansambliu „Muzika Humana“ bei kitais žinomais atlikėjais. Gabrielės gyvenime muzika skambėjo nuo gimimo: jos tėtis – obojininkas Robertas Beinaris, mama – kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė.
Kauno styginių kvartetas yra vienas svarbiausių klasikinės muzikos ansamblių Kaune. Per daugiau nei 35 gyvavimo metus ansamblis surengė daugiau nei 2 200 pasirodymų koncertų salėse ir festivaliuose Lietuvoje, reprezentavo aukštą Lietuvos kamerinio muzikavimo kultūrą užsienyje – Suomijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Argentinoje, Čilėje, Danijoje, Ukrainoje. Per ilgus gyvavimo metus kvartetas savo repertuare sukaupė daugiau kaip 350 kūrinių – nuo klasikų bei XIX ir XX a. kompozitorių muzikos iki šiuolaikinių opusų.
Įdomi Claude’o Debussy kūrinio „Danse sacrée et danse profane“ arfai ir styginiams istorija. 1904 m. žymi Paryžiaus instrumentų gamybos firma užsakė C.Debussy sukurti kūrinį naujam chromatinės arfos testavimui. Kompozitorius priėmė pasiūlymą ir parašė du šokius, kurie taip išpopuliarėjo, kad atsidūrė tarp labiausiai žinomų ir dažniausiai atliekamų arfos repertuaro kūrinių. Koncerte arfa bus skambinamas ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio Noktiurnas, skambės šio kompozitoriaus Styginių kvartetas bei kitų autorių kūriniai.
Šis koncertas – puiki galimybė susipažinti su egzotiniu instrumentu – arfa, jo skambesio ir technikos ypatybėmis.
Naujausi komentarai